Segregatory biurowe – fakty i ciekawostki
Segregatory biurowe ciekawostki, które warto znać. Historia segregatora, rodzaje segregatorów, przechowywanie dokumentów
1) Segregator, to pojemnik do archiwizowania i porządkowania papierowych dokumentów w biurze i nie tylko. Ułatwia przeszukiwanie konkretnych dokumentów.
Krótka historia segregatora
2) Pierwsze segregatory biurowe pojawiły się w 1871 roku. Niemiec Louis Leitz postanowił zrobić coś, co pozwoli utrzymać kontrolę nad dużą ilością papierowych dokumentów i je zarchiwizować. Powstał wtedy biblorhapt, do którego wpinano dokumenty i korespondencję. 25 lat później (1896) Leitz udoskonalił swój produkt.
3) Mimo upływu półtorej wieku od wynalezienia, konstrukcja segregatorów prawie się nie zmieniła. W produktach poszczególnych producentów najczęściej różni się mechanizm mocujący kartki.
Z czego zrobione są segregatory, ich rozmiary
4) Segregator biurowy składa się z okleiny zewnętrznej, mechanizmu mocującego i okucia. Z zewnątrz jest kieszonka na etykietę, na której można napisać, jakie dokumenty są wewnątrz. Niektóre segregatory nie mają kieszonki i na grzbiecie można nakleić karteczkę z informacją.
5) Segregatory biurowe często wykonane są z polipropylenu. Są też segregatory papierowe (z polifoamu) oraz kartonowe. Te z tworzyw sztucznych są bardziej trwałe.
6) Dwa występujące w segregatorach mechanizmy do przytrzymywania dokumentów, to mechanizmy dźwigniowe lub kółkowe.
7) Segregatory do dokumentów formatu A4 mają rozmiar 285×320 mm.
8) Jest kilka różnych grubości segregatorów. Ich grzbiety mają 50, 75, 80 lub 85 mm. Pierwszy z wymienionych może pomieścić ok. 350 kartek, ten ostatni ok. 500.
Ciekawostki o segregatorach biurowych
9) Aby nie niszczyć dokumentów dziurkaczem, warto włożyć je do plastikowych koszulek. Te mają otwory na brzegach, zawsze na tej samej wysokości.
10) Okrągły otwór na grzbiecie segregatora, pomaga przy wyciąganiu jego z półki. Szczególnie jeśli po bokach stoi szereg innych segregatorów.
11) Choć najczęściej używanym segregatorem jest ten do dokumentów formatu A4, są też inne – do dokumentów formatu A5 lub większych – A3. Te ostatnie są najrzadsze.
Segregatory biurowe ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Filumenistyka – oryginalne hobby
> Ciekawostki o grach planszowych