17 ciekawostek o afrykańskim państwie Czad
Afrykański Czad ciekawostki i najważniejsze informacje o Czadzie. Klimat, gospodarka, kultura
Czad – informacje
1) Czad (Republika Czadu), to liczące 123 milionów mieszkańców śródlądowe państwo Afryki. Jest bardzo zróżnicowane geograficzne. Północ – to obszar pustynny, centrum – to sucha strefa Sahelu Tropikalnego i południe, to żyzny obszar sawannowy.
2) Sąsiadami Czadu są: Libia, Sudan, Republika Środkowoafrykańska, Kamerun, Nigeria i Niger.
3) W Czadzie występują aż 4 typy klimatów. Zwrotnikowy kontynentalny (północ), górski (północno-zachodnia część kraju), równikowy (dalsza część kraju), podrównikowy suchy (południe).
Czad – gospodarka, ekonomia
4) Czad ma słabo rozwiniętą gospodarkę, a ponad 50% eksportu trafia do USA.
5) Czad ma niechlubny tytuł jednego z najbiedniejszych państw Afryki, ale też całego świata. Wielu jego obywateli żyje w skrajnym ubóstwie. Do tego sytuacja polityczna w kraju jest nieustabilizowana.
6) Niechlubny tytuł jednego z najbiedniejszych państw świata wiąże się z zatrważająco niskim wskaźnikiem rozwoju społecznego. To z kolei spowodowane jest brakiem dostępu do morza, częstymi, wyniszczającymi suszami, oddaleniem od głównych linii transportowych oraz wszechobecną korupcją.
7) Większość mieszkańców Czadu trudni się pasterstwem i rolnictwem, które jest głównym trzon gospodarki kraju. Uprawy w Czadzie, to głównie bawełna, orzeszki ziemne, proso, ryż, tytoń i guma arabska.
8) Komunikacja drogowa w Czadzie jest słaba. Każde duże miasto ma swoje lotnisko, choć niekoniecznie utwardzone. Największym portem lotniczym kraju jest lotnisko w mieście Ndżamena. To największe miasto tego kraju, w którym mieszka milion ludzi.
Czad ciekawostki
9) Czad jest bardzo zróżnicowany pod względem etniczno-kulturowym. Na jego terenie używa się ponad 100 języków i dialektów, a zamieszkuje go aż 100 grup etnicznych (największa: Sara – 30% ludności kraju).
10) Nie mniej zróżnicowana jest w Czadzie religia. Największy odsetek mieszkańców wyznaje islam (ponad 55%). Są tu również katolicy, protestanci i Świadkowie Jehowy.
11) Rok 1960 był przełomowy zarówno dla całej Afryki, jak i samego Czadu. W tym czasie wiele państw tego regionu uzyskało niepodległość od kolonizatorów (Francji, Belgii, Włoch, Wielkiej Brytanii). Dlatego 1960 rok jest nazywany rokiem Afryki. Czad proklamował wtedy swoją niepodległość polityczną od Francji.
12) Największym zbiornikiem wodnym na terenie kraju jest bezodpływowe jezioro Czad. Leży ono na granicy Czadu, Nigru, Nigerii i Kamerunu. Powierzchnia jeziora wynosi niecałe 2 tys. km². Ze względu na trudne warunki klimatyczne, powierzchnia stale się zmniejsza. Co ciekawe, państwo Czad zaczerpnęło nazwę właśnie od tego jeziora.
13) Na czele kraju jest prezydent, który wyznacza premiera i radę stanu. Ma też duży wpływ na obsadzanie innych ważnych stanowisk. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament mający 155 członków.
Czad i turystyka
14) Aby wybrać się do Czadu w celach turystycznych, trzeba spełnić kilka formalności. Oprócz ważnego paszportu i wizy niezbędny jest dowód szczepienia przeciw żółtej gorączce.
15) Jako destynacja turystyczna, Czad nie ma wiele do zaoferowania. Podobno na terenie całego kraju znajduje się zaledwie 20 restauracji (mamy nadzieję, że ta statystyka jest obecnie wyższa). Są tu jednak dwa obiekty wpisane na światową listę UNESCO i nie są to zabytki. Pierwszy, to wyżyna Ennedi, drugi – jezioro Ouniaga.
16) Oprócz wspomnianej już Ndżameny, stolicy kraju, największymi miastami Czadu są także: Moundou, Sarh, Abéché, Koumra, Kélo, Mongo, Pala, Am Timan, Bongor i Doba.
17) Walutą Czadu jest środkowoafrykański frank (CFA).
Czad ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnej ilustracji: flaga Czadu
Zobacz też:
> Wybrzeże Kości Słoniowej
> Zimbabwe
> Etiopia