Rybnik ciekawostki atrakcje zabytki

22 niezwykłe ciekawostki o Rybniku

Czas czytania:3 minut/y, 44 sekund/y

Rybnik ciekawostki i najważniejsze informacje o Rybniku. Zabytki, historia, atrakcje, muzea, parki Rybnika. Z czego słynie to miasto?

Miasto Rybnik

1) Rybnik, to 140-tysięczne miasto w województwie śląskim. Przez miasto przepływają rzeki: Ruda i Nacyna.

2) Miejscowość powstała w XII wieku, po raz pierwszy w dokumencie pisanym (po łacinie) była wzmiankowana w 1230 roku, a prawa miejskie uzyskała w 1327 roku.

3) Nazwa Rybnik pochodzi z czasów, gdy miejscowa ludność utrzymywała się z hodowli ryb w tutejszym stawie. W językach śląskim i czeskim do XVII wieku funkcjonowało słowo rybnik, które oznaczało: staw rybny.

4) Miasto Rybnik podzielone jest na 27 dzielnic: Boguszowice Osiedle, Boguszowice Stare, Chwałęcice, Chwałowice, Golejów, Gotartowice, Grabownia, Kamień, Kłokocin, Ligota – Ligocka Kuźnia, Maroko-Nowiny, Meksyk, Niedobczyce, Niewiadom, Ochojec, Orzepowice, Paruszowiec-Piaski, Popielów, Radziejów, Rybnicka Kuźnia, Rybnik-Północ, Smolna, Stodoły, Śródmieście, Wielopole, Zamysłów i Zebrzydowice.

ratusz rynek Rybnik ciekawostki atrakcje zabytki
Rynek w Rybniku, z lewej dawny ratusz, obecnie muzeum. Foto: Hons084 / cc-by sa 3.0

5) W Rybniku jest 8 czynnych stacji i przystanków kolejowych. Są to: Rybnik (Śródmieście), Rybnik Niedobczyce, Rybnik Niewiadom, Rybnik Paruszowiec, Rybnik Towarowy, Rybnik Rymer, Rybnik Piaski, Rybnik Gotartowice. Z Rybnika wywożony jest węgiel kamienny wydobyty z kopalń w Rybnickim Okręgu Węglowym.

6) Elektrownia „Rybnik”, obecnie PGE Energia Ciepła S.A. Oddział w Rybniku, jest największą na Górnym Śląsku, a równocześnie jedną z największych elektrowni w kraju. Zaczęła działać na początku lat 70. XX wieku.

7) Jezioro Rybnickie (Zbiornik Rybnicki, Zalew Rybnicki) ma 4,5 km² powierzchni. To zbiornik zaporowy utworzony przez spiętrzenie wód rzeki Rudy. Powstał na potrzeby Elektrowni Rybnik.

elektrownia zalew jezioro Rybnik ciekawostki atrakcje zabytki
Elektrownia Rybnik i Jezioro Rybnickie

Zabytki Rybnika

8) Kościół akademicki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Gliwicka), to najstarszy kościół w Rybniku. Zbudowano go w XV wieku, w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła. Z tego okresu do dziś zachowało się gotyckie prezbiterium.

9) Neogotycka bazylika św. Antoniego została zbudowana w latach 1903-1906. To najwyższa świątynia Górnego Śląska. Jej wieże mają 95 metrów wysokości i są widoczne z daleka.

10) W dzielnicy Wielopole (ul. Górna) stoi drewniany kościół św. Katarzyny z 1534 r. Został tu sprowadzony w 1976 r. ze wsi Gierałtowice.

kościół św. Katarzyny Rybnik ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół św. Katarzyny w Rybniku, foto: Hons084 / cc-by sa 3.0

11) W dzielnicy Ligocka Kuźnia (ul. Wolna) znajduje się drewniany kościół św. Wawrzyńca, zbudowany w 1717 roku. W 1975 r. został tu przetransportowany z Boguszowic.

kopalnia Ignacy muzeum-Rybnik ciekawostki atrakcje zabytki
Rybnik. Kopalnia Ignacy, obecnie muzeum. Foto: Kamil Czainski / cc-by sa 4.0

12) Dawna kopalnia węgla kamiennego Ignacy w Rybniku, to zabytek od 1999 r. udostępniony dla zwiedzających. Znajduje się w dzielnicy Niewiadom, przy ul. Ignacego Mościckiego. Stoi tu m.in. wieża ciśnień mająca wysokość 46 metrów, która jest punktem widokowym.

13) Klasycystyczny budynek dawnego ratusza Rybnika stoi przy Rynku. Został wybudowany w 1822 r., ma wieżę z zegarem. Obecnie znajduje się tu muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku (od 1970 roku) oraz Urząd Stanu Cywilnego.

14) Budynek dawnego starostwa zbudowano w Rybniku w 1887 roku.

starostwo Rybnik ciekawostki atrakcje zabytki miasto
Budynek dawnego starostwa. Foto: Hons084 / cc-by sa 3.0. Rybnik ciekawostki

Parki miejskie w Rybniku – ciekawostki

14) Park miejski im. św. Jana Sarkandra w Rybniku ma 16,5 tys. m² powierzchni i znajduje się w dzielnicy Śródmieście. Na jego terenie stoi XV-wieczny zabytkowy Kościółek Akademicki pw. Wniebowzięcia NMP. Park nazywany jest “Na wzgórzu” lub “Na górce”, gdyż faktycznie znajduje się na wzgórzu.

15) Park Kozie Góry jest najstarszym parkiem miejskim Rybnika. Znajduje się w dzielnicy Meksyk. Został założony w 1905 r. i ma 6,8 ha powierzchni.

Rybnik ciekawostki

16) Pierwsza organizacja sportowa powstała w Rybniku w 1898 roku. Było to regionalne gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół“.

17) ROW 1964 Rybnik (Klub Sportowy Rybnickiego Okręgu Węglowego Rybnik), to założony w 1964 r. klub piłki nożnej. Mecze rozgrywa na Stadionie Miejskim MOSiR przy ul. Gliwickiej 72, mającym pojemność ponad 10 tys. miejsc. Na tym samym stadionie ścigają się żużlowcy założonego w 1932 r. znanego klubu żużlowego ROW Rybnik.

18) W pierwszej połowie lat 70. XX wieku liczba mieszkańców Rybnika znacznie się zwiększyła (z 43 tys. do 103 tys). Był to głównie wynik włączenia do miasta sąsiednich miast: Boguszowice, Chwałowice i Niedobczyce.

10) W Rybniku jest lotnisko sportowe Rybnik-Gotartowice, a najbliższe lotnisko międzynarodowe znajduje się w Ostrawie (Czechy).

20) W Rybniku jest ponad 100 km ścieżek rowerowych.

21) Ryjek (Rybnicka Jesień Kabaretowa), to ogólnopolski festiwal kabaretowy organizowany od 1996 roku. Z Rybnika pochodzą kabarety: Kabaret Młodych Panów, Kabaret Noł Nejm i Kabaret Chwilowo Kaloryfer.

22) W Rybniku jest siedziba Nadleśnictwa Rybnik.

Rybnik ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Mikołów
> Piekary Śląskie
> Ruda Śląska

hurtownia odzieży damskiej online damska odzież Poprzedni post Modna i niedroga damska odzież
duże portale internetowe internet portal Następny post Szkolenie social media – co daje i czy warto?