Komedie polskie. Sami swoi, Ranczo, Miodowe lata

film komedia Miś reżyser Stanisław Bareja komedie

Komedie polskie ciekawostki

Stanisław Bareja ma ulicę w Kutnie

Stanisław Tym otworzył w Kutnie ulicę Stanisława Barei (1929-1987), reżysera m.in. „Misia” i serialu „Alternatywy 4”

Kutno uczciło Stanisława Bareję. Ten (prawdopodobnie) najlepszy reżyser polskich komedii, od teraz ma tu swoją ulicę, znajdującą się między ulicami Narutowicza i Mickiewicza.

Uroczystego otwarcia dokonał Stanisław Tym (grał m.in. w „Misiu”), który na miejsce dotarł
żółtą taksówką o numerze bocznym 1313 (ten sam numer miała taksówka, którą pamiętamy z serialu „Zmiennicy”).

– Był to ktoś naprawdę wyjątkowy, wybitny, nadzwyczajny i naprawdę tępiony przez ustrój komunistyczny. (…) To był okropny system i na jego temat Staszek zabierał głos w formie komedii filmowej – powiedział Stanisław Tym, przecinając symboliczną wstęgę, po czym wraz w orkiestrą i innymi osobami, dotarł do Parku Traugutta na piknik rodzinny „A po pracy jest zabawa”.

Filmy które wyreżyserował Bareja (część z nich był też scenarzystą), to: Miś (1980), Poszukiwany, poszukiwana (1972), Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? (1978), Nie ma róży bez ognia (1974), Brunet wieczorową porą (1976), Zmiennicy (1986), Alternatywy 4 (1983), Niespotykanie spokojny człowiek (1975), Małżeństwo z rozsądku (1966), Żona dla Australijczyka (1963), Mąż swojej żony (1960), Przygoda z piosenką (1968), Kapitan Sowa na tropie (1965), Dotknięcie nocy (1961).
2012-05-02. Komedie polskie

Na zdjęciu: kopia (kultowego) misia. Foto: Wikipedia

Najlepsze cytaty z komedii

Serwis Grono.net zorganizował plebiscyt na najbardziej kultowy tekst z filmowych komedii. Wygrał cytat ze Shreka

Jurorami konkursu (oddano 700 tys. głosów) byli użytkownicy Grono.net. Głosowano na teksty z polskich i zagranicznych komedii, każdy mógł też zgłosić propozycję kolejnych cytatów.

Wyniki ankiety:
• Shrek: – Daleko jeszcze? (24% głosów)
• Epoka Lodowcowa: – Sysunia! (16%)
• Poranek Kojota: – To jest Krzysztof Jarzyna ze Szczecina, szef wszystkich szefów, dziękuję. (15%)
• Kiler: – Cycki se usmaż! (15%)
• Seksmisja: – Ciemność widzę, ciemność. (13%)
• Miś: – Jestem Wesoły Romek! Mam na przedmieściu domek, a w domku wodę, światło, gaz! (7%)
• Rejs: – Pani pozwoli. I pan również… Że skoczę po swoją żonę. Ja państwa bardzo przepraszam… Ale moja żona przeprasza, bo śpi. (4%)
• Madagaskar: – Wyginam śmiało ciało. (4%)

Osłowi ze Shreka 2, który wypowiedział kwestię „Daleko jeszcze?” w polskiej wersji językowej głosu użyczył aktor Jerzy Stuhr.
2007-08-30. Komedie polskie

Wojna światowa przez komedię?

Korea Północna: Jeśli ta komedia trafi do kin, potraktujemy to jak wypowiedzenie wojny przez USA

Amerykańskie media donosiły, że w Hollywood obecnie powstaje komedia sensacyjna „The Interview”. Będzie to historia o przygotowaniu zamachu na wodza Korei Północnej Kim Dzong Una, który mają przeprowadzić dwaj zwerbowani przez CIA dziennikarze.

Z Pjongjangu, stolicy Korei Północnej, bardzo szybko nadeszła ostra reakcja. Film jest „bezmyślną i szaleńczą prowokacją, aktem bezczelnego terroru równoznacznym z wypowiedzeniem wojny i nie będziemy tego tolerować, podejmiemy bezlitosny odwet” – oznajmił rzecznik rządu Korei Północnej.

Film ma trafić do amerykańskich kin we wrześniu. Czy komedia wywoła krwawą wojnę? Raczej nie. Władze Korei Północnej dosyć często używają kwiecistego języka i zapowiadają krwawy odwet skierowany przeciwko USA.
2014-06-26. Komedie polskie

BAREJAda 2013

W dniach 20-21 września 2013 r. w Jeleniej Górze odbędzie się kolejna edycja Festiwal Niezależnych Filmów Komediowych BAREJAda

Jelenia Góra – miasto w którym reżyser polskich komedii (m.in. słynnego „Misia”) Stanisław Bareja (1929-1987) spędził licealne lata, po raz dziesiąty gościć będzie filmowców niezależnych i ich komedie. Miedzy 20 i 21 września można będzie obejrzeć 18 konkursowych filmów, retrospektywę filmów nagradzanych w 10-letniej historii festiwalu oraz dwa kabarety. Organizatorem imprezy jest Jeleniogórskie Centrum Kultury.

20 września o  godz. 12.00 na Rondzie im. Stanisława Barei (przedłużenie ul. Obrońców Pokoju obok przejścia podziemnego pod obwodnicą) zostanie odsłonięta tablicy z nazwą ronda im. Stanisława Barei. W uroczystości weźmie udział wdowa po reżyserze, Hanna Kotkowska-Bareja. Rondo zostało nazwane imieniem reżysera uchwałą Rady Miasta Jeleniej Góry z dnia 26 listopada 2012 roku.

Pozostałe atrakcje festiwalu w dniu 20 września:
godz. 17.00-21.30 – projekcje filmowe
godz. 21.30 – występ kabaretu Jakgdybynigdynic

21.09.2013 (sobota)
godz. 15.00-20.00 – projekcje filmowe
godz. 20.00 – Gala festiwalu (wręczenie nagród) i występ kabaretu Dno
2013-09-19. Komedie polskie

Ranczo – najlepszy serial komediowy

Według użytkowników portalu Onet.pl najlepszym serialem komediowym jest „Ranczo”

Ponad 40 tys. internautów wzięło udział w głosowaniu na najlepszy serial komediowy, zorganizowanym przez portal Onet.pl. Zwyciężył serial „Ranczo”, na który głosowało 28 procent głosujących. Na drugim miejscu, z niewiele mniejszą ilością głosów (27 procent) znalazł się serial „39 i pół”. Trzecie miejsce zajęła „Niania”, czwarte „Świat według Kiepskich”, a piąte „U Pana Boga w ogródku”.

O tym jak głosowali czytelnicy „Tele Tygodnia” dowiemy się wkrótce, w dniu ogłoszenia wyników konkursu Telekamer 2008.

Serial komediowy „Ranczo” w reżyserii Wojciecha Adamczyka jest emitowany w TVP1 od 5 marca 2006 roku.
2009-01-27. Komedie polskie

Miodowe lata – ciekawostki

Cezary Żak grający tramwajarza Karola Krawczyka w komediowym serialu „Miodowe lata”, w wywiadzie dla Głosu Pomorza powiedział kilka ciekawostek na temat tego serialu oraz anegdot ze swojego życia

Oto kilka fragmentów z tego wywiadu. Cezary Żak:

• Gdy dowiedziałem się, że zagram główną rolę w „Miodowych latach”, stwierdziłem, że nie będę w stanie pogodzić pracy w obu serialach. Poszedłem do producentów „Klanu” i poprosiłem, aby pomyśleli o wycofaniu z akcji Józka. Zasugerowałem nawet, żeby Józio wpadł pod samochód… Scenarzyści stwierdzili, że takie rozwiązanie w ogóle nie wchodzi w grę, bo ludzie by ich zabili.

• Amerykańscy scenarzyści „Miodowych lat”, które w Stanach cieszyły się wielkim powodzeniem przez 15 lat, wzorowali się na Flipie i Flapie tworząc głównych bohaterów. Długie godziny spędziliśmy na dyskusjach, jak grać te role. Często ciągnęło nas, by poszarżować, ale reżyser Maciej Wojtyszko poskramiał nas.

• Nasi scenarzyści musieli się nieźle nagłowić, żeby na podstawie oryginalnych amerykańskich wątków napisać coś, z czego śmialiby się Polacy. I udało się… Wydaje mi się, że serial podobał się głównie dlatego, że był o nas. Karol Krawczyk to przecież typowy Polak – marzy o zrobieniu wielkich pieniędzy, więc ciągle robi jakieś interesy i ciągle mu one nie wychodzą.

Cezary Żak opowiada autentyczne anegdoty:

• (o próbach biznesu) Kiedyś, gdy w Polsce handlowało się na ulicy, założyłem własną firmę. Raz w tygodniu przywoziłem z Torunia pierniki, ustawiałem się na chodniku we Wrocławiu i sprzedawałem je prosto z samochodu. Szły jak świeże bułeczki.

• (o serialu Ranczo) Pierwszy raz w mojej karierze zawodowej zdarzyło się, że musiałem się… pogrubiać do roli.

• (o sobie w życiu prywatnym) Niespecjalnie lubię brylować w towarzystwie. Często ludzie myślą: „Zaproszę Żaka, to będzie wesoło”, a tu niekoniecznie tak jest. Wtedy są zawiedzeni. Prywatnie nie jestem rozrywkowym facetem. Niektórzy nawet mówią, że jestem smutasem.

• • •

Cezary Żak, rocznik 1961, ukończył studia na PWST we Wrocławiu. W teatrze zadebiutował w 1991 roku. Brał udział w wielu filmach (początkowo role drugoplanowe). Popularność przyniosła mu rola w Miodowych latach; ostatnio rekordy popularności bije serial Ranczo i wyświetlane obecnie w kinach Ranczo Wilkowyje. Grał też m.in. w serialach: Klan, Na dobre i na złe.
2008-01-27. Komedie polskie

Oglądanie seriali i programów komediowych

Jedną z podstawowych form terapii śmiechem jest oglądanie zabawnych filmów, seriali i programów telewizyjnych

Najbardziej znanym przykładem wykorzystania tej formy terapii jest przypadek Normana Cousins’a. Chorował on na zapalenie stawów kręgosłupa – chorobę zwyrodnieniową. Ponieważ była to choroba bardzo bolesna, dlatego musiał zażywać silne środki przeciwbólowe. Zdawał sobie jednak sprawę z ich toksycznego działania. Dlatego ostatecznie zdecydował się przenieść ze szpitala do pokoju hotelowego i tam rozpocząć terapię śmiechem, poprzez oglądanie zabawnych filmów, między innymi braci Marks. Terapia ta zaczęła odnosić skutek, gdyż po pewnym czasie odstawił on środki przeciwbólowe oraz tabletki nasenne. To z kolei pomogło mu przezwyciężyć chorobę.

Obecnie znane są wyniki wielu badań na temat wpływu filmów komediowych na redukcję bólu. W pewnym badaniu pacjentom pokazywano filmy komediowe oraz poważne. Okazało się, że pacjenci, którzy oglądali komedie, żądali mniej lekkich środków przeciwbólowych (takich jak aspiryna) przez następne dwa dni.

W innym badaniu w grupie starszych osób, które cierpiały na chroniczny ból, dzięki oglądaniu 20 minutowych programów komediowych 3 razy w tygodniu przez okres 6 tygodni, wyraźnie zredukowana została wielkość branych przez nich środków przeciwbólowych. Najlepsze efekty w redukcji bólu dzięki oglądaniu filmów komediowych pojawiały się wtedy, gdy pacjenci sami mogli wybrać, jakie filmy chcieli oglądać.

Atutem tej formy terapii śmiechem jest to, że może ją stosować każdy, kto posiada telewizor. Aby dała ona jak najlepszy efekt, oglądając zabawne programy i filmy, starajmy się śmiać jak najczęściej, jak najgłośniej i jak najdłużej.

• Fragment książki Aleksandra Łamka „Terapia śmiechem. Jak rozwijać poczucie humoru”
2009-08-19. Komedie polskie

Zmarła Elżbieta Góralczyk

W wieku 57 lat zmarła Elżbieta Góralczyk, którą znamy jako niezapomnianą Anulę z komediowego serialu „Wojna domowa”

16 stycznia 2008 w Wiedniu zmarła Elżbieta Góralczyk. Znamy ją głównie z roli nastolatki Anuli z kultowego już serialu komediowego „Wojna Domowa”. Postać Anuli pojawiała się w czwartym odcinku serialu, wraz z Pawłem (w tej roli Krzysztof Janczar). Serial, w którym zagrali także m.in. Irena Kwiatkowska, Kazimierz Rudzki, Alina Janowska, Andrzej Szczepkowski i Jerema Stępowski, powstał na kanwie felietonów Marii Zientarowej (pseudonim Miry Michałowskiej), które publikował „Przekrój”.

Góralczyk wzięła potem udział w kilku innych produkcjach filmowych, odtwarzając epizody (zagrała m.in. w jednym z odcinków „Życia na gorąco”), a następnie zamieszkała w Austrii, gdzie założyła rodzinę.
2008-02-02

Festiwal Komedii TALIA w Tarnowie

Rusza 11. edycja ogólnopolskiego festiwalu Talia. Najlepsze polskie komedie teatralne zobaczymy na deskach teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Na scenie zostaną wystawione m.in.:

• „Radosne dni” Becketta z Krystyną Jandą i Jerzym Trelą
• „Poczekalnia” z Markiem Siudymem i Andrzejem Kopiczyńskim
• „Pułapka na myszy” Agaty Christie
• „Jeszcze jeden do puli?!” w reżyserii i z udziałem Jerzego Bończaka (wystąpią Agnieszka Kotulanka, Katarzyna
• Walter, Zdzisław Wardejn, Stefan Friedmann, Edward Linde-Lubaszenko, Karol Strasburger i Piotr Szwedes).
• Teatralna wersja znanego brytyjskiego serialu „Allo, Allo” Davida Crofta i Jeremy’ego Lloyda
• „Wagon” według prozy Marka Nowakowskiego, w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego

Komedie oceni jury. Tarnowskiej imprezie towarzyszą koncerty, happeningi i wernisaże na Starym Mieście.
2007-10-16. Komedie polskie

Władysław Hańcza – 30 rocznica śmierci

30 lat temu zmarł aktor Władysław Hańcza. Znamy go m.in z niezapomnianej roli Kargula w komedii „Sami Swoi”

Władysław Hańcza (właściwie: Władysław Tosik) urodził się 18 maja 1905 r. W 1927 r. rozpoczął naukę w Szkole Dramatycznej przy poznańskim Teatrze Polskim. Jako aktor filmowy debiutował w 1946 roku w filmie „Dwie godziny”, w reżyserii Stanisława Wohla i Józefa Wyszomirskiego (z powodów cenzury film czekał ponad 10 lat na premierę). Potem były m.in. role w filmach „Żołnierz zwycięstwa” Wandy Jakubowskiej (1953), „Upał” Kazimierza Kutza (1964), „Popioły” Andrzeja Wajdy (1965).

Wielką popularność przyniosły mu komedie Sylwestra Chęcińskiego: „Sami swoi” (1967), „Nie ma mocnych” (1974) i „Kochaj albo rzuć”, w których zagrał Kargula. Zagrał też Macieja Borynę w „Chłopach” Rybkowskiego (1973) i Janusza Radziwiłła w „Potopie” Hoffmana (1974). Inne filmy, w których wystąpił, to: „Hrabina Cosel” J.Antczaka, „Pan Wołodyjowski” J.Hoffmana (1969), serial „Czterdziestolatek” J.Gruzy (1974), „Noce i dnie” J.Antczaka (1975).

Występował w sztukach teatralnych (Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Polski w Warszawie i Teatr Narodowy) oraz w spektaklach Teatru Telewizji. Zmarł 19 listopada 1977 r. w Warszawie.
2007-11-19

Komedia Sami swoi ma 40 lat

Dokładnie 40 lat temu, 15 września 1967 roku, odbyła się premiera komedii „Sami swoi„, jednej z najpopularniejszych polskich komedii, w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego

„Sami swoi” to opowieść o dwóch zwaśnionych ze sobą rodach zabużańskich chłopów – Kargulów i Pawlaków. Wszyscy znamy niezapomniane kreacje Wacława Kowalskiego jako Kazimierza Pawlaka oraz Władysława Hańczy w roli Władysława Kargula, gdyż komedię tę wielokrotnie emitowały stacje telewizyjne. Film w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, został zrealizowany na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka. Sukces „Samych swoich” zachęcił reżysera i scenarzystę do zrealizowania kolejnych części. Powstały „Nie ma mocnych” (1974) oraz „Kochaj albo rzuć” (1977).

Komedia „Sami swoi” była nakręcona w Lubomierzu, gdzie od 11 lat odbywa się Festiwal Polskich Komedii oraz znajduje się Muzeum Kargula i Pawlaka.
2007-09-15. Komedie polskie

Barejada – komedie w Jeleniej Górze

12 września 2007 rusza Festiwal Filmów Komediowych i Niezależnych BAREJAda. Jest to już piąta edycja festiwalu, który odbywa się co roku w Jeleniogórskim Centrum Kultury, w ramach Września Jeleniogórskiego

W tym roku można będzie obejrzeć 28 filmów, twórców z całej Polski. O statuetki Misiów BAREJAdy oraz  nagrody rzeczowe będą walczyć filmy fabularne i dokumentalne, studenckie i niezależne. Oczywiście nie zabraknie kultowej komedii Stanisława Barei pt: Miś oraz kontynuacji wielkiego dzieła, filmu Ryś. w reżyserii Stanisława Tyma. Tym będzie gościem specjalnym BAREJAdy i odbierze Nagrodę Honorową. Nowością tegorocznej BAREJAdy jest nowa kategoria konkursowa – filmy inspirowane twórczością Stanisława Barei.

Projekcje filmowe będą miały miejsce między 12 a 15 września, w Sali Widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ulicy Bankowej. Wręczenie nagród: 15 września, o godz. 21.15.

Ciekawostka: Stanisław Bareja (1929-1987) zdawał maturę w jeleniogórskim liceum im. Stefana Żeromskiego. Sześć lat temu została odsłonięta tam tablica pamiątkowa. W tym roku mija 20 lat śmierci tego reżysera.

Najbardziej znane komedie w reżyserii Barei, to: Miś (1980), Poszukiwany poszukiwana (1972), Brunet wieczorową porą (1976), Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? (1978), Nie ma róży bez ognia (1974), serial: Alternatywy 4 (1983), serial: Zmiennicy (1986), Małżeństwo z rozsądku (1966).
2007-09-12. Komedie polskie

Byzuch – komedia śląska

Premiera śląskiego filmu Eugeniusza Klucznioka „Byzuch” odbędzie się 15 października 2008 w Galerii „Na Tynku” w Tarnowskich Górach. Przeczytaj więcej na temat tej komedii

„Byzuch” to 99-minutowa komedia opowiadająca historię kilku przyjaciół, którzy spotykają się po latach. Do Polski przyjeżdża Jorg, który od 25 lat mieszka w Niemczech. Towarzyszy mu rodowity Niemiec – Andreas. Wizyta gości wyzwala szereg komicznych sytuacji, wynikających z błędnych wyobrażeń o Ślązakach i Niemcach.

Na premierze w „Na Tynku” będą obecni aktorzy grający w „Byzuchu”. Będzie także można nabyć płytę w wszystkimi czterema filmami Eugeniusza Klucznioka. Galeria „Na Tynku” mieści się przy ul. Czarnohuckiej 22 w Tarnowskich Górach. Spotkanie premierowe rozpocznie się o godz. 20.00. Wstęp wolny – organizatorzy spotkania oraz portal Sadurski.com zapraszają.

•  •  •
Eugeniusz Kluczniok (scenarzysta, producent, reżyser oraz aktor – w jednej osobie) jest autorem trzech pełnometrażowych filmów („Jak przed wojną”, „Msza” i „Kantpol”). Rozgrywające się w scenerii Górnego Śląska obrazy Eugeniusza Klucznioka wielokrotnie były wyróżniane i prezentowane w różnych stacjach telewizyjnych (m.in. w emitowanym na żywo przez TVP Kultura programie Grażyny Torbickiej – z udziałem legendy polskiego kina, Kazimierza Kutza). Filmy Eugeniusza Klucznioka pozwalają również dostrzec specyfikę kultury śląskiej, docenić jej wartość, piękno języka, głęboką mądrość zakodowaną w mentalności prostych ludzi, specyficzny urok, jaki odnaleźć można nawet w zdewastowanym przez kopalnie krajobrazie.

Zamiłowania artystyczne Eugeniusza Klucznioka w znacznej mierze wynikają z tradycji rodzinnych – w domu niemal wszyscy czynnie zajmowali się muzyką: ojciec grał na skrzypcach, matka na fortepianie. Eugeniusz Kluczniok pracuje nieprzerwanie od czterdziestu lat na terenie zlikwidowanej obecnie KWK „Dębieńsko” – w jednej ze spółek, które swego czasu wydzieliły się z kopalni.

Obsada filmu „Byzuch”: Jerzy Cnota – Jerzy, Jerzy Haberstroh – Jorg, Eugeniusz Kluczniok – Gienek, Andrzej Domin – Andreas, Grzegorz Stasiak – o. Maryjan , Aleksandra Harazim – Grejta, Andrzej „Toluś” Skupiński – rzeźnik, Piotr Mitko – kościelny, Iwona Nocoń-Pyjor – córka Grejty, Jan Piecha – parafianin

Scenariusz i reżyseria: Eugeniusz Kluczniok, zdjęcia: Mirosław Ropiak, kamery: Mirosław Ropiak, Henryk Fuks, muzyka: Eugeniusz Kluczniok, montaż: Mirosław Ropiak, produkcja: Eugeniusz Kluczniok, Mirosław Ropiak, producent: Klub Filmu Niezależnego 2008 r.
2008-09-27. Komedie polskie

Bajzel po polsku

13 listopada 2009 r. w Tarnowskich Górach odbędzie się premiera śląskiego filmu „Bajzel po polsku”

13 listopada o godz.19.00 w Galerii NaTynku (Tarnowskie Góry, Klub 22, ul. Czarnohucka 22) odbędzie się tarnogórska premiera filmu „Bajzel po polsku”. To piąta część śląskiej serii, którą tworzą filmowcy-amatorzy z Rybnika i okolic. Scenarzystą, reżyserem i autorem muzyki jest Eugeniusz Kluczniok. Operatorem kamery i montażystą – Mirosław Ropiak. Zdjęcia do filmu kręcono m.in. na terenie byłej kopalni Dębieńsko, w której część zdjęć do nagradzanych „Drzazg” realizował Maciej Pieprzyca.

Film opowiada historię jednego dnia w pewnym zakładzie pracy. Dla jego pracowników wykonanie nawet najprostszej czynności urasta do problemu o wymiarze kosmicznym niemal. Coś nam to przypomina, a i historia uczy, że historia nas niczego nie uczy. Nie jest to jednak film popularno-naukowy, ani dokumentalny. Mimo to są tacy, którzy podejrzewają, iż to, co opowiada film, mogłoby wydarzyć się w każdym zakładzie, nie tylko na Śląsku.

Jedną z głównych postaci gra Jerzy Janeczek. Aktor znany najbardziej z roli Witii, syna Pawlaka w filmach „Sami swoi” i „Nie ma mocnych”. Kinomani zapamiętali go też zapewne z filmów: „Gwiazdy poranne”, „Karabiny”, „Amnestia”. W filmie zobaczymy także Jerzego Cnotę, którego znamy m.in. z serialu „Janosik”. W pozostałych rolach występują: Grzegorz Stasiak, Eugeniusz Kluczniok, Andrzej Toluś Skupiński, Jerzy Haberstroh, Ola Harazim i Mariusz Groborz.

Wstęp na imprezę jak zwykle bezpłatny, a portal Sadurski.com zaprasza wszystkich zainteresowanych.
2009-11-04