wieże tężnie park solankowy Inowrocław ciekawostki

Ciekawostki o Inowrocławiu

Czas czytania:3 minut/y, 29 sekund/y

Uzdrowiskowe miasto na Kujawach. Historia, zabytki. Inowrocław ciekawostki i informacje o Inowrocławiu

Inowrocław

1) Inowrocław, to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, nad rzeką Noteć. Mieszka tu ponad 75 tys. ludzi.

2) Z Inowrocławia pochodzili polscy królowie: Władysław I Łokietek (1260-1333) i Kazimierz Wielki (1310-1370).

3) Reprezentacyjną ulicą Inowrocławia jest ul. Królowej Jadwigi.

park solankowy Inowrocław ciekawostki
Figura pawia – zegar słoneczny przy wejściu do Parku Solankowego

Inowrocław – uzdrowisko

4) Inowrocław ma status uzdrowiska. W zachodniej części miasta znajdują się m.in. Park Solankowy, Zakład Przyrodoleczniczy, szpitale uzdrowiskowe, sanatoria branżowe i tężnie.

5) Tężnie solankowe (drugie co do wielkości w Polsce) znajdujące się w Parku Solankowym, otwarto w 2 połowie XX wieku. Obecnie używaną tężnię otwarto w 2001 roku. Ma ona kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków o obwodzie 300 metrów i wysokości 9 metrów. Na jej szczycie, podobnie jak w Ciechocinku, znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta oraz Parku Solankowego.

6) Dostęp do tężni, w przeciwieństwie do tężni w Ciechocinku, jest bezpłatny. Wejście na taras widokowy kosztuje 2,50 zł (2 zł ulgowy) – dane z końca 2021 r.

tężnie park solankowy Inowrocław ciekawostki
Inowrocław. Tężnie w Parku Solankowym, z tyłu fragment budynku sanatorium

7) Jak działają tężnie? Pompowana na szczyt tężni solanka spływa po tarninie, którą wyłożone są jej ściany. Pod wpływem wiatru i słońca powstaje naturalny solankowy aerozol. Przebywanie w pobliżu tężni pomaga osobom chorym na nadciśnienie tętnicze, choroby układu oddechowego i stany ogólnego wyczerpania. U osób zdrowych wzmacnia odporność organizmu.

Zamek w Inowrocławiu

8) W Inowrocławiu stał średniowieczny zamek. Pierwsza pisemna wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1305 roku. W 1260 r. zamek i miasto zdobyły wojska krzyżackie i były tu przez 5 kolejnych lat. W latach lata 1393-1429 na zamku 21 razy gościł król Władysław Jagiełło. W drugiej połowie XV wieku zamek stracił znaczenie militarne, a pod koniec XVI wieku został odremontowany. Podczas potopu szwedzkiego w 1656 r. Szwedzi zniszczyli zamek i zajęli miasto. W XIX wieku zamek został rozebrany. Prusacy wykorzystali budulec do wzniesienia koszarów kawalerii.

9) W miejscu, gdzie stał zamek, obecnie stoi budynek poczty. Obecnie są tu ulice Królowej Jadwigi i 6-go stycznia – czyli niedaleko rynku.

zakład przyrodoleczniczy Inowrocław ciekawostki
Zakład Przyrodoleczniczy obok Parku Solankowego w Inowrocławiu

Inowrocław ciekawostki z historii

10) Inowrocław, to jedno z najstarszych polskich miast. Miejscowość założono w XII wieku, a w kolejnym wieku otrzymała prawa miejskie.

11) Niegdyś przez Inowrocław przebiegał szlak bursztynowy, który przemierzali kupcy.

królowa Jadwiga patronka Inowrocławia rynek
Na rynku w Inowrocławiu stoi figura królowej Jadwigi, patronki miasta

12) Bitwa pod Mątwami miała miejsce 13 lipca 1666, podczas rokoszu Lubomirskiego. 22 tys. żołnierzy wojsk królewskich pod dowództwem Jana Kazimierza, przegrało z 12. tysiącami rokoszan pod dowództwem Jerzego Lubomirskiego. Dlaczego piszemy o niej w tym miejscu? Mątwy, to obecnie dzielnica Inowrocławia.

13) Do 1869 r. na rynku Inowrocławia stała wysoka gotycka wieża z I połowy XIV wieku. Podobno w XVII i XVIII wieku była w niej siedziba władz miasta.

14) W latach 1904-1920 oraz podczas okupacji hitlerowskiej Inowrocław nazywał się Hohensalza.

bazylika NMP w Inowrocławiu zabytki kościoły
Romańska bazylika NMP w Inowrocławiu

Zabytki Inowrocławia

15) Najstarszym kościołem Inowrocławia jest romański kościół Najświętszej Maryi Panny. Został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku na szczycie wzniesienia – Białej Góry. W 1834 r. spłonął w pożarze, w latach 1900-1902 został odbudowany. Świątynia ma 20 metrów długości, 12,4 m szerokości i dwie wieże.

ratusz Inowrocław ciekawostki zabytki
Neogotycki budynek ratusza stoi w centrum miasta. Inowrocław ciekawostki

16) Gotycki kościół św. Mikołaja przy ul. ks. Bogdana Gordona budowano od XV do XVII wieku. Potem był przebudowywany.

17) Choć centrum miasta wraz z rynkiem ma układ typowy do średniowiecznych miast, kamienice Inowrocławia pochodzą z XIX wieku. Na ścianie jednej z kamienic na rynku jest zegar słoneczny.

Inowrocław ciekawostki, informacje

18) Dzielnice i osiedla Inowrocławia: Śródmieście, Stare Miasto, Nowe Osiedle, Osiedle Bydgoskie, Osiedle Toruńskie, Osiedle Piastowskie, Uzdrowisko, Miechowiczki, Osiedle Bajka, Rąbin, Rąbinek, Mątwy, Szymborze, Solno, Kruśliwiec, Osiedle Zdrojowe, Osiedle Kolejowe, Cegielnia, Osiedle Sady, Osiedle Okrężek, Osiedle Lotnicze.

Kuiavia Inowrocław stadion Miejski sport w Inowrocławiu
Stadion Miejski, na którym gra Kuiavia Inowrocław

19) Przy ul. Wierzbińskiego 2 znajduje się Stadiom Miejski im. Inowrocławskich Olimpijczyków. To stadion piłkarsko-lekkoatletyczny otwarty w 2022 roku, mający ponad 3,5 tys. miejsc siedzących. Mecze rozgrywa tu piłkarska drużyna Kuiavia Inowrocław. Klub istnieje od 1922 roku.

Inowrocław ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Suwałki
> Świdnica
> Polanica-Zdrój

zrób sobie prezydenta Andrzej Duda prezydent Poprzedni post Zrób sobie prezydęta!
kolekcja Lavard odzież Następny post Lavard, zawsze na czasie