mieszkanie tani remont mieszkania remonty malowanie

Jak skutecznie zaplanować tani remont w mieszkaniu?

Czas czytania:4 minut/y, 46 sekund/y

Wyremontowanie mieszkania powszechnie kojarzy się z wysokimi kosztami. Okazuje się jednak, że przy skrupulatnym zaplanowaniu działań, możemy znacząco zredukować niezbędne koszty. W dalszej części artykułu o tym, jak dobrze zaplanować remont i jak zrealizować go niewielkim kosztem? Remont mieszkania

Plan, czyli fundament każdego udanego remontu

Plan prac remontowych jest punktem wyjścia dla jakichkolwiek działań. Powinien być sporządzany na długo wcześniej przed podjęciem czynności i w miarę dokładnie określać harmonogram. Na samym początku warto określić, charakter remontu – czy będzie to drobne odświeżenie czy raczej generalna renowacja? Następnie, należy ustalić, jakie w związku z tym mają być wykonane prace. Bez ich konkretyzacji narazimy się na rozłożenie w czasie prac, ewentualne zwiększenie ich kosztów czy błędy wykonawcze.

Im bardziej szczegółowe wytyczne, tym większe korzyści. Usystematyzowanie działań i oszacowanie czasu niezbędnego do ich wykonania, to kolejny krok. Dokładny plan jest również konieczny dla sporządzenia realnego kosztorysu. Dla jego stworzenia przydatne mogą okazać się internetowe programy, dostępne zupełnie za darmo. Dzięki nim będziemy bardziej profesjonalni w tworzeniu planów. Jednocześnie, należy pamiętać, by dla bezpieczeństwa do całej tej kwoty dodać około 10% nadwyżkę, która zostanie rozporządzona na nieplanowane wydatki.

Plan i co jeszcze?

Formalności przed remontem

Zanim przystąpimy do remontu, musimy dopilnować wszystkich formalności. Remont mieszkania w bloku wymaga pozwolenia na budowę lub chociaż zgłoszenia. Jest to zależne od zakresu planowanych prac. W przypadku, kiedy chcemy przebudować mieszkania – wyburzyć ściany, wymienić okna, konieczne będzie pozwolenie. Natomiast zgłoszenie wystarczy, gdy pracę ograniczają się jedynie do kosmetycznych zabiegów, jak odnowienie przestrzeni. Dodatkowo, warto poinformować o remoncie spółdzielnie. Jej regulamin określa szczegółowo zabezpieczenia w częściach wspólnych lub godziny, w których można prowadzić prace generujące nadmierny hałas. 

> Kupić mieszkanie nowe czy używane?

Poinformowanie sąsiadów

Remont wykonywany w mieszkaniu zlokalizowanym w bloku może być uciążliwy nie tylko dla mieszkańców, ale również dla sąsiadów. Długotrwały i głośny hałas podczas burzenia ścian czy zrywania posadzek może przeszkadzać i zniechęcić do nas innych. Aby uniknąć ewentualnych konfliktów i zepsucia sąsiedzkich relacji, należy z wyprzedzeniem poinformować sąsiadów o remoncie i planowanym terminie jego zakończenia. Warto zapewnić, że dołożymy możliwych starań, aby zmniejszyć uciążliwość całego przedsięwzięcia dla innych lokatorów. 

Zabezpieczenie miejsc i powierzchni

Przed rozpoczęciem remontu należy zabezpieczyć wszelkie sprzęty i urządzenia, które na skutek prac budowlanych mogą zostać zniszczone. Jeśli czeka nas malowanie ścian, musimy zadbać o posadzki, drzwi i meble. Dlatego na czas remontu musimy zaopatrzyć się w folię zabezpieczającą lub tekturę budowlaną. Ta ostatnia sprawdzi się głównie podczas zabezpieczenia podłóg, ochroni ją zarówno przed zabrudzeniami, jak również uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, w małym stopniu tłumi dźwięki i pogłos. Do zabezpieczenia innych powierzchni sprawdzi się również taśma malarska.

Tani remont mieszkania. Na czym można oszczędzić podczas remontu mieszkania?

Obok materiałów jednym z największych wydatków, jakie pochłania remont, jest wynajęcie profesjonalnej ekipy budowlanej. Podczas poszukiwań, warto pochylić się nad dostępnymi ofertami i dokładnie je porównać. Pod uwagę należy wziąć cenę oraz opinie, jakimi cieszą się potencjalni zleceniobiorcy i zakres oferowanych usług. Należy pamiętać, że niektóre z prac są stosunkowo proste i można je z powodzeniem wykonać samemu.

ekipa budowlanaKiedy mamy przed sobą sporządzany plan prac, możemy dokładnie ustalić, kiedy poradzimy sobie sami, a kiedy niezbędna będzie pomoc fachowców. Przykładem jest malowanie ścian, jeśli nawierzchnia jest przygotowana, a kolor potrzebuje jedynie odświeżenia, prace możemy wykonać samodzielnie. Jedyne koszty, jakie poniesiemy, to cena farby i akcesoriów do malowania, jak wałek lub pędzel. Jednak z oszczędzaniem przez wyręczanie specjalistów należy być ostrożnym. Nadmierne skąpstwo może spowodować więcej szkód niż pożytku. Niektóre prace, nawet łatwe mogą okazać się dla nas zbyt skomplikowane, a konieczne poprawki nadszarpną budżet remontowy.

Kolejnym sposobem na zredukowanie kosztów jest renowacja mebli. Zakup nowych elementów wyposażenia wiąże się ogromnym kosztem, a często nie doceniamy możliwości tego, co już mamy. Warto poszukać inspiracji, przyjrzeć się swoim meblom i ocenić, czy niektórym z nich można dać nowe życie. Często wystarczające są mało angażujące działania, jak nałożenie nowej warstwy farby, elegancka okleina czy wyszlifowanie i olejowanie mebli. Jeżeli mimo wszystko nie dostrzegamy potencjału w posiadanych meblach i planujemy zakup nowych, znacznie korzystniej jest, szukać ich w sklepach internetowych. Ceny większości produktów są o wiele tańsze w porównaniu do ich odpowiedników w sklepach stacjonarnych. Nie musimy się przy tym martwić o transport, wielu producentów prowadzi sprzedaż wysyłkową.

Zakup materiałów budowlanych to także ogromna część kosztów całkowitych. Nie warto oszczędzać na jakości produktów, ale jednocześnie często budżet nie jest na tyle rozciągliwy, by nabyć wszystko z najwyższej półki. Dlatego, by znaleźć jak najkorzystniejsze opcje, powinniśmy zapoznać się z ofertami co najmniej kilku producentów. Warto śledzić atrakcyjne promocje, warto zarówno w mniejszych, jak i większych sklepach. Często zdarza się, że bardzo podobne względem siebie produkty dostępne są w dużej rozbieżności cen. Dlatego dobre rozeznanie w ofertach handlowych może przynieść odczuwalne oszczędności.

Na czym nie opłaca się oszczędzać podczas remontu mieszkania?

Skazać remont na porażkę może wiele decyzji. Jednym z najczęstszych błędów jest zatrudnienie najtańszych, mało sprawdzonych robotników. Brak porównania ofert i zaniedbanie tej kwestii może wiązać się z koniecznością wykonania poprawek. W praktyce – to, co pozornie zaoszczędziliśmy, tracimy, ponieważ pracę należy wykonać na nowo. W rezultacie zwiększa to również czas remontu. Nawet jeśli poprawki nie są konieczne, niska jakość wykonanych prac wyjdzie po kilku tygodniach lub miesiącach. Zasada odnosi się szczególnie do specjalistów, jak elektrycy lub hydraulicy. To od ich precyzji zależy nie tylko trwałość remontu, ale również bezpieczeństwo domowników. 

Kolejnym błędem inwestorów jest skrajna oszczędność na materiałach wykończeniowych. Zakup produktów najniższej jakości wiąże się z tak samo niską jakością wykonanego remontu. Bez wątpienia nie warto inwestować w najtańsze kleje, fugi, farby, płytki i preparaty gruntujące. Co więcej, nie wpłyną one jedynie na efekt końcowy, a również samą pracę, mogą ją znacząco utrudnić. Wydaje się, że przy ograniczonym budżecie najlepszym pomysłem będzie zakup materiałów, ze średniej półki cenowej.

Remont mieszkania w Sadurski.com
Linki zdjęte 5.11.23, dziękujemy za współpracę / remont mieszkania

Lidzbark ciekawostki atrakcje zabytki warmińsko-mazurskie Poprzedni post Lidzbark – ciekawostki o mieście
język angielski online kurs angielskiego Następny post Angielski online – ucz się języka w pełni bezpiecznie