Podstawowy sprzęt do jazdy konnej

biały koń sprzęt do jazdy konnej koń jeździec

Kiedy rozpoczynamy przygodę z jazdą konną nie jest potrzebny nam specjalistyczny sprzęt. Ośrodki jeździeckie, które oferują naukę jazdy dla początkujących zazwyczaj posiadają kaski do jazdy konnej i kamizelki ochronne, które można wypożyczyć. Na nogi wystarczy ubrać wygodne i miękkie spodnie, a butami na pierwszą lekcję jazdy konnej mogą być buty sportowe, a nawet krótkie kalosze.

Im dłużej jeździmy konno i rozwijamy nasze umiejętności, to wymagania co do używanego przez nas sprzętu mogą wzrosnąć. Posiadanie własnego kasku do jazdy konnej nie tylko jest wskazane ze względów higienicznych, ale mamy również pewność co do jakości używanego sprzętu. Odpowiednio dopasowany sprzęt wpływa na komfort jazdy i poczucie stabilizacji w siodle.

Podstawowy ubiór jeździecki. Od czego zacząć zakupy?

Podstawowymi elementami ubioru jeźdźca są: sztyblety ze sztylpami (czapsami) lub oficerki, bryczesy, rękawiczki oraz kask. Zalecana jest również kamizelka ochronna, a na bryczesy można ubrać długie skarpety jeździeckie.

Jazda konna jest sportem narażonym na urazy, dlatego pierwszym zakupem powinien być odpowiedni kask do jazdy konnej. Odpowiednia ochrona podczas upadku minimalizuje ryzyko urazu. Kaski marki Horze posiadają odpowiednie certyfikaty, zatem są one odpowiednio przystosowane do użytku i przetestowane pod kątem bezpieczeństwa. Dla osób początkujących rewelacyjnie sprawdzi się kask Horze Triton. Jest to elegancki i klasyczny model kasku, który posiada ukryte pokrętło umieszczone z tyłu kasku, przez co dopasowanie toczka do głowy jeźdźca jest szybkie i proste. Dla osób ceniących sobie wysoki komfort użytkowania dobrym wyborem będzie kask Horze Monarch Metallic Glitter. Szeroki daszek, który posiada ten model skutecznie chroni przed słońcem, a wywietrzniki zamontowane w skorupie kasku zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Dodatkowym atutem jest brokatowy panel, który nadaje kasku ciekawego wyglądu.

sprzęt do jazdy konnej kask jeździecki
Kask jeździecki Horze Triton

Trzymane w rękach wodze mogą doprowadzić do obtarć i bolesnych odparzeń. Marka Horze posiada szeroką ofertę rękawiczek i na pewno znajdziesz coś dla siebie. Na wiosnę i lato wybierz model oddychający, który będzie komfortowy w użytkowaniu w upalne dni. Jednym z modeli, które możesz wybrać jest model Horze Shona. Ma on dodatkowy atut czyli specjalną wstawkę, dzięki której obsłużysz smartfona. Ocieplany model rękawiczek, który zapewni ochronę przed zimnem podczas treningu to Horze Theresa lub Horze Avery. Modele te są dodatkowo ocieplone, ale nie krępują ruchów i są wygodne w użytkowaniu.

Jeżeli spróbowałeś kiedyś jazdy konnej w sztywnych spodniach lub krótkich spodenkach to na pewno przekonałeś się, że odpowiednie i wygodne spodnie to priorytet. Bryczesy do jazdy konnej są odpowiednio skrojone i wykonane z materiału, który nie krępuje ruchów w siodle. Możesz wybrać model z pełnym lub kolanowym lejem w zależności od tego, jaki poziom stabilizacji w siodle lubisz. Jeżeli chcesz wybrać pełny lej w bryczesach to możesz sięgnąć po model Horze Desiree, a model z krótkim lejem godny uwagi to bryczesy Horze Daniela. Dodatkowo do bryczesów możesz dobrać długie skarpetki w kolorze spodni lub kolorowe, nadające ciekawego wyglądu stylizacji. W ofercie Horze znajdziesz różne wzory i kolory skarpetek do jazdy konnej.

Elementem ubioru jeźdźca, który zapewni dodatkową stabilizację w siodle to sztyblety i czapsy lub oficerki. Ochraniacze na łydki zapobiegają obtarciom od puślisk i zapewniają przyczepność do siodła. Sztyblety do jazdy konnej mają odpowiednią podeszwę, która nie zaklinuje się w strzemionach oraz podwyższoną cholewkę, która stabilizuje kostkę. Połączeniem tego zestawu są oficerki do jazdy konnej. Są równie wygodne, a dodatkowo znajdziemy modele w wersji zimowej, które są ocieplone na wewnętrznej stronie buta. Oferta Horze posiada szeroki wybór sztybletów, czapsów i oficerek w różnych fasonach. Dodatkowo marka Horze posiada sprzęt ze skóry naturalnej i syntetycznej, dlatego wybór jest szeroki i na pewno trafi w gusta wielu klientów.

sztyblety sprzęt do jazdy konnej dziewczyna w stajni w sztybletach
Dziewczyna w stajni, w sztybletach Horze Kilkenny

Dobierając sprzęt do jazdy konnej zwróć uwagę na funkcjonalność wybranego modelu. Poszczególne elementy stroju muszą być dobrze dopasowane, aby zapewnić najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa. Kask jeździecki nie może być za luźny czy zbyt ciasny, ponieważ nie spełni on swoich funkcji podczas upadku, a buty do jazdy konnej powinny mieć odpowiedni rozmiar i podeszwę, aby nie zaklinowały się w siodle. Wybierając sprzęt do jazdy konnej zwróć szczególną uwagę na jakość wykonania, aby ekwipunek mógł być użytkowany przez dłuższy okres czasu.