15 ciekawostek o chrapaniu

chrapanie ciekawostki

Co to jest chrapanie i bezdech senny, jak poradzić sobie z chrapaniem. Przyczyny chrapania podczas snu. Chrapanie ciekawostki o chrapaniu

Co to jest chrapanie – ciekawostki

1) To przypadłość akustyczna, spowodowana trudnościami z przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Podczas snu tkanki w obrębie jamy ustnej oraz gardła (podniebienie miękkie i języczek), rozluźniają się, a przepływające obok nich powietrze wprawia je w drżenie podczas oddychania.

2) Zdarza się to w wyniku anatomicznych przewężeń, przy wydłużonym podniebieniu miękkim, ale też z powodu obrzęku błony śluzowej nosa i alergii wziewnych. Chrapanie często potęgują schorzenia laryngologiczne, o których istnieniu możemy nawet nie wiedzieć.

3) Chrapanie powodują także pozornie niepowiązane czynniki zdrowotne i środowiskowe. Częściej chrapią osoby otyłe i z nadciśnieniem, palacze tytoniu, jak również ci, którzy późno zjedli kolację bądź nadużyli alkoholu.

4) Do najbardziej rozpowszechnionych chorób, wzmagających przypadłość chrapania zalicza się skrzywioną przegrodę nosową, polipy i przerost migdałków.

5) Osoby dotknięte patologicznym chrapaniem powinny odwiedzić laryngologa, aby znaleźć przyczynę problemu i dobrać odpowiednią metodę jego leczenia.

Jak to jest z tym chrapaniem?

6) Osoba chrapiąca wydaje z siebie hałas o natężeniu porównywalnym do odgłosów ruchu ulicznego. Jest uciążliwy dla osoby śpiącej obok.

7) Chrapanie to nie choroba, ale często współistnieje z zagrażającym zdrowiu bezdechem sennym. Powoduje, że osoba słuchająca chrapania partnera nie może się wyspać.

8) Chrapią głównie mężczyźni, ale też spora liczba kobiet. Przez chrapanie między osobami w związku dochodzi do konfliktów, podobno zdarzały się nawet rozwody.

Bezdech senny

9) Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą, ale może prowadzić do spłycenia oddechu. Często towarzyszy mu tzw. obturacyjny bezdech senny – zaburzenie spowodowane długotrwałym brakiem przepływu powietrza przez krtań. Bezdech polega na zatrzymaniu oddechu podczas snu (na czas nawet do minuty), po którym następuje gwałtowny, automatyczny wdech. To zdaniem lekarzy sytuacja normalna, pod warunkiem, że nie dochodzi do niej częściej niż 10 razy w ciągu nocy. Jeśli jest inaczej, warto udać się do lekarza, ponieważ częste zatrzymania oddechu grożą niedotlenieniem mózgu i wielu innych narządów wewnętrznych.

10) Osoby cierpiące na bezdech senny czują się wiecznie zmęczone, niedospane i rozdrażnione. Mają bóle głowy i problemy z koncentracją. Nieleczony bezdech to również prosta droga do chorób kardiologicznych – spowolniona praca serca częściej wywołuje chorobę wieńcową, zawały oraz arytmie.

11) W grupie ryzyka, jeśli chodzi o występowanie bezdechu, są mężczyźni, kobiety po menopauzie, a przede wszystkim osoby otyłe.

Jak leczyć chrapanie

12) Próby wyleczenia bądź ograniczenia chrapania wiele osób zaczyna od metod domowych. Problem ten rzadziej występuje, gdy śpimy komfortowo i spokojnie, dlatego warto pomyśleć o doborze dobrej poduszki i materaca, wyciszeniu się przed snem (np. pójściu na spacer) oraz porządnym wywietrzeniu sypialni.

13) Częściej chrapią osoby śpiące na wznak, można więc próbować zmienić pozycję na boczną: albo się jej wyuczyć, albo do niej zmusić, np. wszywając w piżamę element, który sprawi, że leżenie na plecach będzie niewygodne.

14) W aptekach dostępne są różne inhalacje i suplementy wspomagające walkę z chrapaniem. Podobno te medykamenty są niewiele warte i często nie pomagają. Ostatecznym krokiem może być wizyta u laryngologa lub w poradni leczenia zaburzeń snu.

15) Podobno jedną z skutecznych metod jest chirurgia radiofalowa. Polega ona na usunięciu przerostu tkanki w obrębie podniebienia miękkiego i języczka. Jak mówi lekarz Maciej Wrona: – W miejscu po zniwelowanej tkance powstaje blizna, która dany obszar usztywnia i unieruchamia, przez co nie dopuszcza do chrapania. Zabieg chirurgii radiofalowej trwa kilka minut, wykonuje się go ambulatoryjnie, można podać pacjentowi znieczulenie ogólne.

Chrapanie ciekawostki o chrapaniu na podstawie: AL / Trybuna

Zobacz też:
> Jama nosowa
> Termometry
> Aparaty ortodontyczne