zespół ABBA ciekawostki kukły muzeum przeboje ABBY albumy Szwecja

ABBA ciekawostki o słynnym zespole

Czas czytania:4 minut/y, 1 sekund/y

ABBA ciekawostki i informacje, które koniecznie powinieneś poznać. Kariera, stroje, przeboje, albumy

ABBA informacje

1) ABBA, to szwedzki zespół muzyczny, założony w 1972 roku. Muzyka i wizerunek członków zespołu wszedł na stałe do światowej popkultury. Czwórka ze Szwecji grała muzykę pop, z elementami pop-rock i disco.

2) Nazwa zespołu, to akronim z pierwszych liter imion czwórki członków zespołu: Agnethy Faeltskog, Bjoerna Ulvaeusa, Benny’ego Anderssona i Anni-Frid Lyngstad. Było to zdecydowanie krótsze i łatwiejsze do zapamiętania, niż “Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid” (tytuł pierwszego singla).

3) Sprzedaż albumów ABBY na całym świecie, to ponad 300 milionów egzemplarzy.

4) Gigantyczna popularność na świecie zaczęła się po tym, jak zespół w 1974 r. zwyciężył w 19. Konkursie Piosenki Eurowizji. ABBA wykonała piosenkę “Waterloo”, która natychmiast zdobyła serca słuchaczy i błyskawicznie wspinała się na szczyty list przebojów.

Björn Ulvaeus zespół Hootenanny Singers 1967
Szwedzki zespół Hootenanny Singers, rok 1967. Z przodu: Björn Ulvaeus

ABBA ciekawostki

5) Podobno pierwszym publiczny występ zespołu miał miejsce na plaży, na Cyprze, a widzami były przypadkowe osoby.

6) Zespół zasłynął nie tylko z melodyjnych hitów, które wpadały w ucho każdemu, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Także z bardzo oryginalnych, pstrokatych, wręcz kiczowatych strojów, specjalnie dla nich szytych. Potem okazało się, że jednym z powodów takich strojów były korzystne rozliczenia podatkowe w Szwecji. Od uszycia takich strojów nie trzeba było… odprowadzać podatku.

7) Na singlu Dancing Queen (1976) po raz pierwszy w napisie ABBA pierwsza literka B została odwrócona, jakby była odbita w lustrze. Banalny, lecz znakomity pomysł, był dziełem przypadku. Podczas sesji zdjęciowej 16 października 1973 roku każdy członek zespołu miał trzymać “swoją” literkę. Andersson przez nieuwagę swoją literkę trzymał odwrotnie.

zespół ABBA ciekawostki Szwecja
Podobizny członków zespołu ABBA możemy zobaczyć w wielu gabinetach figur woskowych

ABBA w Polsce

8) Jedyny koncert ABBY w Polsce miał miejsce 13 października 1976 roku. Grupa zaśpiewała 8 przebojów w programie TVP – Studio 2, w studio przy ul. Woronicza w Warszawie. Nagranie trwało 5 godzin, a po wykonaniu każdej piosenki grupa zmieniała stroje. W telewizyjnym w studiu jako publiczność mogło wystąpić tylko 100 osób, w ponieważ każdy o tym marzył, widzami byli… pracownicy TVP i ich i rodziny.

Co ciekawe, TVP nie zapłaciło za występ, jedynie za koszt przelotu (specjalnie wyczarterowany samolot tupolew) i pobytu w Polsce. W zamian zespół ABBA otrzymał zgodę na dysponowanie nagranym materiałem na cały świat, z wyjątkiem Europy Wschodniej.

Oglądalność występu w TVP była ogromna – niczym podczas mundialowych meczów polskich piłkarzy. Do dziś jest to jedna z najsłynniejszych realizacji w historii TVP.

stroje ABBA ciekawostki muzeum muzyka przeboje
ABBA ciekawostki. Muzeum zespołu w Sztokholmie. Foto: Frankie Fouganthin / cc by-sa 4.0

Kolejne ciekawostki o ABBie

9) 7 maja 2013 roku w Sztokholmie otwarto muzeum poświęcone zespołowi. Mieści się pod adresem: Djurgårdsvägen 68. Są tu stroje, instrumenty muzyczne, itp, a odwiedzający mogą na krótko “wcielić się” w członków zespołu.

10) O popularności ABBY i tęsknocie widowni za występami grupy, świadczy duża liczba zespołów naśladujących szwedzką supergrupę. Podobny fenomen ma miejsce tylko w przypadku zespołu The Beatles. Podobizny członków grupy możemy oglądać w różnych gabinetach figur woskowych.

11) Ogromną popularnością cieszył się brytyjsko-amerykański film z 2008 roku “Mamma Mia!”. Fabuła była niezwykle prosta, wystąpili m.in. Meryl Streep i Pierce Brosnan, ale największym atutem były piosenki ABBY. W filmie jest ich 24.

12) Choć członkowie zespołu nie znali języka hiszpańskiego, nagrano hiszpańskojęzyczna wersję hitu “Chiquitita”. Zwiększyło to popularność ABBY w krajach hiszpańskojęzycznych.

13) Jedynym przebojem ABBY, który zdobył szczyty amerykańskich list przebojów, był “Dancing Queen”.

14) Jedyną piosenką, w której pojawiły się głosy nie tylko członków ABBY, była “I Have a Dream”. Były to głosy dzieci ze szwedzkich chórów dziecięcych.

15) Słowa piosenki “The Winner Takes It All” napisał Bjorn Ulvaeus w okresie, gdy rozpadał się jego związek z Agnethą Faltskog.

16) Ostatnim albumem ABBY był wydany w 1981 r. “Visitors”. Nigdy oficjalnie nie ogłoszono rozwiązania zespołu. Wielokrotnie pojawiały się takie propozycje, jednak członkowie ABBY odmawiali. Nawet, gdy za trasę koncertową w 2000 roku (podobno) obiecano im… miliard dolarów.

17) Obecnie (koniec lata 2021) zespół poinformował, że planuje nagrać nowy album oraz zagrać koncert w Londynie, który ma się odbyć 27 maja 2022 roku. Dodamy przy okazji aktualny wiek członków ABBY:
Agnetha Faeltskog – 71 lat
Bjoern Ulvaeus – 76 lat
Benny Andersson – 74 lata
Anni-Frid Lyngstad – 75 lat.

Albumy studyjne ABBY

Ring Ring (1973)
Waterloo (1974)
ABBA (1975)
Arrival (1976)
The Album (1977)
Voulez-Vous (1979)
Super Trouper (1980)
The Visitors (1981)
Voyage (2021)

Wybrane przeboje zespołu ABBA

Take a Chance on Me
Waterloo
Mamma Mia
Honey Honey
The Winner Takes It All
Money, Money, Money
Voulez-Vous
I Do, I Do, I Do, I Do, I Do
SOS
Ring Ring
Super Trouper
Fernando
Dancing Queen
Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)
The Name of the Game
Thank You for the Music
Hasta Manana
Lay All Your Love on Me

ABBA ciekawostki: (c) Sadurski.com
Górne foto: kukiełki z postaciami ABBY. Foto: JIP / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Elvis Presley ciekawostki
> Michael Jackson anegdoty
> K-POP – koreańskie disco

nowoczesny budynek architektura Muzeum Guggenheima Nowy Jork ciekawostki Poprzedni post Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku
patelnia patelnie historia ciekawostki rodzaje patelni Następny post Ciekawostki o patelniach