Japonia ciekawostki

Japonia ciekawostki

Ciekawostki o Japonii i Japończykach. Japońskie rekordy, społeczeństwo Kraju Kwitnącej Wiśni

• W Japonii trwają prace nad stworzeniem cmentarza przyszłości. Chcąc odwiedzić grób osoby zmarłej, nie trzeba będzie chodzić po cmentarnych alejkach i szukać grobu. Wystarczy karta z chipem. Po wejściu do kabiny i włożeniu takiej karty w czytnik, grób zostanie bardzo szybko przetransportowany z „magazynu” do kabiny, w której oczekuje osoba odwiedzająca.

• Moda na noszenie poszarpanych dżinsów trwa. Skorzystali na niej producent spodni oraz zoo z Hitachi w Japonii. W internecie można kupić dżinsy oryginalnie poszarpane przez lwy i tygrysy.

• Powierzchnia Tokio wynosi 2188 kilometrów kwadratowych i jest 4 razy większa od powierzchni Warszawy.

• W 2014 roku Japonię odwiedziło ponad 13 milionów turystów. To wzrost aż o 30 procent w porównaniu do poprzedniego roku.

• Na świecie co dziesiąty człowiek jest leworęczny. Najwięcej leworęcznych (20 procent) jest wśród Żydów i Eskimosów, najmniej (3 procent) wśród Chińczyków i Japończyków.

• Japończycy unikają cyfry 4 i uważają za przeklętą, ponieważ w wymowie przypomina słowo „śmierć”.

• W Japonii śmianie się z otwartymi ustami i wystawionymi zębami uważane jest za wyjątkowo niekulturalne. Także publiczne smarkanie w chustkę do nosa.

• Największy średni iloraz inteligencji mają obecnie: Japończycy (105 IQ), Singapurczycy (103 IQ) oraz Austriacy i Holendrzy (102 IQ). Polacy mają średnio 99 IQ. Najmniejsze IQ mają mieszkańcy Gwinei Równikowej (59 IQ), Etiopczycy (63 IQ) oraz mieszkańcy Sierra Leone (64 IQ).

• Butelka whisky Karuizawa z 1960 r. została sprzedana na aukcji w Hongkongu za 118,5 tysiąca dolarów. To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za japońską whisky.

• 98,5% osób mieszkających w Japonii, to rodowici Japończycy.

• Japońskie miasto Yūbari na wyspie Hokkaido było ośrodkiem górniczym, w którym mieszkało 120 tys. mieszkańców. Pod koniec lat 80. kopalnie pozamykano. Obecnie mieszka tu 8,5 tys. osób. Połowa z nich ma ponad 65 lat, co czyni to miasto najstarszym na świecie.

• W2019 r. w Japonii zorganizowano konkurs na najgłośniej płaczące dziecko urodzone w 2018 roku. W konkursie wzięło udział ponad 160 niemowląt.

miasto Tokio ciekawostki Shibuya Japonia

Tokio. Handlowo-rozrywkowa dzielnica Shibuya

> Ciekawostki o Tokio, co warto zobaczyć

Japończycy żyją długo

• Japońskie ministerstwo zdrowia, rok 2018: W Japonii żyje blisko 70 tys. stulatków. 88% z nich, to kobiety. To najlepszy wynik na świecie. W 1914 r. w Japonii żyło 29 tysięcy osób mających co najmniej 100 lat.

• Japonia. Osób w wieku co najmniej 80 lat żyje tu obecnie 10,2 miliona, co stanowi 7,9 procent populacji tego kraju.

• Społeczeństwo Japonii tak bardzo się zestarzało, że obecnie jest tam sprzedawanych więcej pieluch dla dorosłych niż dla dzieci.

Ciekawostki o Japonii: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki o Japonii:

Kraj Kwitnącej Wiśni 

Nie przez przypadek wiele biur podróży (także tych polskich) organizuje wycieczki do Japonii wiosną. Wizyta w tym kraju akurat w okresie kwitnienia ozdobnych wiśni na różowo i biało, zanim na drzewach pojawią się pierwsze liście, dostarcza każdemu dodatkowych wrażeń. W Japonii wszędzie je widzimy…

> Tu więcej

kraj kwitnącej wiśni Japonia Kyoto

Kraj Kwitnącej Wiśni – Japonia

Jak w Japonii nie umrzeć z głodu

Japończycy do perfekcji opanowali prezentację potraw w restauracjach i innych miejscach, gdzie są serwowane. Nie musisz znać nazwy potrawy, w ogóle języka japońskiego, ani dopytywać z czego jest potrawa i jak smakuje. Potrawę widzisz, stwierdzasz że może ci zasmakować i wskazujesz palcem na to, co widzisz. To sztuczne atrapy z wosku, wyglądające niemal identycznie jak potrawa, którą za chwilę będziesz jadł.

> Tu więcej

japońska kuchnia ciekawostki co jedzą Japończycy japońskie potrawy

Japońska kuchnia

Japońska brama torii

Torii, to stricte japoński fenomen kulturowo – architektoniczny, nie spotykany w innych krajach wschodu. Torii, to brama prowadząca do świata bogów.  Pierwsze torii pojawiły się w okresie Heian (795-1185).

> Tu więcej

brama torii ciekawostki Japonia Miyajima

Słynna torii w Miyajima

Manga wszechobecna w Japonii

Obrazki niczym wyjęte z mangi znaleźć też można na wszechobecnych ulicznych automatach do zakupu napojów, słodyczy i innych specjałów. Komiksy z mangą oczywiście weszły też szeroko do cyfrowego świata i Internetu. Przypadkowo zerknąłem czym zajmuje się siedzący obok mnie w tokijskim metrze nastolatek. W swojej komórce z zainteresowaniem przeglądał jeden z mangowych komiksów.

> Tu więcej

japońska manga anime Japonia komiksy

Japońska manga

Wojownicy Ninja poszukiwani

100-tysięczne miasto Iga leży ok. 450 km od Tokio. Działają tu szkoły ninja, jest też festiwal ninja (od końca kwietnia do połowy maja), na który przyjeżdża co roku ok. 30 tys. turystów. Iga jednak się wyludnia, a młodzi wolą zamieszkać w większych miastach

> Japonia – ciekawostki turystyczne. Tu więcej

> Piłka nożna. Reprezentacja Japonii

Ciekawostki o miastach Japonii:
> Kobe
> Kamakura
> Kurashiki
> Hamamatsu