gelotologia śmiechoterapia śmiechojoga joga uśmiechu śmiech uśmiech zdrowie terapia śmiechem

Śmiech i nauka

Czas czytania:1 minut/y, 52 sekund/y

Większości uczniom nauka kojarzy się raczej z czymś poważnym, a nie z zabawą i radością. Niestety nasz system edukacji preferuje właśnie takie poważne podejście do nauczania. Sytuacje, gdy na lekcjach uczniowie mają możliwość śmiania się lub innego sposobu okazywania radości, należą do rzadkości. Sam pamiętam, gdy będąc w podstawówce, zacząłem raz śmiać się bez powodu na lekcji matematyki. Skończyło się to uwagą do dzienniczka, że przeszkadzam na lekcji.

Tymczasem według autorów książki „Laughing Classroom” (Śmiejąca się klasa), edukacja jest zbyt ważną dziedziną, aby była brana poważnie.

W takim razie w jaki sposób śmiech i humor mogą pomóc w nauce? Na to zagadnienie można spojrzeć zarówno z punktu widzenia nauczyciela jak i ucznia.

Nauczyciele wykorzystujący humor, mają większą szansę przekazania potrzebnej wiedzy uczniom. Wynika to z kilku powodów. Śmiech i humor pozwalają przykuć uwagę słuchaczy. Niejeden nauczyciel jest sfrustrowany tym, że uczniowie po prostu go nie słuchają. Odpowiednia dawka humoru może to zmienić. Nauczyciele mogą go również wykorzystać jako pomoc w zapamiętywaniu przez uczniów materiału. Informacja przekazana w zabawny sposób, ma szansę lepiej zapaść uczniom w pamięci.

Warto też pamiętać o tym, że humor może wpłynąć na ogólne stosunki między nauczycielem a uczniami. Chyba każdy nauczyciel chciałby być uważany przez uczniów za „równego gościa”.

Uczniowie również mogą odnieść wiele korzyści z zastosowania śmiechu i humoru. Na pewnym uniwersytecie w Malezji przeprowadzono badania na temat wpływu śmiechu na naukę studentów. Badania te wykazały, że terapia śmiechem (studenci wykonywali głębokie oddychanie oraz ćwiczenia pobudzające ich do śmiechu) pomogła im w zrelaksowaniu się i skoncentrowaniu na nauce. Przez dziewięć dni studenci mieli lepszy apetyt, lepiej spali oraz czuli się zdrowsi. Ponadto czuli się spokojniejsi, bardziej opanowani oraz bardziej pewni siebie podczas egzaminów.

Śmiech i humor warto szczególnie stosować podczas sytuacji stresowych – egzaminów i sprawdzianów. Zamiast do ostatniej chwili „wkuwać” materiał, lepiej przed egzaminem dać trochę odpocząć umysłowi, np. poprzez pójście do kina na komedię.

W nauce może również pomóc uśmiech. Podam konkretny przykład. W liceum mój kolega z klasy odpowiadał przy tablicy z fizyki, ale kompletnie nic nie umiał. Za to stojąc tam, cały czas uśmiechał się. W rezultacie nauczycielka, zamiast jedynki, postawiła mu ocenę mierną minus, właśnie za ten uśmiech.

• Fragment książki Aleksandra Łamka „Terapia śmiechem. Jak rozwijać poczucie humoru”
Tekst na Sadurski.com od czerwca 2009

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post A to Polska właśnie i inne wystawy
Ustronie Morskie plaża Wesoły Wieżowiec rekord Następny post Rekord świata. Ustronie Morskie i Wesołe Wieżowce