Palarnie papierosów wiaty i kabiny dla palących – ciekawostki

nałogi papierosy palarnia papierosów wiaty kabiny dla palących

Nałogowych palaczy papierosów jest w Polsce mnóstwo. Staramy się walczyć z nałogiem – zarówno ci niepalący, jak i palacze – z różnym efektem. A ponieważ od palenia papierosów świat długo nie ucieknie, a przepisy prawa coraz bardziej zmniejszają przestrzeń, gdzie można palić, powstają oddzielne miejsca, gdzie palacze bez skrępowania mogą poddać się nałogowi. Wiaty dla palaczy, kabiny dla palących, palarnia papierosów – ciekawostki i fakty

Palarnia wewnętrzna i zewnętrzna

1) Palarnie zewnętrzne i wewnętrzne powstają za granicą i w Polsce. Gdy zapadnie decyzja, aby takie ustronne miejsce przygotować w dowolnym miejscu i zakupić, nie ma problemu ze znalezieniem stron www oferujących konstrukcje gotowe do zainstalowania.

2) Wiaty – palarnie dla palaczy oraz kabiny dla palących najczęściej wykonane są z profili stalowych oraz PCV, dzięki czemu oba „światy” – palących i niepalących wciąż się przenikają. Papierosowy dym nie wydostaje się na zewnątrz i nie przeszkadza osobom niepalącym. Choć jak się zaraz przekonamy, są to różne konstrukcje.

Papierosowy dym i kabiny dla palaczy

3) Co się dzieje, gdy z zadymionego pomieszczenia wyjdzie palacz? Dym pozostanie? Na szczęście są w nich pochłaniacze dymu papierosowego o parametrach odpowiednich do przestrzeni kabiny. Albo całe systemy filtracji przykrego zapachu papierosów, które informują gdy filtr trzeba wymienić. Jak informują producenci, ich systemy są skuteczne prawie w 100 procentach.

4) Są też kabiny dla palących, nie zamknięte w całości. Czwartej ściany nie ma, więc dym papierosowy ucieka na zewnątrz. Także wiaty, które na górze i na dole nie są zamknięte. To oznacza, że przez te przestrzenie dym się wydostaje na zewnątrz. W takich przypadkach szczególnie ważne jest urządzenie filtrujące powietrze.

5) Najnowocześniejsze konstrukcje wyglądają elegancko, mają automatycznie rozsuwane drzwi.

nałogi papierosy palarnia papierosów wiaty kabiny dla palących
Palarnia papierosów, wiaty i kabiny dla palących

Zewnętrzne wiaty dla palaczy

6) Wiaty zewnętrzne, to dodatkowy komfort z przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg, wiatr).

A może palarnia papierosów w biurze?

7) Wiaty wewnętrzne sprawdzają się w miejscach publicznych. Na lotniskach, w biurowcach. Tam gdzie ich nie ma, pracownicy biura z konieczności muszą wyjść na papieroska na zewnątrz budynku i palić w miejscu do tego wyznaczonym. Jednak czas na dotarcie w obie strony z pomieszczenia biurowego jest większy, niż jeśli wiata dla palących znajduje się w biurze.

Trzeba pamiętać, że wg rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej pracodawca powinien zapewnić takie miejsce, jeśli firma zatrudnia więcej niż 20 osób.

Wiaty dla palących papierosy

8) Są też wiaty będące częścią przystanków komunikacji miejskiej. Choć nie są to miejsca wyraźnie oddzielone. Po prostu jest to wiata z napisem „palarnia” i umieszczonym obok pojemnikiem na śmieci i popielniczką na niedopałki papierosów. Takie miejsce niestety nie jest przyjazne dla osób niepalących, szczególnie np. podczas deszczu. Wtedy palacz pali w wiacie, a osoby nieznoszące dymu papierosów z konieczności muszą stać na deszczu. Czyżby były osobami gorszymi od palaczy? Ten fakt raczej nie zachęca do kupowania takich produktów.

9) Inne produkty dla palaczy, to popielnica hermetyczna. Są też stolikopopielnice, popielice samogaszące (ta nazwa wszystko wyjaśnia), w których mieści się nawet do 5 tys. niedopałków papierosów. Choć lepiej jednak opróżniać pojemniki możliwie często.

Jak widać, jest szereg sposobów, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się papierosowego dymu podczas palenia nikotyny – zarówno w pracy, jak w miejscach publicznych. To już mała gałąź przemysłu, który by nie istniał, gdyby nie przemysł nikotynowy. Są też producenci e-papierosów, różnego rodzaju preparatów które mają odzwyczaić palaczy od palenia tytoniu. Ale tak naprawdę, po co się truć nikotyną? Każdy wie, że nie jest to korzystne dla naszego organizmu i zdrowia. I chyba nikt nie ośmielił się stwierdzić, że palenie papierosów ma pozytywny wpływ na zdrowie palaczy.

Palarnia papierosów: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o papierosach
> Historia palenia papierosów