nocnik dziecko siadanie na nocniku

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika

Czas czytania:1 minut/y, 48 sekund/y

Każdy rodzic cierpliwie oczekuje momentu, w którym dziecko zacznie korzystać z nocnika, a następnie z toalety, gdyż jest to duże ułatwienie. Jednak proces odpieluchowania może być trudny i długotrwały. Zarówno dla dziecka, jak i dla opiekunów. Dlatego też każdy rodzic powinien wiedzieć jak to poprawnie zrobić. Jak odstawić nocnik?

Jeśli chcesz, aby proces odpieluchowywania przebiegł pomyślnie i bezstresowo, poczekaj na odpowiedni moment, który zazwyczaj pojawia się między 24. a 30. miesiącem życia (najwcześniej jest to około 18. miesiąca). Właściwy moment to ten, w którym dziecko zaczyna interesować się toaletą i zawartością pieluszki. Zauważa, że jest mokro i domaga się zmiany na suchą pieluszkę bądź próbuje siadać na nocniku. Kluczowe jest również to, żeby dziecko potrafiło wytrzymać przynajmniej godzinę lub dwie bez załatwiania się, i dopiero wtedy będzie można zacząć naukę załatwiania się do nocnika.

Przyzwyczajaj dziecko do nocnika

Naukę zaczynamy od tego, aby postawić nocnik w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko i pokazać mu do czego on służy. Dziecko powinno siadać na nocniku i czuć się komfortowo, co będzie podstawą do dalszej nauki. Kiedy zauważysz, że maluch będzie chciał siku, zdejmuj pieluchę i zanoś dziecko na nocnik, aby tam się załatwiło.

Jedne dzieci od razu to zrobią, inne będą potrzebować kilku dni na przyzwyczajenie się. Jeśli po kilku minutach dziecko nie załatwi się, możesz założyć mu pieluchę i spróbujesz za kilka godzin. Przez kilka dni należy ustalić pory, w których sadzamy dziecko na nocnik (np. przed i po drzemce, po obiedzie), aby wprowadzić rutynę do codziennego harmonogramu, dzięki czemu maluch przyzwyczai się do tego.

Nocnik zamiast pieluchy

Dopiero kiedy dziecko będzie załatwiać się do nocnika, a pielucha będzie sucha, możesz rozważyć całkowitą rezygnację z pieluch w ciągu dnia. Z czasem dziecko powinno samo komunikować, że chce skorzystać z nocnika, a po pewnym czasie bez mówienia będzie samodzielnie załatwiać się na nocniku.

Musisz pamiętać, że podczas odpieluchowywania mogą pojawić się wpadki, jednak jest to coś normalnego i nie musisz się tym przejmować. W takiej sytuacji należy wyjaśnić dziecku, że powinno sygnalizować, co chce zrobić i że w odpowiednim momencie winno siąść na nocniku.

Nocnik: (c) Sadurski.com / GT

Zobacz też:
> Ciekawostki o smoczkach dla dzieci
> Ciekawostki o wózkach dziecięcych

Nowe Skalmierzyce ciekawostki kościół Poprzedni post 10 ciekawostek o Nowych Skalmierzycach
Sanktuarium Święta Woda Wasilków Następny post Sanktuarium Święta Woda – niezwykłe miejsce na Podlasiu