Skandal! To nie orzeł
Orzeł?
Ornitolodzy rozwikłali zagadkę godła Rzeczypospolitej Polskiej. Oto, jakiego ptaka mamy w polskim godle
– Kto ty jesteś?
– Polak mały.
– Jaki znak twój?
– Orzeł biały!
Ten wierszyk zna każdy Polak i każdy z nas, nawet obudzony w środku nocy, na pytanie: jaki ptak jest w polskim godle, odpowie: orzeł! Okazuje się, że nawet konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej kłamie, lub mówiąc delikatnie: wprowadza wszystkich w błąd. Cytujemy artykuł 28: “Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu”.
– Gówno prawda! – powiedziałby pan Wacek spod monopolowego, gdyby wiedział to, co wiedzą ornitolodzy. Bo oni twierdzą, że to wcale nie jest orzeł.
Ptak-symbol po raz pierwszy pojawił się na monecie Bolesława Chrobrego, tysiąc lat temu. Legenda głosi, że Lech zobaczył gniazdo białego orła z pisklętami i tak mu się spodobało miejsce, że postanowił tu osiąść.
Przez tysiąc lat wpajano nam, że ów biały ptak, to orzeł bielik. Tymczasem, bielik czyli bielik zwyczajny nie należy do rodziny orłów, lecz… jastrzębiowatych.
Zatem mamy w godle BIAŁEGO JASTRZĘBIA. Choć to też nie jest w 100 procentach pewne. Ornitolodzy oglądając godła naszego kraju z różnych okresów mówią, że równie dobrze jak bielik, może to być: orzeł przedni lub krzykliwy, gadożer, a nawet rybołów.
Jedno jest pewne: to na pewno nie jest ten ptak. Orły mają upierzone nogi aż do palców – zatem nie przypominają ptaka z naszego godła, ale… orłana czyli jeszcze innego ptaka.
Na ilustracji: Oficjalnie wciąż to jest orzeł
Informacja na: (c) Sadurski.com od czerwca 2014
Godło RP
Godło Polski, Godło Rzeczypospolitej Polskiej, właściwie herb Polski – godło i symbol Rzeczypospolitej Polskiej; jego archetypem jest dynastyczny herb Piastów, pierwszych władców Polski. Zgodnie z art. 28 Konstytucji RP Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.