Fotelik samochodowy? Przecież nie jedziemy daleko
Jak przewozić dziecko samochodem? Bez fotelika? W gondoli wózka przypiętej pasami? Na kolanach (bo w foteliku płacze)? W foteliku po 10-ym dziecku z kolei lub w foteliku kupionym w markecie (bo atesty to przecież przerost formy nad treścią)? Spróbujmy w skrócie podsumować temat przewożenia małego dziecka w samochodzie
Fakt 1
Foteliki samochodowe mają atesty. Atesty otrzymują na podstawie niezależnych, wiarygodnych i miarodajnych testów bezpieczeństwa, podczas których foteliki są poddawane ekstremalnym obciążeniom i przechodzą crash testy, weryfikujące ich zachowania w krytycznych momentach zdarzeń drogowych.
Fakt 2
Głowa dziecka w stosunku do jego ciała jest bardzo ciężka – te proporcje zmieniają się wraz z rozwojem malucha. A jego kręgi szyjne nie są w stanie utrzymać samodzielnie głowy w przypadku gwałtownego hamowania (nie wspominając o wypadkach samochodowych).
Fakt 3
Można być najlepszym kierowcą na świecie, ale wypadki i zdarzenia drogowe są nieprzewidywalne. Zdarzają się różnym ludziom, w różnych okolicznościach, nikt o nich nie uprzedza i bywa, że w wypadku można zginąć nawet obok swojego domu.
Fakt 4
W przypadku gwałtownego hamowania, kolizji lub wypadku, dziecko niezapięte w foteliku samochodowym, zapięte w nędznym foteliku lub zapięte nieprawidłowo, lata po samochodzie jak (wybaczcie kolokwializm) worek kartofli, nie mając żadnych szans na happy end.
Fakt 5
Foteliki samochodowe mają termin ważności – zużywają się, a materiały amortyzacyjne w ich konstrukcji tracą swoje właściwości. Na każdym foteliku jest naklejka z informacją o dacie produkcji fotelika.
Pamiętaj, aby kupować wyłącznie porządne foteliki z atestami (jak np. Foteliki RWF tyłem i przodem do kierunku jazdy)
Podsumowanie
Skoro wszystko co napisaliśmy wyżej już wiadomo i jest dla każdego z nas oczywiste, podsumujemy to, co najważniejsze: dziecko ZAWSZE trzeba przewozić w foteliku.
– Należy kupować wyłącznie porządne foteliki z atestami.
– Do ukończenia roku bezwzględnie należy wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy (RWF), choć najbezpieczniej wozić je tyłem przynajmniej do 4 roku życia.
– Fotelik samochodowy należy montować zgodnie z instrukcją (najlepiej dobierać model fotelika do samochodu i do dziecka) i nauczyć się poprawnie zapinać uprząż pasów bezpieczeństwa.
– Nie wolno zapinać pasów na kurtkach. Kurtki powodują luzy i trzeba zaciągać pasy „tak mocno, jak mocno kochamy swoje dzieci”.
To nie zabawa, błędy mogą być dramatyczne w skutkach.
Tekst we współpracy z sportroom.pl
Przeczytaj też:
> Inne teksty z kategorii Dziecko