Wózki dziecięce – historia, ciekawostki

wózek dziecięcy ciekawostki wózki dziecięce

Ponieważ malutkie dzieci nie umieją jeszcze chodzić, całkiem logicznie wymyślono, że w przemieszczaniu mogą pomóc specjalne pojazdy – wózki dziecięce. Na przestrzeni lat konstrukcje i materiały z których te wózki są wykonywane, wciąż są zmieniane, jednak cel jest niezmienny: ułatwienie przemieszczania się osób z małymi dziećmi

Z historii wózka dziecięcego

1) Pierwsze wózki dziecięce nie pchali rodzice, ale zwierzęta – kozy, kucyki, czasem inne zwierzęta.

2) Wózek spacerowy o lekkiej, aluminiowej konstrukcji (który można składać) opatentował w 1965 r. Brytyjczyk Owen Maclaren, specjalizujący się w projektach dla lotnictwa. W latach 80. XX wieku ten wózek był szalenie popularny.

3) Wózki przed- i powojenne (II wojna światowa) obecnie przypominają swym wyglądem pudła na kółkach.

4) W dawnych sierocińcach do przewożenia większej liczby dzieci służyły wielkie wózki, których widok dziś kojarzy się z autobusami.

wózek dziecięcy ciekawostki wózki dziecięce
Wózki dziecięce mają różne konstrukcje, kształty i wzory

5) Podczas II wojny światowej Brytyjczycy skonstruowali wózek dziecięcy całkowicie zabudowany, z wybudowanym filtrem przeciwgazowym. Miał chronić dziecko w przypadku użycia przez wroga gazu bojowego.

Z czego składa się współczesny wózek?

6) Ma najczęściej 4 koła (czasami trzy). Mogą być przymocowane do osi lub skrętne. Rączki wózków mogą być teleskopowo wysuwane lub statyczne. Rączka może też być przegubowa (łamana na dwie części). Trzecia bardzo istotna część wózka, to gondola, do której wkładane jest dziecko. Wózki dla najmniejszych dzieci mają gondolę zadaszoną (tzw. budka), chroniącą przed promieniami Słońca i opadami. Poszczególne modele mają różne ulepszenia konstrukcyjne, ułatwiające użytkowanie.

wózek dziecięcy ciekawostki wózki dziecięce
Wózek dziecięcy – niezbędny pojazd każdego malucha

Typy wózków dziecięcych

7) – Wózek głęboki (do transportu niemowląt w pozycji leżącej).
– Wózek spacerowy zwany spacerówką (dla dzieci starszych, które podczas wiezienia siedzą.
– Bliźniaki (wózki bliźniacze) – dla pary dzieci, czasem nawet dla większej liczby dzieci.
– Wózki biegowe – dla rodziców, którzy nie chcą z dzieckiem w wózku spacerować, ale jechać na rolkach lub biegać.
– Wózki wielofunkcyjne (połączenie wózka spacerowego i głębokiego).

8) Wózki można też podzielić na te, które wiozą dzieci przodem do kierunku jazdy czyli podczas przemieszczania się mogą obserwować świat, na wózki w których dzieci siedzą tyłem do kierunku jazdy i mogą patrzeć na osobę która je wiezie. Także na wózki dla najmłodszych dzieci, które jeszcze nie siedzą, więc cały czas mają wzrok skierowany w kierunku nieba.

wózek dziecięcy ciekawostki wózki dziecięce
Jak znudzi się wózek dla lalek, można usiąść do swojego wózka

Inne ciekawostki o wózkach dziecięcych

9) Najsłynniejsza scena filmów z wózkiem dziecięcym? „Pancernik Patiomkin” (reż. Siergiej Einstein, rok 1925). Wózek z niemowlęciem zjeżdża sam w dół, po Schodach Odeskich (Potiomkinowskich) w Odessie (Rosja).

10) Obecnie sposobów transportu dzieci jest więcej. Konstruowane są nartowózki (zamiast kółek mają narty), do motocykli z boku przyczepiane są gondole z dziećmi, specjalne konstrukcje przyczepiane są do grzbietów psów.

11) Obecnie wózki z dużą gondolą z rozsuwanym dachem i na dużych kółkach, które na ulicach miast królowały w PRL-u (głównie w latach siedemdziesiątych), obecnie reklamowane są jako „wózki retro”.

12) Wózki dziecięce od dziesięcioleci są towarem tak powszechnym, że dla małych dziewczynek kupowane są wózki dla lalek. Prowadząc taki mały wózek z lalką, dziewczynki są wówczas dumne i czują się dorosłe.

Ciekawostki o wózkach dziecięcych: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o smoczkach
> Przesądy ciążowe
> Ciekawostki o krasnoludkach