Ciekawostki o Inowrocławiu

tężnie park solankowy Inowrocław ciekawostki

Uzdrowiskowe miasto na Kujawach. Historia, zabytki. Inowrocław ciekawostki i informacje o Inowrocławiu

Inowrocław

1) Inowrocław, to w województwie kujawsko-pomorskim, nad rzeką Noteć. Mieszka tu ponad 75 tys. ludzi. To jedno z najstarszych polskich miast. Przez Inowrocław przebiegał szlak bursztynowy.

2) Z Inowrocławia pochodzili polscy królowie: Władysław I Łokietek (1260-1333) i Kazimierz Wielki (1310-1370).

3) Reprezentacyjną ulicą Inowrocławia jest ul. Królowej Jadwigi.

park solankowy Inowrocław ciekawostki
Figura pawia – zegar słoneczny przy wejściu do Parku Solankowego

Inowrocław – uzdrowisko

4) Inowrocław ma status uzdrowiska. W zachodniej części miasta znajdują się m.in. Park Solankowy, Zakład Przyrodoleczniczy, szpitale uzdrowiskowe, sanatoria branżowe i tężnie.

5) Tężnie solankowe (drugie co do wielkości w Polsce) znajdujące się w Parku Solankowym w Inowrocławiu otwarto w 2 połowie XX wieku. Obecnie używaną tężnię otwarto w 2001 roku. Ma ona kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków o obwodzie 300 metrów i wysokości 9 metrów. Na jej szczycie, podobnie jak w Ciechocinku, znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta oraz Parku Solankowego.

tężnie park solankowy Inowrocław ciekawostki
Inowrocław. Tężnie w Parku Solankowym, z tyłu budynek sanatorium

6) Jak działają tężnie? Pompowana na szczyt tężni solanka spływa po tarninie, którą wyłożone są jej ściany. Pod wpływem wiatru i słońca powstaje naturalny solankowy aerozol. Przebywanie w pobliżu tężni pomaga osobom chorym na nadciśnienie tętnicze, choroby układu oddechowego i stany ogólnego wyczerpania. U osób zdrowych wzmacnia odporność organizmu.

Zamek w Inowrocławiu

7) W Inowrocławiu stał średniowieczny zamek. Pierwsza pisemna wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1305 roku. W 1260 r. zamek i miasto zdobyły wojska krzyżackie i były tu przez 5 kolejnych lat. W latach lata 1393-1429 na zamku 21 razy gościł król Władysław Jagiełło. W drugiej połowie XV wieku zamek stracił znaczenie militarne, a pod koniec XVI wieku został odremontowany. Podczas potopu szwedzkiego w 1656 r. Szwedzi zniszczyli zamek i zajęli miasto. W XIX wieku zamek został rozebrany. Prusacy wykorzystali budulec do wzniesienia koszarów kawalerii.

zakład przyrodoleczniczy Inowrocław ciekawostki
Zakład Przyrodoleczniczy obok Parku Solankowego w Inowrocławiu

Inowrocław ciekawostki z historii

8) Inowrocław powstał w XII wieku, a w kolejnym wieku otrzymał prawa miejskie.

9) W latach 1904-1920 oraz podczas okupacji hitlerowskiej Inowrocław nazywał się Hohensalza.

10) Do 1869 r. na rynku Inowrocławia stała wysoka gotycka wieża z I połowy XIV wieku. Podobno w XVII i XVIII wieku była w niej siedziba władz miasta.

Zabytki Inowrocławia – ciekawostki

11) Najstarszym kościołem Inowrocławia jest romański kościół Najświętszej Maryi Panny. Został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku na szczycie wzniesienia – Białej Góry. W 1834 r. spłonął w pożarze, w latach 1900-1902 został odbudowany. Świątynia ma 20 metrów długości, 12,4 m szerokości i dwie wieże.

ratusz Inowrocław ciekawostki zabytki
Budynek ratusza. Inowrocław ciekawostki

12) Gotycki kościół św. Mikołaja przy ul. ks. Bogdana Gordona budowano od XV do XVII wieku. potem był przebudowywany.

13) Choć centrum miasta wraz z rynkiem ma układ typowy do średniowiecznych miast, kamienice Inowrocławia pochodzą z XIX wieku. Na ścianie jednej z kamienic na rynku jest zegar słoneczny.

Dzielnice i osiedla Inowrocławia

14) Śródmieście, Stare Miasto, Nowe Osiedle, Osiedle Bydgoskie, Osiedle Toruńskie, Osiedle Piastowskie, Uzdrowisko, Miechowiczki, Osiedle Bajka, Rąbin, Rąbinek, Mątwy, Szymborze, Solno, Kruśliwiec, Osiedle Zdrojowe, Osiedle Kolejowe, Cegielnia, Osiedle Sady, Osiedle Okrężek, Osiedle Lotnicze.

Inowrocław ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Suwałki
> Świdnica
> Polanica-Zdrój