stadiony Bukareszt piłka nożna Rumunia

Stadiony piłkarskie w Bukareszcie

Czas czytania:3 minut/y, 22 sekund/y

Zapraszamy na wycieczkę po obiektach sportowych stolicy Rumunii. Stadiony w Bukareszcie

1. Stadion Narodowy (Stadionul Naţional)

Stadion ma obecnie 63 tys. miejsc, został oddany do użytku w 2012 roku. Pierwszy mecz odbył się 9 maja 2012 r. Był to finał Ligi Europy pomiędzy Atletico Madryt i Athletic Bilbao (3:0).

Stadion Narodowy Stadionul National stadiony Bukareszt
Stadiony Bukareszt. Stadion Narodowy w Bukareszcie – Stadionul National 

Wcześniej w tym miejscu, w latach 1953-2007, stał wielofunkcyjny stadion – Stadionul Național. Pod koniec istnienia, mógł pomieścić 60.120 widzów, a wcześniej mieścił nawet 100 tysięcy. Początkowo nazywał się Stadionul August 23 (Stadion 23 sierpnia), potem Stadionul Național Lia Manoliu (Stadion Narodowy im. Lia Manoliu). To właśnie na tym stadionie w 1992 i 1996 r. odbyły się dwa koncerty Michaela Jacksona (w Bukareszcie stoi jego nieduży pomnik), były też inne koncerty, m.in. The Rolling Stones.

> Tu więcej na ten temat

2. Daco-Getica Bukareszt (Daco-Getica Bucureşti)

Stadion klubu Daco-Getica Bucureşti znajduje się na współczesnym osiedlu bloków w Bukareszcie i może pomieścić 3 tys. widzów. Kilkanaście metrów od bramy stoi jeden z bloków i parkują samochody.

Daco-Getica Bucuresti stadiony Bukareszt Juventus
Stadiony Bukareszt: wejście na teren Daco-Getica Bucureşti, do niedawna Juventus Bukareszt

W 1992 r. powstał klub CS Juventus Bucureşti, którego nazwa była taka sama, jak klubu istniejącego w latach 1925-1952. Juventus Bucureşti początkowo grał w III lidze. W 2010 r. awansował do II ligi, a w 2017 r. jako mistrz II ligi awansował do rumuńskiej ekstraklasy. Wprawdzie debiutant w tym samym sezonie zajął ostatnie miejsce i spadł do II ligi, jego prawnicy mieli w najlepszym sezonie w historii klubu, bynajmniej nie piłkarski kłopot na głowie.

Gdy Juventus Bukareszt awansował do najwyższej klasy rozgrywek w kraju, zgłosili się prawnicy z Turynu, z żądaniem zaprzestania używania nazwy i logo Juventus. Już w połowie rozgrywek, na krótko klub z Bukaresztu zmienił nazwę na FC Colentina. Obecnie, od 2018 r., nazywa się: CS Daco-Getica Bucureşti. Na trybunach wciąż są fotosy z wcześniejszych lat, z piłkarzami w strojach z biało-czarnymi pasami, a obecne logo owalnego kształtu, nadal nieco przypomina logo klubu z Turynu.

> Tu więcej na ten temat

stadion Cotroceni Stadionul stadiony Bukareszt
Stadiony Bukareszt: Stadion Cotroceni

3. Stadion Cotroceni (Stadionul Cotroceni)

Wielofunkcyjny stadion, znajdujący się nieopodal parlamentu Rumunii, blisko gmachu Ministerstwa Obrony. Pewnie dlatego ochroniarz pilnujący obiektu, gdy zobaczył jak ktoś podchodzi do zamkniętej, wysokiej metalowej bramy, zakazał wykonania jakiegokolwiek zdjęcia stadionu, nawet zza krat. Ale 20 metrów dalej udało się zrobić powyższe zdjęcie.

Obiekt otwarto w 1949 roku. Ma 14.542 miejsca siedzące. Swojego czasu grała na nim piłkarska drużyna Progresul Bukareszt.

stadionul Dinamo Dynamo stadion stadiony Bukareszt
Stadiony Bukareszt: stadionul Dinamo – wejście na stadion i sklepik kibica

4. Dynamo Bukareszt (Stadionul Dinamo, Stadionul Ştefan cel Mare)

Stadion wielofunkcyjny (piłka nożna, lekka atletyka). o pojemności 15.300 miejsc. Jest macierzystym stadionem drużyny piłkarskiej FC Dynamo Bukareszt (FC Dinamo Bukareszt), znajduje się przy ulicy Ştefan cel Mare. Pierwszy mecz na tym stadionie odbył się 14 października 1951 r.

Po sąsiedzku stoją niedawno wybudowane budynki mieszkalne (z wyższych pięter można z nich oglądać mecz!). Przed obiektem są rzeźby sportowców. Z prawej od powyższego zdjęcia, przy ulicy, jest budynek klubu z wielkimi napisami.

stadion Valentin Giulest Stanescu stadiony Bukareszt
Stadiony Bukareszt: gruzy burzonego stadionu Valentin Giulesti

5. Valentin Giulești – Valentin Stănescu

To macierzysty stadion, na którym mecze piłkarskie rozgrywa (a w zasadzie rozgrywała) drużyna FC Rapid Bukareszt. Obiekt zadebiutował 10 czerwca 1939 i miał 19.100 miejsc.

Na Wikipedii (i nie tylko tam) wciąż widać zdjęcia tego stadionu, jednak w chwili gdy go odwiedziliśmy oraz piszemy te słowa (koniec marca 2019 r.), była tu wielka kupa gruzu. Na miejscu pracowały koparko-spycharki, jeszcze stała tylko jedna ściana z trybunami. Podejrzewamy, że na tym miejscu powstanie nowy stadion Rapidu.

Stadiony piłkarskie Bukareszt: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Groundhopping czyli turystyka stadionowa
> Stadiony w Seulu, Korea Południowa
> 12 atrakcji, które musisz zobaczyć w Bukareszcie
> Stadiony w Europie

Borobudur świątynia zwiedzanie Jawa atrakcje Indonezja Poprzedni post Borobudur – największa świątynia buddyjska
śmieci ciekawostki odpady śmiecenie historia Następny post Ciekawostki o śmieciach i śmieceniu