Wyjazd na narty – co warto zabrać?

wyjazd na narty

Wyprawa na narty

Ruszył sezon zimowy. Na krajowych i zagranicznych stokach pojawia się coraz więcej narciarzy, a w popularnych ośrodkach wszystkie noclegi są już od dawna zarezerwowane. Przygotowując się do wyprawy na narty, trzeba pamiętać o paru sprawach. Co ze sobą zabrać, aby w pełni korzystać z uroków wyjazdu i nie martwić się na zapas?

Planując wyprawę na narty, w pierwszej kolejności załatwiamy kwestie związane z transportem i hotelem. Sprawdzamy, w jakim stanie jest nasz sprzęt, kompletujemy niezbędną odzież. To wszystko odgrywa oczywiście niebagatelną rolę, aczkolwiek nie są to jedyne przesłanki decydujące o tym, czy pobyt w górach okaże się udany. Bardzo wiele zależy od tego, czy należycie zatroszczymy się o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz pozostałych uczestników zimowej eskapady. W tym obszarze znajduje się kilka rzeczy, których nie powinno się pomijać – a jedną z nich jest polisa narciarska https://wak*cyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-narciarskie/

Zabierz krem z filtrem

Zimą często odpuszczamy sobie stosowanie kremów z filtrem, a to poważny błąd – zwłaszcza jeśli wybieramy się na narty. Promieniowanie UV jest szkodliwe dla naszej skóry również i o tej porze roku – nawet gdy dni są pochmurne. Podczas aktywnego wypoczynku skóra wymaga ochrony w postaci kremów z filtrem minimum SPF 20.

Nie zapomnij o apteczce

Odpowiednio wyposażona apteczka to absolutne „must have”! Nie ma znaczenia, czy w rachubę wchodzi tylko weekendowa wyprawa na narty, czy dłuższy urlop. Środki opatrunkowe, leki i maści przeciwbólowe, coś na problemy żołądkowe – bez tego lepiej nie wyjeżdżać. Teoretycznie można to kupić na miejscu w razie potrzeby, ale w praktyce nie zawsze szybko znajdziemy aptekę – ponadto za granicą ceny w aptekach są zwykle wyższe niż w Polsce.

Spraw sobie ogrzewacze i porządne rękawice

Niby wydaje się to oczywiste, lecz niejednokrotnie o tym nie pamiętamy. Niskie temperatury na stoku są bardzo dokuczliwe, warto zatem mieć pod ręką coś, co pozwoli nam prędko się ogrzać. Ogrzewacze nie zajmują wiele miejsca – z powodzeniem zmieszczą się w kieszeni kurtki. Przy tej okazji trzeba wspomnieć także o rękawicach – nie oszczędzajmy na nich. W sklepach z odzieżą sportową nie brakuje modeli dedykowanych specjalnie narciarzom – niech nie krępują ruchów i pozwalają na swobodne korzystanie z telefonu komórkowego bez konieczności zdejmowania ich z dłoni. Każdy wie doskonale, jak uciążliwe jest ściąganie zimą rękawic, gdy chcemy zadzwonić lub odebrać połączenie.

Noś przy sobie telefon

Nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie wezwać pomoc. Dlatego też telefon komórkowy musi zawsze być w pełnej gotowości – naładowana bateria to podstawa, w górach na pewno przyda się powerbank. Wyjeżdżając za granicę, upewnijmy się, że mamy zapisane numery alarmowe obowiązujące w danym kraju.

Kup ubezpieczenie narciarskie

Narty w Szczyrk Mountain Resort? https://wak*cyjnapolisa.pl/poradnik/szczyrk-mountain-resort/ Białe szaleństwo na stokach w Austrii czy Chorwacji? Bez względu na to, czy zimowy urlop spędzamy w kraju, czy za granicą, nie powinniśmy ruszać się z domu bez solidnego ubezpieczenia.

Wielu narciarzy wychodzi z założenia, że w Polsce sprawa jest załatwiona, bo przecież leczymy się na NFZ, a za granicą temat załatwia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. W jednym i w drugim przypadku takie myślenie jest błędne. NFZ nie wypłaci nam odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, natomiast za granicą z własnej kieszeni będziemy musieli ponieść koszty leczenia, transportu medycznego albo akcji ratowniczej – mowa tutaj o bardzo wysokich kwotach.

Jeśli przykładowo złamiemy nogę, to za parodniowy pobyt w szpitalu w Austrii, Włoszech, Czechach etc. zapłacimy kilka tysięcy euro. Akcje ratownicze w górach oraz transport medyczny do Polski kosztują jeszcze więcej – odpowiedzmy sobie na pytanie, czy stać nas na takie wydatki? A co, jeżeli nasz bagaż lub sprzęt sportowy zostaną skradzione? Albo gdy to my będziemy odpowiedzialni za wyrządzenie szkody komuś innemu? Bez polisy w rachubę nie wchodzi rekompensata.

Porównaj oferty i wybierz najlepszą polisę

W dobie internetu zakup polisy narciarskiej zajmie nam dosłownie kilka minut. Wszystko załatwimy online. Dzięki porównywarce ubezpieczeń zestawimy minimum kilka propozycji różnych towarzystw, zyskując w ten sposób pewność, że zdecydowaliśmy się na najkorzystniejszą dla nas opcję. Już za kilka złotych dziennie zyskujemy ochronę, która w kryzysowych sytuacjach wybawi nas od kosztownych problemów.

Polisa gwarancją spokojnego urlopu

Nikt z nas nie zakłada, że podczas zimowych wakacji spotka go przykra niespodzianka. Tymczasem na stokach często dochodzi do mniej lub bardziej poważnych kontuzji – prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń istnieje także wówczas, gdy jesteśmy doświadczonymi narciarzami.

Wyprawa na narty. Dziękujemy za współpracę. Link zdjęty 16.01.2012. W przypadku chęci wznowienia, prosimy o kontakt.

Zobacz też:
> Ciekawostki o narciarstwie
> Sporty zimowe
> Ciekawostki o zimie