Cypryjskie miasto Limassol – ciekawostki i atrakcje

Cypr miasto Limassol ciekawostki atrakcje wakacje zabytki

Limassol ciekawostki o najważniejsze informacje o mieście na Cyprze

Limassol

1) Limassol, to ponad 100-tysięczne miasto na Cyprze. Drugie co do liczby mieszkańców miasto tego kraju (wyprzedza je tylko Nikozja – stolica).

2) Leży na południowym wybrzeżu, nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Trodos.

3) Limassol jest nadmorskim kurortem z pięknymi, piaszczystymi plażami. Wciąż powiększa się, głównie wzdłuż wybrzeża.

4) Po inwazji tureckiej w 1974 r. i zajęciu północnej części wyspy, Limassol stał się największym portem morskim kraju. Wcześniej najważniejszy port był w Famaguście, która jest w północnym Cyprze. Tak naprawdę w Limassol są dwa porty – stary i nowy.

Limassol zabytki, atrakcje

5) Wśród zabytków Limassol jest zamek. Najpierw stała tu ważna świątynia chrześcijańska, a zamek w 1193 roku wzniósł Gwidona z Lusignan, wówczas król Cypru. Był wiele razy niszczony przez obce wojska, trzęsienia ziemi i pożary, a pod koniec XVI w. został przebudowany. Podobno w tym zamku w 1191 r. Ryszard I Lwie Serce poślubił Berengarię z Nawarry i koronował ją na królową Anglii.

6) 14 km od Limassol jest jeszcze jedna twierdza, we wsi Kolosi. To 23-metrowej wysokości gotycki zamek, którego budowę zakończono w 1454 roku. Był zamkiem krzyżowców podróżujących do ziemi świętej. Dodajmy, ze w tym miejscu stał wcześniej inny zamek, z początku XIII wieku.

ruiny miasta Amathus koło Limassol ciekawostki zabytki atrakcje
Ruiny miasta Amathus. Limassol ciekawostki

7) Kurion, to kompleks archeologiczny na zachód od Limassolu. Są tu dwa stanowiska archeologiczne – pozostałości starożytnego miasta Kurion oraz sanktuarium Apollina.

8) 10 km od Limassolu są ruiny Amathus, jednego z najstarszych miast Cypru. Zostało założone ok. 1100 r. p.n.e.

9) W Limassol jest ogród zoologiczny, Muzeum archeologiczne i Muzeum Sztuki Ludowej. Na przełomie sierpnia i września odbywa się tu festiwal wina.

Limassol ciekawostki

10) W starożytności miasto nazywane było Neapolis (Nowe Miasto), gdyż powstało pomiędzy miastami Amathus i Kurion.

11) Limassol jest siedzibą trzech klubów piłkarskich: AEL Limassol, Apollon Limassol i Aris Limassol. Nakjwiększy stadion – Stadion Tsirio (ponad 13 tys. miejsc) otwarto w 1975 roku.

12) W Limassol nie ma lotniska. Najbliższe lotniska, to lotnisko Larnaka (LCA) i lotnisko Pafos (PFO).

Limassol ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Lizbona, Portugalia
> Stambuł, Turcja