Wiosenna alergia – jak sobie radzić z jej objawami?
Wiele osób w okresie zimowym z utęsknieniem wypatruje pierwszych objawów wiosny. To właśnie wtedy dni stają się dłuższe, pojawia się więcej słońca, kiełkują pierwsze kwiaty, a człowiek zyskuje więcej energii i chęci do aktywności. Nie każdy jednak może się cieszyć nadchodzącą wiosną. Ze strachem na jej symptomy patrzą np. alergicy. Wraz z pierwszymi objawami wiosny gwałtownie wzrasta ilość osób zmagających się z sezonowymi objawami alergii. Na szczęście wiosenna alergia to nie koniec świata i można z nią z wysoką skutecznością walczyć. Poniżej podpowiadamy, jak radzić sobie z objawami wiosennej alergii.
Alergia wiosenna – najczęstsze przyczyny i objawy
Wiosenna alergia to dolegliwość, z którą zmaga się szereg osób w różnym wieku, w tym również małe dzieci. Alergia jest nadmierną reakcją układu immunologicznego na substancje znajdujące się w otoczeniu, a alergia wiosenna to typ alergii sezonowej, czyli takiej, której objawy nie występują przez cały rok, a jedynie przez określony czas w roku (w tym przypadku na wiosnę). Alergia wiosenna zwykle wiąże się z nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na pojawiające się okresy pylenia roślin, w tym głównie drzew i traw. Wiosną zaczyna pylić między innymi leszczyna i olcha, a z czasem dołączają do nich też inne rośliny, w tym trawy, chwasty, brzoza, topola, itd.
Można wymienić wiele nieprzyjemnych objawów alergii wiosennej, w tym:
- katar lub uczucie zatkanego nosa,
- świąd nosa,
- częste kichanie,
- zaczerwienienie i pieczenie oczu,
- obrzęk powiek,
- łzawienie oczu,
- uczucie drapania w gardle,
- podrażnienie śluzówki gardła.
Zdarza się, że u pacjentów pojawiają się znacznie poważniejsze objawy, w tym objawy reakcji anafilaktycznej, która stanowi już bezpośrednie zagrożenie dla życia.
Jak radzić sobie z alergią wiosenną? Leki na alergię
Objawów alergii nie można lekceważyć, gdyż nie tylko mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale przede wszystkim mogą się z czasem intensyfikować, stanowiąc poważne zagrożenie dla pacjenta. Osoba z podejrzeniem alergii powinna się zatem zgłosić do lekarza – konieczne może być w tym przypadku wykonanie testów alergicznych, aby mieć pewność, co konkretnie pacjenta uczula. Niezbędne będzie też prawdopodobnie leczenie alergii. Dobre leki na alergię są dostępne w aptece bez recepty. Można do nich zaliczyć zarówno leki doustne, jak i leki miejscowe, w tym aerozole do nosa czy krople do oczu. Wspomniane preparaty są bezpieczne, o ile pacjent korzysta z nich zgodnie z przeznaczeniem i w dawkach prawidłowych. Należy je oczywiście dobrać do obserwowanych objawów i ich nasilenia, dlatego warto terapię skonsultować wcześniej z lekarzem.
W lekach na alergię znajdziemy takie składniki aktywne jak np. cetyryzyna, loratadyna czy feksofenadyna. Oprócz leków przeciwhistaminowych czy kortykosteroidów warto korzystać też z roztworów izotonicznych do nosa lub wody morskiej, które pomogą regularnie oczyszczać jamy nosowe z alergenów. Pomocne są też inhalacje z soli fizjologicznej, które korzystnie wpływają na śluzówki. Jeśli jednak przyjmowane leki okażą się niewystarczające, lekarz może pacjentowi przepisać medykamenty dostępne na receptę lub zaproponować odczulanie.
Wiosenna alergia – domowe sposoby
Osoby zmagające się z alergią wiosenną powinny nie tylko przyjmować zalecone przez lekarza leki na alergię, ale też skupić się na domowych sposobach pozwalających ograniczyć przykre objawy. Przede wszystkim należy śledzić kalendarz pylenia roślin i w miarę możliwości unikać wzmożonej ekspozycji na alergeny. Można to osiągnąć, unikając przebywania na zewnątrz w godzinach, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest najwyższe. By ograniczyć kontakt z pyłkami, dobrze wychodzić np. na spacer tuż po deszczu. Przebywając poza domem, warto też nosić nakrycie głowy i okulary, które ochronią oczy przed kontaktem z alergenami. Zawsze po powrocie do domu zaleca się natomiast zmianę ubrania i prysznic, co pomoże spłukać pyłki z ciała i włosów. Często kąpiemy też zwierzęta domowe, które na swojej sierści mogą przenosić pyłki. Jeśli chodzi o inne działania, warto wietrzyć mieszkanie nocą, a dodatkowo zainwestować w oczyszczacz powietrza.