Kosmiczne ciekawostki

krótkie ciekawostki o kosmosie kosmos kosmonauci planety

Słowo „kometa” w języku greckim oznacza „długowłosy”. Sadurski.com zaprasza do zgromadzonych przez nas ciekawostek. Krótkie ciekawostki o kosmosie? Zaczynamy!

Ziemia

1) Ziemia, to jedyna planeta w naszym układzie słonecznym, której nazwa nie pochodzi od imienia boga.

2) Długość linii brzegowej Kanady wynosi 243.791 kilometrów. To niemal 2/3 odległości z Ziemi do Księżyca.

3) Wokół orbity okołoziemskiej krąży obecnie 5,5 tys. ton śmieci, które pozostawiły tu rakiety wystrzelone z Ziemi. Gdy czytasz te słowa, jest ich na pewno więcej

Ciekawostki o kosmosie: planety i gwiazdy

4) Bez użycia przyrządów optycznych można zobaczyć z Ziemi 5 planet. Są to: Wenus, Merkury, Mars, Jowisz i Saturn.

5) Planetę Pluton odkryto dopiero w 1929 roku.

6) Ocenia się, że w naszej galaktyce jest 100 milionów gwiazd.

krótkie ciekawostki o kosmosie kosmos kosmonauci planety

Ziemia widziana z orbity. Krótkie ciekawostki o kosmosie

Kosmonauci

7) Bochenek chleba ważący 3 gramy? Takie mini-chleby wypiekane są na potrzeby Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pieczywo ma wystarczyć na jeden kęs, gdyż ewentualne okruchy krążące w próżni mogłyby unieruchomić skomplikowaną aparaturę.

8) Aby okrążyć Ziemię, stacja kosmiczna potrzebuje 1,5 godziny. Można powiedzieć, że dzień na stacji kosmicznej trwa 45 minut.

9) Na podstawie badań organizmu kosmonautów naukowcy stwierdzili, że przebywanie w stanie nieważkości czyli w warunkach braku siły ciążenia, powoduje rozluźnienie kręgów i wydłużenie kręgosłupa o 2,5 cm. Przy dłuższym pobycie w stanie nieważkości, można „urosnąć” nawet 5 centymetrów. Wszystko wraca do normy po kilku tygodniach od powrotu na Ziemię.

10) Przed każdym lotem, rosyjscy kosmonauci oglądają radziecki film „Białe słońce pustyni”, bo wierzą, że przyniesie im to szczęście. Szczęście mają im też przynieść końskie podkowy wiszące na autobusie, zawożącym ich do rakiety, którą mają wystartować.

11) Walentina Tierieszkowa, pierwsza kobieta w kosmosie, podczas lotu myła zęby palcem, gdyż ekipa przygotowująca jej lot, zapomniała spakować szczoteczki do zębów.

12) Jesteś w kosmosie, masz przy sobie telefon który jakimś cudem działa i chcesz do kogoś zadzwonić? Najpierw trzeba wybrać 9, potem 011 i dopiero potem właściwy numer. Ponieważ w stanie nieważkości łatwo o pomyłkę, Holenderski kosmonauta André Kuipers w 2018 r. pominął „0” i zatelefonował na numer alarmowy 911. Postawiło to w stan gotowości amerykańskie służby wywiadowcze.

krótkie ciekawostki o kosmosie kosmos kosmonauci planety

krótkie ciekawostki o kosmosie kosmos kosmonauci planety

Historia podbojów kosmosu

13) Przed startem pierwszego kosmonauty Jurija Gagarina, Rosjanie przygotowali trzy wersje komunikatów prasowych. Jeden mówiący o sukcesie, drugi o awarii i niepowodzeniu misji, trzeci o śmierci kosmonauty.

14) Brytyjski astronauta Tim Peake zapytany jak czuł się po powrocie na Ziemię: – Przez pierwsze dni jest beznadziejnie, czujesz się okropnie, kręci ci się w głowie, musisz uczyć się od nowa równowagi, chodzenia – czyli odczuwasz wszystkie oczywiste efekty działania grawitacji.

15) Kanadyjczyk Chris Hadfield, przed wylotem w kosmos z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w USA, musiał oddać paszport. Został mu oddany, gdy wrócił na Ziemię.

16) Aby pierwszy astronauta wylądował na Księżycu, USA wydały 24 miliardy dolarów (równowartość obecnych 192 miliardów).

17) Szansa na powrót kosmonautów załogi Apollo 11 na Ziemię wynosiła 60%.

18) Kolejną misją rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz TMA oznaczono numerem 14. Pominięto liczbę 13, gdyż uznano, że to liczba pechowa.

krótkie ciekawostki o kosmosie kosmos kosmonauci planety

Amerykański kosmonauta na Księżycu. Krótkie ciekawostki o kosmosie

Ile kosztuje jedna planeta?

19) Greg Laughlin – profesor astrofizyki z Uniwersytetu w Kalifornii, postanowił wycenić Ziemię i inne planety. Wziął pod uwagę takie czynniki, jak m.in.: wiek planet, odległość od gwiazd, wielkość, temperaturę, ich masę. Według tych wyliczeń, Ziemia okazała się najdroższą planetą wszechświata i została wyceniona na 3.000.000.000.000.000 (trzy biliardy) funtów brytyjskich. Wśród innych planet (sondy kosmiczne wysłane z Ziemi wykryły dotychczas ponad 1235 planet) Mars został wyceniony na 10.000 funtów, a Wenus na mniej niż 1 pensa – czyli prawie tyle, co nic. (2011)

Ile kosztuje marka Gagarin?

20) Jurij Gagarin to rosyjski kosmonauta, pierwszy człowiek w kosmosie. Pół wieku temu (12 kwietnia 1961 r.) odbył lot kosmiczny na pokładzie rakiety Wostok 1. Zaraz po powrocie stał się bohaterem ZSRR, a jego nazwisko stało się słynne na całym świecie. Markę o nazwie Jurij Gagarin fachowcy od marketingu wycenili na 33,5 miliona dolarów. Nie należy się więc dziwić, że jego najmłodsza córka Julia zastrzegła tę markę w urzędzie patentowym, aby czerpać z niej profity.

krótkie ciekawostki o kosmosie kosmos kosmonauci planety Jurij Gagarin

Jurij Gagarin, pierwszy człowiek w kosmosie. Krótkie ciekawostki o kosmosie

Szczęściarz czy pechowiec?

21) W 1964 r. Brytyjczyk David Threlfall postawił 10 funtów na to, że przed 1 stycznia 1970 roku człowiek wyląduje na Księżycu. Zakład wygrał i za zrobione pieniądze kupił sportowy samochód. Zabił się w chwilę po tym, jak odebrał go z salonu.

krótkie ciekawostki o kosmosie kosmos kosmonauci planety

Chyba każdy marzy zobaczyć taki widok na własne oczy. Krótkie ciekawostki o kosmosie

Reklamy w kosmosie?

22) Amerykańska agencja kosmiczna NASA rozważa możliwość zarabiania poprzez umieszczanie napisów reklamowych na rakietach kosmicznych (np. nazwa firmy, logo) oraz sprzedawanie prawa do nazwy konkretnej rakiety. Start każdej rakiety ogląda wielu Amerykanów, więc sprzedaż jej powierzchni reklamowej powinien być dobrą inwestycją dla reklamodawców. Rozważane też jest wydawanie astronautom zgody na podpisywanie przez nich kontraktów reklamowych z firmami. Dotychczas nie mogli tego robić. (2018)

Ciekawostki o kosmosie zgromadził i opracował: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Amerykanach
> Dowcipy o kosmonautach
> Dowcipy o spadochroniarzach