Uśmiech w dowodzie osobistym
Uśmiechy
Czy na wszystkich dokumentach jakie nosimy w portfelu (torebce) musimy być smutni?
Ten dylemat pojawia się zawsze, ile razy chcemy załatwić oficjalny dokument: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy i nie tylko. Jak mamy wyglądać na zdjęciu? Czy każde zdjęcie jest odpowiednie, a jeśli nie – dlaczego? I czy na każdym zdjęciu musimy mieć grobową minę czyli smutny wyraz twarzy?
Obowiązujące przepisy, w części gdzie jest mowa o zdjęciach, mówią o podstawowych wymogach związanych z wyglądem zdjęcia do określonego dokumentu. Jest pewne, że zdjęcie które zrobiliśmy do paszportu, nie zostanie przyjęte przez urzędnika przyjmującego od nas zdjęcie do dowodu osobistego, i odwrotnie. Wymagania w obu przypadkach są inne i tego nie zmienimy. Dlatego gdy chcemy od razu
nowy dowód osobisty i paszport,
musimy zrobić dwa inne ujęcia swojej twarzy. A teraz dobra informacja: foto do dowodu osobistego oraz do prawa jazdy może być to samo.
Jak już wiemy, przepisy związane z naszym wyglądem (a dokładniej: ujęciem) inne są gdy chodzi o paszport, a inne jeśli chodzi o dowód osobisty. Na zdjęciu w dowodzie musimy pokazać lewy profil oraz ucho. Na zdjęciu do paszportu musimy być en face czyli mieć twarz na wprost.
Wątpliwości pojawiają się w chwili fotografowania, a częściej w chwili, gdy odbieramy zdjęcia. Pal licho, że przez kolejne lata będziemy pokazywać innym swój dokument, z nieudanym ujęciem. Ale dlaczego musimy być na nim aż tacy smutni, czyli niezbyt sympatyczni?
O ile przepisy mówią o uchu (musi być odsłonięte), okularach (nie przyciemnione i tylko wtedy, gdy mamy wadę wzroku), czy nawet nakryciu głowy związanym z wyznawaną religią, nie ma nic o wyrazie twarzy, o ustach i ewentualnym uśmiechu. Fotografowie w chwili wykonywania zdjęcia zwykle sugerują naturalny czyli nijaki, bezbarwny wyraz twarzy.
Gdy się uśmiechniemy,
niektórzy wręcz zwracają uwagę, aby się nie uśmiechać. Czy mają rację?
I tak, i nie. Jak to zwykle bywa, wszystko zależy od konkretnego urzędu i urzędnika. Niektórzy mają w dowodzie osobistym swoje uśmiechnięte foto, gdyż urzędnik nie miał nic przeciwko temu. Zdarzały się niestety przypadki, gdy urzędnicy odrzucali takie zdjęcia i trzeba było z powrotem wracać do fotografa, aby zrobić sobie zdjęcie ze smutną miną. Jedno jest pewne: bardzo szeroki uśmiech nie przejdzie. O ile na zdjęciu do dowodu osobistego możemy być nieco uśmiechnięci (bo urzędnik przyjmujący zdjęcie miał lepszy dzień), uśmiech w paszporcie jest wykluczony.
Uśmiechy – podsumowanie
Zdjęcia w naszych oficjalnych dokumentach typu: paszport, dowód osobisty, prawo jazdy), niestety mają być nijakie i smutne. Jeśli chciałbyś spróbować powalczyć z urzędem (a nóż się uda) i dodać sobie kłopotu (ponowna wizyta u fotografa, ponowny koszt wykonania zdjęcia, ponowna wizyta w urzędzie), szczególnie jeśli szybkość wyrobienia sobie nowego dokumentu jest dla ciebie ważna – daj sobie spokój z uśmiechem. A szkoda, bo z uśmiechem każdy wygląda lepiej, nie tylko na zdjęciach…
Uśmiechy – tekst: Szczepan Sadurski / Sadurski.com