Janikowo – 11 interesujących ciekawostek

Janikowo ciekawostki kościół św. Jana Chrzciciela

Z czego słynie miasto Janikowo ciekawostki, zabytki, co zobaczyć w Janikowie

Miasto Janikowo – fakty

1) Janikowo, to 10-tysięczne miasto w woj. kujawsko-pomorskim. Jest siedzibą gminy Janikowo. Leży na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.

2) Miasto położone jest w rozwidleniu rzeki Noteci, nad jeziorem Pakoskim (jednym z jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego, mającym 13 km² powierzchni.

3) Pierwszy raz w formie pisanej nazwa Janikowo pojawiła się w dokumencie króla Kazimierza IV Jagiellończyka z 1472 roku. Na prawa miejskie Janikowo czekało aż do 1962 roku.

Janikowo atrakcje, zabytki, co ciekawego zobaczyć

4) W drugiej połowie XIX wieku rodzina Mittelstaedtów zbudowała w Janikowie eklektyczny pałac. Znajduje się w parku i obecnie jest własnością prywatną. Adres: ul. Łączna. Jest jeszcze jeden pałac, z końca XIX wieku, stojący przy ul. Kasprowicza. Zbudowano go dla dyrektora tutejszej cukrowni.

5) Gotycki Kościół św. Jana Chrzciciela (ul. Przyjeziorna) zbudowano w 1460 roku. W XIX wieku dobudowano wieżę.

6) Dąb szypułkowy rosnący przed dworcem kolejowym w Janikowie jest Pomnikiem Przyrody. Ma 15 metrów wysokości i ponad 420 cm obwodu. W 2021 roku nadano mu imię Jan.

Janikowo ciekawostki

7) Podczas okresu zaborów, nazwę miasta zmieniono na niemieckojęzyczną nazwę Amsee (Przy Jeziorze). Podczas okupacji (1939-1945) niektórzy o mieście mówili: Przyjezierze.

8) KS Unia Janikowo, to klub piłkarski założony w 1958 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim im. Bolesława Ciesielskiego (ul. Główna 40) otwartym w 1980 roku.

9) Największą firmą Janikowa są Janikowskie Zakłady Sodowe Janiksoda S.A. Zakład otwarto w 1957 roku.

10) W starej części Janikowa znajduje się stacja kolejowa. Została otwarta w 1873 roku.

11) Kolejowy most nad jeziorem Pakoskim zbudowano w Janikowie, w 1872 roku.

Janikowo ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Kruszwica
> Mogilno