12 miejsc, które musisz zobaczyć w Bukareszcie
Bukareszt atrakcje
Bukareszt ma mniejszą powierzchnię niż Warszawa, ale mieszka w nim więcej ludzi niż w stolicy Polski. A w ogóle, to raczej niewiele wiemy o stolicy Rumunii. Sadurski.com zaprasza na wycieczkę do Bukaresztu
1. Łuk Triumfalny (Arcul de Triumf)
Bukareszt, to podobno “Paryż Wschodu”. Nic więc dziwnego, że stoi tu Łuk Triumfalny, przypominający Łuk Triumfalny w Paryżu. Budowla upamiętnia poległych żołnierzy rumuńskich. Rondo, na środku którego stoi, objeżdża dziennie kilkadziesiąt tysięcy samochodów. Każdy, kto jedzie z lotniska do centrum, na drodze mija Łuk.
Pierwszy Łuk Triumfalny zbudowano w tym miejscu w 1878 r., po odzyskaniu niepodległości przez Rumunię i był drewniany. W jego miejscu stanął drugi Łuk w 1922 r., który był nieco mniejszy od poprzednika. Trzeci, obecnie tu stojący Łuk Triumfalny, ma 27 metrów wysokości. Zbudowano go w latach 1935-36, po wyburzeniu wcześniejszej budowli.
Łuk jest podobny do tego w Paryżu, a aleja przy której stoi nieprzypadkowo przypomina Pola Elizejskie. Ale jest o 1 metr szersza i o kilka metrów dłuższa od Pól Elizejskich.
2. Parlament Rumunii (wcześniej zwany Pałacem Ludowym)
Gmach rumuńskiego parlamentu, to jeden z przejawów gigantomanii byłego dyktatora, Nicolae Ceausescu. Dyktator wytyczył kilkupasmową aleję Bulevardul Unirii, na końcu której stoi wspomniany wyżej Łuk Triumfalny.
Ten socrealistyczny gmach jest największym budynkiem Europy. I drugim na świecie, po Pentagonie w Waszyngtonie. 12 pięter (do tego osiem pod ziemią), ponad 1100 pomieszczeń, powierzchnia zabudowy 830 tysięcy metrów kwadratowych, milion metrów sześciennych marmuru – to tylko część rekordowych liczb, wymienianych przy okazji tego gmachu. Aby powstał, pracowało tu 20 tys. robotników oraz 700 architektów. Dotychczasowy koszt budowy parlamentu, to kilka miliardów euro.
Efekt? W głosowaniu na najpiękniejszy budynek Bukaresztu – bezapelacyjnie zwyciężył. Równocześnie zwyciężył w głosowaniu na najbardziej szpetny budynek tego miasta.
Swą obecnością parlament przytłacza część Bukaresztu. Aby powstał, z terenu o powierzchni 7 kilometrów kwadratowych wysiedlono 40 tysięcy ludzi i wyburzono dużą część starego Bukaresztu. Już ten powód wystarczył, aby mieszkańcy Bukaresztu znienawidzili Ceaușescu.
W każdym razie, gmach parlamentu każdy turysta odwiedzający Bukareszt musi zobaczyć. Niektórzy nawet kupują bilety i zwiedzają wnętrza z przewodnikiem jak muzeum (rezerwację trzeba zrobić z wyprzedzeniem). Podobno ci, którzy wnoszą aparat fotograficzny lub kamerę, muszą płacić dodatkowo.
3. Pałac CEC
Okazały pałac zbudowany w latach 1897-1900, w stylu eklektycznym. Stoi przy Calea Victoriei, w sąsiedztwie nowoczesnego budynku ze szkła, co zabiera nieco wrażeń z podziwiania tego pałacu. Wzniesiony jako siedziba banku CEC (Casa de Economii şi Consemnaţiuni, obecnie CEC Bank). To najstarszy bank w Rumunii. Zanim wybudowano pałac, wcześniej były tu ruiny klasztoru św. Jana Wielkiego oraz karczmy.
4. Cerkiew Stavropoleos Monastery
Podobno najładniejsza cerkiew w Bukareszcie. Zbudowana w 1724 r., wciąż cieszy wzrok, choć kilkadziesiąt lat temu miała zostać rozebrana aby ustąpić miejsca socjalistycznemu blokowi mieszkalnemu. Warto zajrzeć do środka. Ta piękna cerkiew znajduje się na starym mieście, w pobliżu okazałego i efektownego Pałacu Poczty (zbudowanego w latach 1898-1900).
5. Plac Rewolucji
Tego miejsca w centrum Bukaresztu nie można ominąć. Stoi tu szereg gmachów, więc warto poświęcić nieco czasu na spacer po Placu Rewolucji. Jest tu gmach Centralnej Biblioteki Uniwersytetu (a przed nim pomnik króla Karola I na koniu). Król spogląda na przeciwległa stronę placu, gdzie jest gmach Muzeum Sztuk Pięknych. W pobliżu jest budynek Atheneum oraz oryginalny, może nawet dziwaczny (połączenie szkła i 100-letniej architektury) budynek The Headquarter of Union of Architects. Jest też cerkiew Kretzulescu.
6. Cerkiew Kretzulescu (Crețulescu)
Wybudowana w latach 1729-22 prawosławna cerkiew przy Placu Rewolucji. Zbudowano ją z cegły, w stylu brynkowiańskim (zwanym też rumuńskim barokiem). Po uszkodzeniach spowodowanych trzęsieniem ziemi w 1940 r. miała zostać rozebrana, jednak do tego nie doszło. Kolejny remont przeszła po trzęsieniu ziemi w 1977 r., potem też poi 1989 r., więc sprawia wrażenie nowego obiektu. Wewnątrz są freski z połowy XIX wieku.
7. Ateneum Rumuńskie (Ateneul Român)
Neoklasycystyczny gmach z salą koncertową, oddany do użytku w 1888 r. Przed fasadą jest ogród obsadzony kwiatami. Znajduje się tuż przy Placu Rewolucji.
8. Pomnik Michaela Jacksona
Jackson (1958-2009) jest w Rumunii bardzo lubiany. Miał tu dwa koncerty. 1 października 1992 r. w ramach trasy The Dangerous Tour wystąpił na stadionie Stadionul Național w Bukareszcie. Już 4 lata później, 14 września 1996 r. na tym samym stadionie wystąpił w ramach trasy HIStory World Tour. Z tego drugiego koncertu powstała DVD “Live in Bucharest”.
Nic więc dziwnego, że Michael Jackson w Bukareszcie ma swój pomnik. Dosyć skromny, to w zasadzie większa tablica, ale jednak. Dlatego fani Jacksona z Polski odwiedzając Bukareszt, powinni tu dotrzeć i pstryknąć kilka zdjęć. Nie jest to wielki problem, gdyż pomnik znajduje się blisko słynnego miejsca, odwiedzanego przez turystów.
Gdzie znajduje się pomnik Michaela Jacksona? W Parku Herastrau, w pobliżu wejścia do Muzeum Wsi, ale jeszcze bliżej od Łuku Triumfalnego. Gdy z tyłu masz centrum, z prawej Łuk Triumfalny, widać spory, wolno stojący zegar (taki sam, jak w parku obok Ratusza Bukaresztu). Tuż obok jest wejście do parku. To tu zaczyna się alejka nazywana alejką Michaela Jacksona, choć nie ma tu żadnego oznakowania. Wystarczy iść jej lewą stroną po chodniku, aby po 200-300 metrach trafić na pomnik.
Fani M.J. mogą być zdziwieni, ale gdy Sadurski.com tu był, choć była ładna pogoda i w parku było dużo ludzi, przy pomniku nie było w zasadzie żadnych ludzi. Przystanęło kilka nastolatek, zrobiło kilka zdjęć i poszło dalej. Możliwe, ze pomnik M.J. obecnie nie jest czymś wyjątkowym i wzbudzającym duże zainteresowanie.
9. Katedra Zbawienia Narodu
Jedna z najbardziej dziwacznych budowli, jakie widziałem. Ni to pałac, zamek czy katedra. Znajduje się w sąsiedztwie gmachu parlamentu i jest ogrodzona tym samym murem, co on.
Zaczęto ją budować w 2011 roku i miała być gotowa z końcem 2018 r. Jednak nadal jest budowana (mnóstwo rusztowań za zewnątrz), więc nie można podejść bliżej. Ponieważ trudno było znaleźć informacje co to takiego, swoimi sposobami odkryłem, że po zbudowaniu będzie to Katedra Zbawienia Narodu, jedna z największych cerkwi prawosławnych świata. Idea zrodziła się jakieś 100 lat temu, a do pomysłu budowy wrócono po obaleniu Nicolae Ceaușescu.
Budowa finansowana jest ze środków kościelnych i w zależności od tego kto i jak liczy (np. z ziemią czy bez) liczy, pochłonie od stu kilkudziesięciu milionów euro do nawet miliarda.
Gdy będzie gotowa, cerkiew będzie miała 90 metrów wysokości, ma pomieścić 5 tys. wiernych. Wewnątrz będzie też muzeum i nie tylko. A gdy ten kolejny gigant w Bukareszcie będzie gotowy, zapewne będzie kolejnym punktem na mapie Bukaresztu, który należy odwiedzić.
10. Muzeum Wsi
Znajduje się blisko Łuku Triumfalnego i Parku Herastrau. W skansenie o powierzchni 14 hektarów stoi 360 obiektów (chaty drewniane, cerkwie, dworki, wiatraki). Zgromadzono tu również różne eksponaty i dokumenty. Aktualna nazwa nawiązuje do głównego założyciela muzeum, Dmitre Gusti.
Co roku to miejsce odwiedza ponad pół miliona osób, co jest sukcesem, gdyż Bukareszt nie jest popularną destynacją turystyczną. Wstęp (na nasze): 15 zł, muzeum jest czynne przez cały tydzień, w godz 9-17 (poniedziałki) i 9-19 (inne dni tygodnia).
11. Tiriac Collection
Miłośników motoryzacji może w Bukareszcie zainteresować kolekcja ponad 150 historycznych samochodów osobowych. Najstarszy z nich wyprodukowano w 1899 r. Część samochodów należała wcześniej do znanych osób. Byli wśród nich m.in. John F.Kennedy, Franklin Delano Roosvelt, Elton John. Kolekcję dla zwiedzających udostępnił w 2015 r. Ion Tiriac. Muzeum znajduje się obok lotniska.
12. Pasajul Macca-Vilacrosse
Wąska, arkadowa ulica w starej części Bukaresztu, zadaszona żółtym szkłem. Są tu kawiarnie i lokale gastronomiczne. To miejsce trafiło na naszą listę, bo jest oryginalne, inne niż wiele miejsc Bukaresztu.
Czy warto jechać do Bukaresztu?
Jeśli chcesz zobaczyć nowe, kolejne miejsca których nie znasz – każda podróż jest dobra. Bukareszt nie ma jednak wielu miejsc i zabytków, które warto polecić, w przeciwieństwie np. do Pragi, Wiednia czy Budapesztu. Wiek większości zabytków, to nieco ponad 100 lat, co budzi pewien niedosyt i monotonność. Jeśli planujesz kolejną podróż i zobaczenie kolejnego miasta Europy, Bukareszt raczej nie będzie w czołówce destynacji, o których pomyślisz.
Bukareszt w weekend?
Na ile dni pojechać do Bukaresztu? Wystarczy weekend, 2 dni? Przy dobrej organizacji, (logistyka przed wyjazdem, sprawdzenie czym i gdzie się przemieszczać), najważniejsze miejsca w Bukareszcie można zobaczyć w jeden weekend intensywnego zwiedzania.
Bukareszt atrakcje: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Stadiony piłkarskie w Bukareszcie
> Bukareszt czy Budapeszt? Zabawne pomyłki
> Ciekawostki – jeśli jedziesz do Budapesztu