Jacek Fedorowicz aktor satyryk

Jacek Fedorowicz – ciekawostki

Czas czytania:4 minut/y, 27 sekund/y

Gruza, Jujka i Czerwińska o Fedorowiczu

W dzienniku “Polska Dziennik Bałtycki” ukazał się tekst “Jacek Fedorowicz: księgowy humoru”. O satyryku, któremu w Gdyni urządzono benefis z okazji 70. urodzin, wypowiedzieli się m.in. Zofia Czerwińska, Zbigniew Jujka i Jerzy Gruza. Cytujemy fragmenty

Jerzy Gruza , reżyser:
• Kiedyś go nazywaliśmy księgowym humoru. On jest precyzyjny jak szwajcarski zegarek. Logiczny aż do bólu. Sprawny. Znający zawód rozśmieszacza publiczności od podszewki. Efekt sceniczny oblicza niemal w matematyczny sposób. I na tym wygrywa. W odróżnieniu od tych wszystkich, którzy liczą tylko na intuicję albo improwizację. U niego improwizacja jest zawsze dopracowana.

Zofia Czerwińska , aktorka:
• Nadajemy na tych samych falach. Dla mnie to mistrz polskiej satyry. Kiedyś po każdym programie dzwoniłam do niego i mówiłam: “Jacku, jesteś genialny”. A on mi na to: “Dziękuję. Wiem”.

Zbigniew Jujka, rysownik:
• Zapamiętałem go głównie z tego, że na zajęcia wpadał zazwyczaj jako ostatni. Wpadał na chwilę. I nieważne czy do namalowania był akt czy martwa natura, on robił co trzeba i wybywał. Prawda jest taka, że to nad czym większość z nas ślęczała przez pół dnia, on wykonywał w kilkadziesiąt minut. I już biegł do swego kabaretu. Do tego, co go wtedy najbardziej pociągało, pasjonowało. A malował świetnie.

Ciekawostka – Fedorowicz i Jujka
• “Aktualności” – stała rubryka satyryczna w “Dzienniku Bałtyckim” początkowo była prowadzona przez Fedorowicza. Lecz gdy Fedorowicz zdecydował sie na zamieszkanie w Warszawie, zaproponował prowadzenie tej rubryki Jujce.
2007-12-16

Satyryk – pierwsza ofiara Kaczyńskich

Satyryczny program Jacka Fedorowicza “Sejf” spadnie z anteny TVP. Decydentom nie spodobała się piosenka o braciach Kaczyńskich

Autorski program satyryczny “SEJF” czyli Subiektywny Express Jacka Fedorowicza TVP nadawała od września 2005 r. Był on kontynuacją “Dziennika Telewizyjnego”, nadawanego przez 11 lat, niezwykle zabawnego programu satyrycznego.

W miniony piątek (27 stycznia) w Sejfie miała być pokazana piosenka o braciach Kaczyńskich. Miała być pokazana, ale nie była. Jak powiedział “Gazecie Wyborczej” Fedorowicz, piosenkę kazał “zdjąć” Andrzej Rychcik, szef redakcji rozrywkowej TVP. Pretekst: piosenka była niedobra pod względem artystycznym. Równocześnie podjęto decyzję o końcu emisji Sejfu w TVP. Program ostatecznie zejdzie z telewizyjnej ramówki w połowie lutego. Fedorowiczowi na otarcie łez zaproponowano prowadzenie 10-minutowego informatora kulturalnego, lecz nie przyjął tej propozycji.

Cóż to za niebezpieczny skecz, że aż spowodował koniec popularnego programu satyrycznego? Spróbujemy go opisać:

Fedorowicz do kamery: “Powstał pogląd, wyrażany oczywiście przez mniejszość, że najlepszym sposobem na uspokojenie naszej sceny politycznej byłoby namówienie pewnych prominentnych polityków, by udali się na ferie zimowe”.

Następnie “siostry Chojnackie bliźniaczki”, na melodię “Bądź gotowy dziś do drogi” śpiewają o wakacjach, które planują bracia Kaczyńscy. W piosence wpleciono fragmenty przemówienia J. Kaczyńskiego. Jej fragmenty:

• “Przez Szwajcarię niech Jarosław rusza w świat. Nie miał ferii przez wiele lat”.
• “Weźmiesz chyba jeszcze brata, bo bez niego ruszać stąd, byłby to po prostu wielki błąd”.
2006-02-03

Jacek Fedorowicz w Genewie

4 maja 2012 r. w Genewie (Szwajcaria) odbędzie się spotkanie z satyrykiem Jackiem Fedorowiczem

Jacek Fedorowicz (ur 1937) – aktor, satyryk, rysownik, spotka się z Polakami mieszkającymi w Szwajcarii 4 maja o godz. 19:30. Spotkanie się odbędzie w Hôtel Le Grenil (avenue Sainte Clotilde 7, 1205 Geneve) w Salle Forum i zakończy się tradycyjną lampką wina. Wstęp: 30 lub 20 (renciści, emeryci, studenci) franków szwajcarskich. Podczas spotkania można będzie nabyć książki autorstwa Jacka Fedorowicza.
2012-04-25

Fedorowicz i Polak w Gdańsku

Spotkanie z Jackiem Fedorowiczem i Wojciechem Polakiem, autorem książki “Satyra na trudne czasy”

18 stycznia 2008 o godz. 19.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35) odbędzie się spotkanie z satyrykiem Jackiem Fedorowiczem oraz historykiem Wojciechem Polakiem. To kolejne spotkanie z ramach cyklu Salon Polityczny.

Kanwą spotkania będzie wydana niedawno książka Wojciecha Polaka “Śmiech na trudne czasy. Humor i satyra niezależna w stanie wojennym i w latach następnych”.

Na spotkanie zapraszają: Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Aleksander Hall, Arkadiusz Rybicki i Maciej Kraiński. Oczywiście będzie możliwość nabycia tej książki.

Jacek Fedorowicz
• ur. w 1937 w Gdyni – satyryk i aktor. Z wykształcenia plastyk. Ukończył Wydział Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku Należał do składu aktorskiego gdańskiego, studenckiego teatru Bim-Bom. Od początku stanu wojennego zerwał kontakty z państwowymi środkami przekazu i współtworzył wyjątkowo celne i dowcipne audycje rozprowadzane na kasetach w tzw. drugim obiegu (emitowało je także Radio Wolna Europa). Jednym z pomysłów z tamtych czasów było ośmieszanie reżimowego dziennika telewizyjnego, co Fedorowicz kontynuował po 1995 prowadząc w TVP program Dziennik Telewizyjny. W roku 2005 program ten na kilka miesięcy zmienił nazwę na SEJF (Subiektywny Ekspres Jacka Fedorowicza); w styczniu 2006 satyryk odszedł z TVP. Laureat wielu wyróżnień i nagród, m.in. Nagrody Kisiela (1994).

Wojciech Polak
• ur. w 1962 r. w Olsztynie. Profesor w Instytucie Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor wielu książek historycznych oraz niezliczonych artykułów. Jego prawdziwą pasją jest historia PRL. Napisał niezwykle ciekawą “Anatomię Agenta” (2005). Kolejna książka: “Stan wojenny – pierwsze dni” to precyzyjne i szczegółowe omówienie genezy wydarzeń z grudnia 1981 roku oraz przebiegu wypadków w pierwszych godzinach, dniach i tygodniach stanu wojennego.
2008-01-10

Mamy po 75 lat

Satyrycy Jacek Fedorowicz i Stanisław Tym, obchodzą właśnie swoje 75. urodziny

Portal satyryczny Sadurski.com odnotowuje m.in. informacje o satyrycznych działaniach oraz ich twórcach. Dlatego tej informacji (a właściwie dwóch informacji równocześnie) nie mogliśmy pominąć. 17 lipca 1937 r. urodził się Stanisław Tym, a dzień później, 18 lipca 1937 r. Jacek Fedorowicz. Zatem obaj obchodzą właśnie swoje 75. urodziny. Życzymy 100 lat.
2012-07-17

Jacek Fedorowicz – foto: Wikipedia

Merida Hiszpania Extramedura akwedukt de los Milagros Wesoły Wieżowiec Poprzedni post Machu Picchu (Peru), Andora, Vaduz (Liechtenstein)
dowcipy o świętach Bożego Narodzenia pastorałki tekst kolęda Boże Narodzenie Jezus malusieńki Następny post Jezus malusieńki – tekst kolędy