Najbardziej oryginalne znaczki pocztowe świata

znaczki pocztowe ciekawostki filatelistyka

Znaczki pocztowe ciekawostki, które każdy miłośnik znaczków pocztowych powinien wiedzieć

1) W 1864 roku w Hong Kongu wydrukowano znaczek wartości 96 centów. Z całej serii tylko 50 znaczków wydrukowano w kolorze oliwkowym. Jeśli masz go w swojej kolekcji, ten znaczek masz 800 tys. dolarów.

2) W maju 1840 roku wydrukowano pierwszy znaczek samoprzylepny. Na tym biało-czerwonym znaczku nie ma informacji z jakiego kraju pochodzi, ale skoro jest na nim twarz królowej Wiktorii – każdy powinien wówczas wiedzieć, że to znaczek brytyjski, zgadza się?

znaczki pocztowe ciekawostki

Brytyjska królowa Elżbieta II na znaczkach Australii, Kanady i Wielkiej Brytanii

3) Biało-czerwony znaczek o nominale 24 centów przedstawiający dwupłatowy samolot Curtis JN-4, przez pomyłkę wydrukowano do góry kołami. Jeden z takich rarytasów sprzedano niedawno na aukcji za prawie milion dolarów (977,5 tys.).

4) Niemiecki znaczek przedstawiający aktorkę Audrey Hepburn z cygaretką w ustach, wydrukowano w nakładzie 14 milionów. Jej syn nakazał zniszczyć cały nakład, bo uznał, że znaczek promuje palenie. 30 sztuk jakoś przetrwało. Obecnie każdy z nich jest wart ponad pół miliona dolarów.

znaczki pocztowe ciekawostki filatelistyka

Seria znaczków poczty niemieckiej z latarniami morskimi

5) Na trzech brytyjskich znaczkach z 1978 roku nie wydrukowano nominału czyli „13p” (pensów). Dziś każdy z tych znaczków jest wart 130 tysięcy funtów. Dwa z nich jest w posiadaniu królowej brytyjskiej.

6) 2004 roku poczta austriacka wydała znaczek inkrustowany kryształkami Swarowskiego. Wymyślono nawet specjalny klej, żeby kryształki nie odpadały.

znaczki pocztowe ciekawostki filatelistyka

Nie tylko polskie znaczki pocztowe często przedstawiają wizerunki znanych postaci z historii

7) Wystarczyła pomyłka w kolorze i znaczek, który miał być seledynowy, wydrukowano w kolorze brudno-żółtym. Ten szwedzki rarytas jest obecnie wart ponad 2 miliony dolarów.

8) W 2013 roku poczta Tajlandii wydała znaczek z okazji Walentynek. Znaczek przedstawiający kwiat róży miał kształt… serca.

znaczki pocztowe ciekawostki filatelistyka

Znaczki pocztowe – seria ze starożytnymi działami sztuki

9) Znaczek pachnący kawą? Poczta brazylijska w 2001 roku wyprodukowała znaczek pokryty mikroskopijnymi kapsułkami z kawą.

10) W 2007 roku poczta portugalska wydała znaczek wartości 1 euro. Został wydrukowany na cienkim korku. Każdy egzemplarz tego znaczka ma inny deseń (tło). Na obrazku jest drzewo korkowe, z którego ten kraj słynie.

Ciekawostki o znaczkach pocztowych: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o listach
> List do świętego Mikołaja
> Ciekawostki o motylach