Niemcy – największe miasta

Niemcy największe miasta Niemiec

Niemcy największe miasta

Raczej niewielu z nas umie wymienić największe metropolie naszego zachodniego sąsiada. Jeśli jesteś ciekawy, które miasta Niemiec są największe pod względem liczby ludności i z czego słyną, zapraszamy do lektury. Niemcy – największe miasta – ciekawostki i informacje

1. Berlin

Stolica Niemiec, to niezaprzeczalnie numer 1 pod względem wielkości w tym kraju. Leży w kraju związkowym o tej samej nazwie i liczy 3,7 mln mieszkańców. Co ciekawe, jest to także największe miasto Unii Europejskiej. Zwiedzając je, natkniemy się na pozostałości Muru Berlińskiego – jednego z symboli komunizmu i jego upadku. W centrum Berlina, jednym z głównych miejsc jest monumentalny plac Gendarmenmarkt, ze wspaniałymi perełkami architektonicznymi wokół niego. Niedaleko stoi słynna Brama Brandenburska, zbudowana na cześć Fryderyka II. Za najpiękniejszą ulicę w tym mieście jest uznawana Aleja Lip, wzdłuż której znajduje się szereg pomników i zabytków ważnych z punktu widzenia niemieckiej historii. Udając się na obiad w Berlinie, warto poszukać regionalnych dań, tj. klopsy królewieckie.

> Ciekawostki o Berlinie

Brama Brandenburska Berlin ciekawostki Niemcy informacje
Brama Brandenburska w Berlinie

2. Hamburg

To miasto liczy 1,9 mln mieszkańców. Znajduje się w północnej części Niemiec. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Hamburga jest port u ujścia rzeki Łaby. Pomimo oddalenia od morza, w Hamburgu jest największy port tego kraju.

Rodzinną atrakcją Hamburga jest park miniatur z najdłuższym modelem kolejki na świecie i wieloma innymi sekcjami zachęcającymi do obejrzenia. Z ciekawostek architektonicznych, głównym punktem jest Speicherstadt, czyli ciąg ceglanych magazynów w stylu gotyckim, zbudowanych na palowo-drewnianym fundamencie. Będąc w Hamburgu, warto zajrzeć do Hamburger Michel, czyli jednego z najpiękniejszych kościołów miasta.

> Hamburg ciekawostki

Elbphilharmonie Staatsoper Hamburg ciekawostki atrakcje Niemcy
Hamburg, gmach filharmonii

3. Monachium

Fanom piłki nożnej Monachium kojarzy się z klubem, w którym gra Robert Lewandowski. To miasto jest stolicą Bawarii. Zamieszkuje je 1,4 mln ludzi. Zostając w klimacie piłki nożnej, stadion FC Bayern München na pewno zasługuje na uwagę. Jest zbudowany z cienkich foliowych poduszek wypełnionych suchym powietrzem, a każda z nich może być oddzielnie podświetlana. Efekt jest niesamowity.

Panie, które nie interesują obiekty sportowe, powinny odwiedzić Viktualienmarkt – słynny plac targowy. Panoramę miasta można podziwiać z kilku punktów widokowych. Jednym z nich jest Wieża Peterskirche.

> Monachium ciekawostki

Kolonia Niemcy największe miasta Niemiec
Niemieckie miasto Kolonia

4. Kolonia

Znajdująca się w kraju związkowym Nadrenia Północna – Westfalia Kolonia jest zamieszkiwana przez 1 mln ludzi. Przebywając w tym mieście nie sposób przejść obojętnie obok monumentalnej Katedry Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny. Świątynia budowana przez ponad 600 lat zachwyca nie tylko wielkością, ale i niezwykłymi zdobieniami. Most Hohenzollernów, to miejsce konieczne do odwiedzenia. Spacer po tym moście zapewni piękny widok na panoramę miasta. Niezwykle urokliwe jest także same stare miasto, jednak najciekawszym miejscem dla łasuchów jest muzeum czekolady, gdzie można przez chwilę zostać… testerem czekolad.

5. Frankfurt nad Menem

Frankfurt położony w państwie związkowym Hesja, liczy 750 tys. mieszkańców. To nowoczesne miasto, nazywane finansową stolicą Niemiec, w którym jest nowoczesna dzielnica Mainhattan. Ponieważ podczas II wojny światowej miasto zostało doszczętnie zniszczone, klimat przedwojennego miasta znajdziemy jedynie w dzielnicy Bornheim oraz na Starym Mieście. Co zaskakujące, jest pewne miejsce, które przeniesie nas w różne inne strefy klimatyczne, a mianowicie Palmengarten. To 22-hektarowy ogród botaniczny, który jest podzielony na sekcje odpowiadające właśnie wszystkim poszczególnym strefom klimatowym.

> Frankfurt ciekawostki

Frankfurt nad Menem Niemcy największe miasta Niemiec
Wieżowce w centrum miasta Frankfurt nad Menem

6. Stuttgart

Leżące nad rzeką Neckar w kraju związkowym Badenia – Wirtembergia miasto, zamieszkuje ponad 630 tys. ludzi. Może ono zachwycić miłośników pięknych widoków oraz motoryzacji, gdyż znajduje się Mercedes Benz Museum. Po wizycie w zmotoryzowanym świecie, świetnie będzie zajrzeć do Zoo Wilhelma i Ogrodu Botanicznego. Wirtembergia Mauzoleum, to z miejsce owiane legendą o złamanym sercu młodej królowej, która zmarła, gdy odkryła romans swego męża. Dziś kaplica jest otoczona winnicami. Warto także pospacerować po Killesbergparku, czyli 50 hektarowym miejscu pełnym parków, ogrodów, fontann i rzeźb.

Stuttgart Niemcy największe miasta Niemiec
Stuttgart, Muzeum Mercedesa

7. Düsseldorf

Stolicę kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, zamieszkuje ok. 620 tys. mieszkańców. Jedną z najpiękniejszych dzielnic tego miasta jest MedienHafen, która została zmodernizowana według projektów najlepszych architektów świata. Miasto to zasługuje na odwiedzenie także ze względu na muzea i galerie. Swoją siedzibę ma tu jedna z najlepszych akademii sztuk pięknych w Europie. Niemcy kojarzą się nam z festiwalami żywności i piwa, a Düsseldorf nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Coroczny festiwal jest organizowany w sierpniu. Można na nim skosztować wszelkiego rodzaju lokalnych smakołyków.

Dusseldorf Niemcy największe miasta Niemiec
Düsseldorf, Niemcy

8. Lipsk

Nazywany “nowym Berlinem” Lipsk zamieszkuje ok. 600 tys. ludzi. Leży w Saksonii. Turystów przyciąga tu m.in. zoo, z odtworzonym tropikalnym lasem deszczowym. Wrażenie robi także monumentalny pomnik Bitwy Narodów, mający 91 m. wysokości. W pobliżu jest aleja lip i zbiornik wodny. Odpocząć można także w Clara-Zetkin Park – największym parku tego miasta. Jeśli jednak jesteś poszukiwaczem spektakularnych widoków, musisz odwiedzić miejscowy panometer, gdzie zobaczysz panoramy w skali 1:1.

9. Dortmund

Znajdujący się w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia Dortmund liczy ok. 600 tys. mieszkańców. Jednym z najbardziej znanych budynków jest wieżowiec “U”, w którym swą siedzibę miał browar Union. Inną ciekawą atrakcją jest wieża telewizyjna Florian w Parku Westfalskim, gdzie na 140. metrze obserwując panoramę okolicy można zjeść obiad. Po obiedzie można wybrać się na spacer po wspomnianym już Parku Westfalskim, z którego już niedaleko do piłkarskiego stadionu Borussii, przy którym działa muzeum tego klubu.

10. Essen

Położone bardzo blisko Dortmundu, w Nadrenii Północnej – Westfalii miasto Essen zamieszkuje blisko 600 tys. osób. Urokliwe widoki można podziwiać spacerując po dzielnicy Kettwig nad jeziorem Kettwiger, a także wśród malowniczych zabudowań. Jeśli będziesz miał szczęście, może uda Ci się usłyszeć melodię wygrywaną przez dzwon Glockenspiel. W jednej ze świątyń skrywa się taka perełka, jak wyrzeźbiona sylwetka Maryi z… 980 roku. Interesującym miasta jest także Kompleks kopalniany Zollverein, który wpisany jest na listę zabytków UNESCO.

Niemcy największe miasta: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Magdeburg
> Neuschwanstein
> Görlitz