Nagłe wydatki – zmora każdego gospodarstwa domowego

budżet domowy nagłe wydatki

Wielu z nas było w sytuacji, w której byliśmy zmuszeni do pominięcia domowego planu budżetowego. Nagłe wydatki są czysto losowe i mogą się przydarzyć każdemu. Awaria samochodu, konieczność remontu, choroba – to tylko niektóre ze zdarzeń, skutkujących nadszarpnięciem portfela, co potrafi przysporzyć sporo zmartwień. Jak temu zaradzić?

Budżet domowy – czym właściwie jest?

Budżet domowy to zestawienie przychodów i wydatków wszystkich członków gospodarstwa domowego w danym przedziale czasowym. Do przychodów zaliczamy wynagrodzenie wynikające ze stosunku pracy, przychody z inwestycji, spadki, darowizny, wygrane i prezenty. Do wydatków zaś kwalifikujemy koszty użytkowe mieszkania, edukację, rekreację oraz oczywiście wydatki na żywność, odzież i obuwie. Dzięki analizie tych kosztów możemy zaobserwować, jakie wydatki są zbędne i gdzie możemy szukać oszczędności. Dokładny wgląd w budżet zapewnia większą kontrolę nad finansami.

Po pierwsze: przeciwdziałanie

Według specjalistów, aby efektywnie zarządzać budżetem, wydatki powinny być podzielone na trzy grupy.  Po pierwsze wydatki stałe i jednorazowe, które planujemy ponieść w kolejnym miesiącu. Dwie pozostałe grupy powinny stanowić oszczędności. Jedna powinna zawierać oszczędności w razie nagłych wypadków, a druga oszczędności długoterminowe. Takie zabezpieczenie jest w stanie zapewnić spokój ducha, jeżeli chodzi o finanse. Nieprzewidziany wydatek wynikający z sytuacji losowej nie będzie już problemem. Istnieje wiele darmowych aplikacji, które pomogą rozplanować budżet.

Co w sytuacji kryzysowej?

Te zasady nie były Ci wcześniej znane i już znalazłeś się w sytuacji kryzysowej? Jeśli potrzebujesz zastrzyku gotówki, aby podreperować domowy budżet, to wiele firm spieszy z pomocą. Należy jednak zwrócić uwagę na bezpieczeństwo usługi. Na rynku wyróżnia się pożyczki pozabankowe, oferowane przez takie firmy, jak np. Provident. Wystarczy być osobą pełnoletnią o polskim obywatelstwie i posiadać stały dochód. Wszystkie formalności załatwia się przez Internet, bez wychodzenia z domu. Co najważniejsze, dzięki kalkulatorowi dostępnemu na stronach internetowych można w pełni dostosować pożyczkę do swoich możliwości. Zakres kwoty, jaką można pożyczyć, wynosi od 300 do 20 000 zł. Można także dostosować okres spłaty od 3 do 48 miesięcy. Cały proces jest szybki, prosty i intuicyjny. W razie wątpliwości do dyspozycji pozostają profesjonalni konsultanci, którzy przeprowadzą klienta przez całą procedurę.