Friedrichshafen, miasto nad Jeziorem Bodeńskim

noc miasto Friedrichshafen ciekawostki zabytki atrakcje

Friedrichshafen ciekawostki i najważniejsze informacje o niemieckim mieście

Friedrichshafen

1) Friedrichshafen, to ponad 60-tysięczne miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Znajduje się w rejencji Tybinga, w regionie Bodensee-Oberschwaben.

2) Miasto leży na północnym brzegu Jeziora Bodeńskiego. Swoją nazwę otrzymało na cześć pierwszego króla Wirtembergii, Fryderyka I.

3) Friedrichshafen powstało w 1811 roku poprzez połączenie miasta Buchhorn oraz pobliskiej wioski i klasztoru Hofen.

4) Miasto podzielone jest na 5 części: Kernstadt, Ailingen, Ettenkirch, Kluftern i Raderach.

5) We Friedrichshafen jest lotnisko, promem można popłynąć do Szwajcarii, a po mieście kursują autobusy.

kościół zamek Friedrichshafen ciekawostki zabytki atrakcje
Kościół zamkowy i pałac. Friedrichshafen ciekawostki

Friedrichshafen zabytki, co zobaczyć

6) Symbolem miasta jest kościół zamkowy, wchodzący niegdyś w skład klasztoru, w 1824 r. przebudowanego w pałac. Jego wieże mają 55 metrów wysokości. Kościół przebudowano w latach 1695-1702.

7) W centrum Friedrichshafen stoi katolicki kościół Św. Mikołaja (Friedrichshafen). Został zbudowany w XV wieku, przebudowany w wieku XVII. Jego wieża, szczególnie widziana od strony jeziora Bodeńskiego, jest charakterystycznym punktem. Podobnie jak wiele budynków centrum miasta, ucierpiał podczas nalotów w 1944 roku.

miasto Friedrichshafen ciekawostki zabytki atrakcje
Miasto Friedrichshafen od strony jeziora i wieża kościoła św. Mikołaja

8) W Friedrichshafen jest kilka ciekawych muzeów, m.in. Muzeum Dorniera, Muzeum Zeppelina i Muzeum Jeziora Bodeńskiego.

9) Stadtbahnhof, to reprezentacyjny gmach, wybudowany w 1846 roku.

platforma widokowa Badenia-Witerbergia Niemcy wieża kościoła miasto
Platforma z napisem Friedrichshafen i wieża kościoła św. Mikołaja

Z czego słynie Friedrichshafen ciekawostki

10) Kojarzysz nazwisko Zeppelin, od którego wzięła się nazwa sterowców – wielkich statków powietrznych? W 1909 r. hrabia Ferdinand von Zeppelin rozpoczął we Friedrichshafen prace nad budową swoich sterowców. Podczas I wojny światowej produkowano je do celów militarnych. Dodajmy, że otwarty w 2011 r. uniwersytet nazywa się Zeppelin Universität, a w porcie jest Muzeum Zeppelinów (Zeppelin-Museum).

11) W 1919 r. w Friedrichshafen powstała fabryka luksusowych samochodów Maybach-Motorenbau GmbH. Jej założycielami byli Wilhelm Maybach i jego syn Karl.

12) Spośród firm działających w tym mieście, wymienimy dwie. MTU Friedrichshafen produkuje silniki i turbiny do statków i samolotów, a EADS Astrium buduje satelity, umieszczane na orbicie okołoziemskiej.

wieża widokowa statek wycieczkowy Badenia-Witembergia
Statek wycieczkowy przepływa po Jeziorze Bodeńskim obok platformy widokowej

Friedrichshafen ciekawostki z historii

13) Podczas II wojny światowej miasto Friedrichshafen było ważnym ośrodkiem zbrojeniowym. W czterech dużych fabrykach produkowano m.in. systemy radarowe, silniki do czołgów, części do budowy samolotów i rakiet i spadochrony. Ale przede wszystkim samoloty bojowe Dornier, których zmontowano 6 tysięcy. Do pracy w tych fabrykach zatrudniano także więźniów obozów koncentracyjnych.

14) Nic dziwnego, że między 1943 a 1945 alianci przeprowadzili tu 11 nalotów bombowych. Oprócz fabryk przy okazji legły w gruzach zabytki. Po wojnie 2/3 zabudowy miasta było w gruzach.

15) Po wojnie Friedrichshafen znalazło się we francuskiej strefie okupacyjnej. Firmy produkujące na potrzeby militarne, zlikwidowano.

16) W 1933 r. honorowym obywatelem Friedrichshafen został Adolf Hitler. W 2013 r. został usunięty z listy honorowych obywateli miasta.

Friedrichshafen ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Feuchtwangen
> Dinkensbühl