30 ciekawostek o Kanadzie

Kanada ciekawostki atrakcje informacje

Kanada ciekawostki i najważniejsze informacje o Kanadzie. Historia, kultura i tradycje, geografia, sport w Kanadzie

Kanada – najważniejsze informacje

1) Kanada (Canada) to państwo w Ameryce Północnej, na południu granicząca ze Stanami Zjednoczonymi. Nic dziwnego, że gospodarka Kanady ma silne związki z gospodarką USA.

2) To drugie pod względem powierzchni państwo świata, po Rosji. Zajmuje 41% powierzchni kontynentu Ameryka Północna. Oblewają go wody trzech oceanów: Spokojnego, Atlantyckiego i Arktycznego.

3) Choć liczba mieszkańców Kanady jest podobna do liczby mieszkańców Polski (37 mln), kraj ten ma 30 razy większą powierzchnię od naszego kraju – blisko 10 mln km kwadratowych.

4) W Kanadzie są dwa języki oficjalne. Na zachodzie większość mieszkańców mówi głównie po francusku, a na wschodzie po angielsku. Ale oba języki nieco różnią się od tych we Francji i we Anglii.

wodospad Niagara Falls Kanada ciekawostki atrakcje informacje
Wodospad Niagara (Niagara Falls) znajduje się na granicy USA i Kanady

5) Kanada jest federacją dziesięciu prowincji i trzech terytoriów. Prowincje to: Alberta, Kolumbia Brytyjska, Manitoba, Nowy Brunszwik, Nowa Fundlandia i Labrador, Nowa Szkocja, Ontario, Wyspa Księcia Edwarda, Quebec i Saskatchewan. Terytoria, to: Nunavut, Terytoria Północno-Zachodnie i Jukon.

6) Największy wpływ na kulturę Kanady mieli kolonizatorzy: Anglicy i Francuzi.

7) Najwyższa góra Kanady, to Logan (5959 m n.p.m.), a najdłuższa rzeka, to MacKenzie (4241 km długości).

8) 10% wszystkich lasów świata rośnie w Kanadzie.

9) W kanadyjskiej prowincji Quebec jest ponad pół miliona jezior.

góry Skaliste Kolumbia Brytyjska Kanada ciekawostki atrakcje informacje
Góry Skaliste w Kolumbii Brytyjskiej, Kanada

Z historii Kanady

10) Nazwa Kanada pochodzi od słowa w języku Indian Irokezów i Huronów. Słowo to oznacza wieś (osadę).

11) Kanada była dwukrotnie atakowana przez wojska USA – w 1775 i 1812 roku.

12) Kanada powstała w 1867 roku, po tym jak cztery kolonie wchodzące w skład Brytyjskiej Ameryki Północnej uchwaliły Konfederację Kanady.

13) Między rokiem 1891 a 1901, w prowincjach Manitoba, Saskatchewan i Alberta osiedliło się przeszło ćwierć miliona ludzi.

latarnia morska Kolumbia Brytyjska Kanada ciekawostki atrakcje informacje
Latarnia morska, Kolumbia Brytyjska, Kanada

14) Bożonarodzeniowa tradycja Kanadyjczyków, to wysłanie do Bostonu (USA) wielkiej choinki. Ta tradycja sięga 6 grudnia 1917 r. W zatoce koło Halifaxu zderzyły się wówczas dwa statki, a eksplozja zniszczyła przybrzeżną część miasta. Bostończycy szybko pospieszyli im z pomocą.

15) Można powiedzieć, że Kanada stała się niepodległym państwem w 1982 roku, kiedy oficjalnie zerwano ostatnie zależności od parlamentu brytyjskiego. Wciąż jednak jest monarchią konstytucyjną, głową państwa jest królowa brytyjska, a jej urodziny są w Kanadzie świętem.

16) Po raz pierwszy Kanada na mapach i w książkach pojawiła się w połowie XVI wieku. Tak nazywano znajdujące się tu ziemie – Kanada (po angielsku) i Canada (po francusku).

Montreal Kanada ciekawostki atrakcje informacje
Montreal, miasto w Kanadzie

17) Flaga Kanady, to formalnie dzieło kilkunastu osób, natomiast klonowy liść wprowadził do niej Jacques St. Cyr. Projekt flagi zaakceptował parlament Kanady 15 lutego 1965 roku.

18) Hymn Kanady, pieśń „O Canada” istnieje od 1880 roku. Został skomponowany przez Calixa Lavallee, do słów Adolphe-Basile Routhier.

19) 35 procent żołnierzy wystawionych przez Kanadę do II wojny światowej było Indianami.

Park Narodowy Banff Kanada ciekawostki atrakcje informacje
Park Narodowy Banff, Kanada

Jezioro Ontario

20) Nad jeziorem Ontario (Lake Ontario) i w jego pobliżu mieszka 1/4 mieszkańców Kanady. Jest tu miasto Toronto (stolica prowincji Ontario), w którym wraz z sąsiednimi miastami mieszka ok. 9 mln ludzi.

Pierwszym Europejczykiem który dotarł do jeziora był Étienne Brûlé w 1615 roku. Nazwa jeziora prawdopodobnie pochodzi od języka Irokezów i po raz pierwszy pojawiła się na mapach Ameryki Północnej w 1656 r.

Dodajmy, że środkiem jeziora Ontario przebiega granica między Kanadą a USA.

Edmonton Kanada ciekawostki atrakcje informacje
Kanadyjskie miasto Edmonton

Kolejne ciekawostki o Kanadzie

21) Kanada dała światu koszykówkę, pralkę, telefon i zamek błyskawiczny. Jak by tego było mało, pizzę Hawajską także wymyślił Kanadyjczyk.

22) W Kanadzie znajduje się najdłuższa autostrada świata. Ma 7821 km długości.

23) Również w Kanadzie jest najdłuższa ulica świata. Ma prawie 2 tys km długości. Zaczyna się w prowincji Ontario i kończy tuż przy stanie Minnesota (USA).

24) Ponad 90 procent Kanadyjczyków mieszka nie dalej, niż 100 mil od granicy z USA.

Vancouver Kanada ciekawostki atrakcje informacje
Miasto Vancouver. Kanada ciekawostki

25) Najmniejsze więzienie świata istnieje w kanadyjskim Rodney. Ma 24 metry kwadratowe powierzchni.

26) Kanadyjczyk Chris Hadfield, przed wylotem w kosmos z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w USA, musiał oddać paszport. Został mu oddany, gdy wrócił na Ziemię.

27) W Sadbury (Kanada, prowincja Ontario) znajduje się największa moneta świata. Jest z niklu, stworzono ją w 1951 roku i ma 9 metrów średnicy.

28) Rekord w jedzeniu pizzy należy do pewnego Kanadyjczyka. Pizzę o średnicy 30 cm zjadł w czasie 41,31 sekundy.

Calgary Kanada ciekawostki atrakcje informacje
Kanadyjskie miasto Calgary. Kanada ciekawostki

Sport w Kanadzie

29) Sportem, który najbardziej ukochali Kanadyjczycy jest hokej. W hokeja gra wielu Kanadyjczyków, a zmagania reprezentacji hokejowej budzą ogromne zainteresowanie. W zawodowej lidze hokejowej NHL (National Hockey League) w której grają hokejowy kluby z USA i Kanady, większość zawodników, to Kanadyjczycy.

30) Kanada byłą gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich 1976 oraz Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1988 i 2010. Były tu Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2001, Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie 2008 i inne duże imprezy sportowe. Co roku odbywa się Grand Prix Kanady Formuły 1.

Kanada ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Toronto
> Waszyngton
> Las Vegas