Daco-Getica Bucuresti stadiony Bukareszt Juventus

Daco-Getica Bukareszt. Prawie jak Juventus

Czas czytania:2 minut/y, 22 sekund/y

Klub piłkarski ASC Daco-Getica Bukareszt i jego stadion w Bukareszcie

Stadion klubu Daco-Getica Bucureşti znajduje się na współczesnym osiedlu bloków w Bukareszcie i może pomieścić 3 tys. widzów. Kilkanaście metrów od bramy stoi jeden z bloków mieszkalnych i parkują samochody mieszkańców.

Dwa Juventusy

Klub który gra na tym stadionie, wzbudził zainteresowanie nie tylko w Rumunii. Głównie z tego powodu, że powstał w 1992 r. i nazywał się CS Juventus Bucureşti. Juventus? Wielu kibiców natychmiast kojarzy tę nazwę, ale łączy ją z włoskim Turynem.

Wprawdzie w założeniu nazwa Clubul Sportiv Juventus Bucureşti była identyczna, jak nazwa istniejącego w latach 1925-1952 rumuńskiego klubu, lecz to jednak Juventus Turyn (Juventus F.C.) jest międzynarodową marką. Kibice na świecie nie słyszeli, że wiele lat temu w Bukareszcie też istniał Juventus. Ale czy przedwojenny rumuński Juventus też miał stroje w biało-czarne pasy jak znany klub z Turynu? I herb prawie identyczny z obecnym herbem Juventusu Turyn?

Daco-Getica Bucuresti stadion stadiony Bukareszt Juventus
Jedna z trybun i tablica wyników z zegarem. Stadion Daco-Getica Bucuresti

CS Juventus Bucureşti – sukces i kłopot

CS Juventus Bucureşti początkowo grał w III lidze. W 2010 r. awansował do II ligi, a w 2017 r. jako mistrz II ligi awansował do rumuńskiej ekstraklasy. Wprawdzie debiutant w tym samym sezonie zajął ostatnie miejsce i spadł do II ligi, jego prawnicy w najlepszym sezonie w historii klubu, mieli bynajmniej nie piłkarski kłopot na głowie.

Daco-Getica Bucuresti stadion stadiony Bukareszt Juventus
Nad siedziskami trybun są fotosy z czasów Juventusu Bukareszt

Gdy Juventus Bukareszt awansował do najwyższej klasy rozgrywek w kraju, zgłosili się prawnicy z Turynu, z żądaniem zaprzestania używania nazwy i logo Juventus. Już w połowie rozgrywek, na krótko klub z Bukaresztu zmienił nazwę na FC Colentina. Obecnie, od 2018 r., nazywa się: CS Daco-Getica Bucureşti. Na trybunach wciąż są fotosy z wcześniejszych lat, z piłkarzami w strojach z biało-czarnymi pasami, a obecne logo owalnego kształtu, nadal nieco przypomina logo klubu z Turynu.

Daco-Getica Bucuresti stadion stadiony Bukareszt Juventus
Autokar klubu A.S.C. Daco-Getica Bucuresti obok stadionu

Wizyta w Bukareszcie

Gdy Sadurski.com na krótko odwiedził stadion Daco-Getica Bucureşti 30 czerwca 2018 (była akurat niedziela), na sąsiednim stadionie szkoleniowym (Arena 2), kończył się mecz juniorów AS Real Junior z inną drużyną juniorów w czerwonych strojach. Trawa głównego stadionu była podlewana i wygrzewała się w wiosennym słońcu. Z jednej strony za trybunami stał kolorowy, efektowny autokar, w którym piłkarze Daco-Getica jeżdżą na mecze. Wejście na teren nie było zagrodzone, a spacer po trybunach był nieskrępowany, więc zrobiliśmy serię zdjęć i filmów. Kilka z nich prezentujemy.

Daco-Getica Bucureşti tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Groundhopping czyli turystyka stadionowa
> Stadiony w Seulu, Korea Południowa
> 12 atrakcji, które musisz zobaczyć w Bukareszcie
> Stadiony w Europie

ratusz miasto Mikołów ciekawostki zabytki atrakcje Poprzedni post Mikołów – ciekawostki
wynajem auta dostawczego samochód dostawczy auto dostawcze Następny post Wynajem auta dostawczego – o czym należy pamiętać?