Rysownik w Na dobre i na złe, karykaturzyści i Noc Muzeów
Rysownik w Na dobre i na złe oraz inne informacje satyryczne
Rysownik w Na dobre i na złe
Po raz pierwszy w polskim filmie fabularnym pojawił się wątek rysownika satyrycznego
W serialu telewizyjnym “Na dobre i na złe” (TVP2) pojawił się nowy wątek. W odcinku 328 zatytułowanym “Rysownik Roku”, który obejrzeliśmy 13 kwietnia 2008, jeden z aktorów gra rysownika satyrycznego, zdobywcę tytułu w konkursie “Rysownik Roku”. Grany przez młodego aktora rysownik Tytus kilka lat wcześniej doznał urazu kręgosłupa i obecnie porusza się na wózku inwalidzkim. W pracowni porozwieszane są “jego” rysunki satyryczne.
Jak się dowiedział portal Sadurski.com, w serialu miały “zagrać” rysunki jednego z profesjonalnych rysowników. Ostatecznie wykonała je Karina Piwowarska (ur. 1975), absolwentka reżyserii PWST w Krakowie, córka jednego z reżyserów serialu, Radosława Piwowarskiego. W 2003 roku jako początkujący rysownik, wzięła udział w konkursie “Polaków portret przaśny” – I Forum Młodych Karykaturzystów, a jeden z jej rysunków znalazł się na pokonkursowej wystawie w Muzeum Karykatury w Warszawie.
Serial “Na dobre i na złe” jest jednym z najpopularniejszych serial telewizyjnych. Emitowany jest w TVP2 w niedzielę o godz. 16.00, a powtórki w poniedziałek o godz. 16.15.
2008-04-13. Na dobre i na złe
Łódź Zaradkiewicza
W trzeciej edycji międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego Big Boat Of Humour 2008 organizowanego w Łodzi zwyciężyła praca Zygmunta Zaradkiewicza
Jury w składzie: Jacek Fedorowicz – przewodniczący, Kamila Szymczak – Urząd Miasta Łodzi, Katarzyna Tośta – Łódzki Dom Kultury i Krzysztof Kowalewicz – Gazeta Wyborcza główną nagrodę Grand Prix w wysokości 10 tys. zł przyznało Zygmuntowi Zaradkiewiczowi z Izabelina.
W konkursie organizowanym po raz trzeci przez Stowarzyszenie Twórców “Contur”, Urząd Miasta Łodzi i Łódzki Dom Kultury wzięło udział ok. 100 rysowników z 27 krajów, którzy nadesłali ok. 250 prac.
16 maja satyryk Andrzej Poniedzielski poprowadził uroczystość ogłoszenia werdyktu jury w konkursie The Big Boat Of Humour 2008. Plon konkursu zobaczą mieszkańcy Łodzi na wystawie na ul. Piotrkowskiej, od 25 maja.
W poprzednich edycjach konkursu zwyciężyli Paweł Kuczyński (2006) i Jacek Frąckiewicz (2007).
2008-05-20
Noc karykaturzystów
W nocy z 17 na 18 maja, w ramach Nocy Muzeów, w sześciu miejscach Warszawy rysować będą karykaturzyści. Zostanie też otwarta wystawa prac Edwarda Lutczyna
Ponad 40 państw w Europie uczestniczy w trzeciej już edycji Nocy Muzeów. W nocy z 17 na 18 maja 2008 w Warszawie otwartych będzie 120 muzeów, galerii i innych placówek kulturalnych. Organizatorzy przewidują, że odwiedzi je sto kilkadziesiąt tysięcy osób. To jedyny wieczór w roku, kiedy placówki artystyczne w stolicy Polski otwierają swoje podwoje dla zwiedzających, a między najważniejszymi muzeami kursują autobusy-ogórki, wiec tej nocy osoby zainteresowane mogą odwiedzić nawet kilka muzeów.
Wśród wielu kulturalnych atrakcji tej nocy, nie zabraknie karykaturzystów. W Galerii Sztuk Pięknych (ul. Obrońców 12) odbędzie się wystawa plakatów i pasteli Edwarda Lutczyna, którą o godz. 18.00 otworzy autor. W sześciu miejscach odwiedzający będą mogli pozować do karykatur. z którymi wrócą do domów. Zostaną wykonane przez artystów z Karykatury.com. Są to:
Muzeum Narodowe
Galeria Zachęta
Centrum Sztuki Współczesnej
Muzeum Wojska Polskiego
Zamek Królewski
Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki
Warszawa to jedno z polskich miast, w którym będzie mieć miejsce Noc Muzeów.
2008-05-16
Rysunki z PRL-u
“Plan Schumana w karykaturze i propagandzie” – to tytuł wystawy propagandowych rysunków satyrycznych, jakie powstały w Polsce w latach 50-ych
9 maja 2008 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (Warszawa, ul. Dobra 56/66) otwarto wystawę “Plan Schumana w karykaturze i propagandzie”. Ekspozycja ukazuje, jak przemiany zachodzące w ówczesnej Europie Zachodniej zostały odebrane i ośmieszone przez polskich artystów plastyków, współpracujących na co dzień z peerelowskimi mediami.
Ekspozycja potrwa do 14 czerwca. Wystawa oraz towarzyszący jej katalog, są częścią XV Polskich Spotkań Europejskich. Jej organizatorem jest Polska Fundacja im. Roberta Schumana.
2008-05-12
Bolidy przyszłości – laureaci
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pod nazwą “Wyścigi samochodowe przyszłości”. Zwyciężyły prace uczniów z Olsztyna i Łodzi
Julia Plichczewska z Łodzi oraz Bartosz Dunaj i Emil Świder z Olsztyna – to trójka głównych laureatów konkursu plastycznego “Wyścigi samochodowe przyszłości”, którzy w nagrodę otrzymają konsole Xbox.
– Przy ocenie prac braliśmy pod uwagę nie tylko dobrą kreskę, ale przede wszystkim pomysłowość dzieci – powiedział organizatorom konkursu juror Szczepan Sadurski.
Uczestnikami trwającego od lutego do kwietnia 2008 konkursu byli uczniowie szkół podstawowych z Wrocławia, Rzeszowa, Częstochowy, Olsztyna, Białegostoku, Łodzi, Bydgoszczy i Opola. Ich zadaniem było narysowanie samochodu wyścigowego przyszłości, a konkursowi towarzyszyła objazdowa ekspozycja wyjątkowego modelu bolidu Formuły 1, Vodafone McLaren Mercedes MP4-22 w skali 1:8.
LAUREACI KONKURSU NA POZIOMIE OGÓLNOPOLSKIM:
Bartosz Dunaj, Szkoła Podstawowa nr 101 w Olsztynie
Julia Plichczewska, Szkoła Podstawowa ZNP w Łodzi
Emil Świder, Szkoła Podstawowa nr 3 w Olsztynie
LAUREACI KONKURSU NA POZIOMIE LOKALNYM:
Wrocław: I miejsce – Iwo Pilecki Silva, Szkoła Podstawowa nr 68
Rzeszów: I miejsce – Tomasz Gawlik, Szkoła Podstawowa nr 3
Częstochowa: I miejsce – Mateusz Czarnota, Szkoła Podstawowa nr 53
Białystok: I miejsce – Tomasz Chodyniecki, Szkoła Podstawowa nr 15
Olsztyn: I miejsce – Bartosz Dunaj, Szkoła Podstawowa nr 101
Łódź: I miejsce – Julia Plichczewska, Szkoła Podstawowa ZNP
Bydgoszcz: I miejsce – Tomasz Nowak, Szkoła Podstawowa nr 32
Opole: I miejsce – Andrzej Hornik, Szkoła Podstawowa nr 8
2008-05-10
Zbirek na maturze
W Arkuszu tegorocznego egzaminu maturalnego z przedmiotu Wiedza o Społeczeństwie znalazły się dwa rysunki satyryczne “Zbirka” (pseudonim Mirosława Andrzejewskiego)
Dziś w całej Polsce odbywały się maturalne egzaminy z Wiedzy o Społeczeństwie. Ocenia się, że ok. 90 procent maturzystów zdawało egzamin na poziomie podstawowym. Pozostali wybrali poziom rozszerzony i ci w arkuszu egzaminacyjnym znaleźli m.in. dwa rysunki humorystyczne autorstwa Mirosława Andrzejewskiego.
Zadanie 11 egzaminu brzmiało: Nazwij problemy współczesnej Polski przedstawione na rysunkach. Uczniowie, którzy wpisali poniższe odpowiedzi, odpowiedzieli prawidłowo:
Rysunek A – Przerost biurokratyzacji w życiu gospodarczym.
Rysunek B – Brak chęci do pracy u części bezrobotnych.
Tegorocznych maturzystów jest w Polsce 440 tysięcy.
Mirosław Andrzejewski (rocznik 1962) urodził się w Mrągowie, a wkrótce przeniósł się do Siedlec, gdzie mieszka do dziś. W roku 1981 rozpoczął studia w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. W tym czasie włączył się do działalności organizacji niezależnych. Internowany w stanie wojennym. Publikował w wielu czasopismach (m.in. Gazeta Polska, Newsweek Polska, Trybuna Opolska), ilustrował książki. W latach 1989-90 pracował jako animator w wytwórni filmów rysunkowych “Hanna-Barbera Poland” w Warszawie.
2008-05-07
Telefoniczny Mleczko
Humorystyczne rysunki Andrzeja Mleczko znalazły się na kuponach na doładowanie konta nowej sieci telefonów komórkowych
Przed tygodniem wystartowała nowa sieć komórkowa Carrefour Mova, korzystająca z infrastruktury firmy Polkomtel (marka Plus GSM). Korzystając z nowej sieci nie trzeba podpisywać umowy i płacić stałego abonamentu. Wystarczy karta, którą co jakiś czas należy doładować, kupując kupon doładowujący. Na odwrocie każdego kuponu znajduje się czarno-biały rysunek humorystyczny Andrzeja Mleczko, związany tematycznie z telefonem komórkowym.
Właściciel nowej sieci, który planuje zdobyć w najbliższym roku 100 tysięcy klientów, zachęca do kolekcjonowania rysunków Mleczki. Jak czytamy w folderku reklamowym: “Więcej rysunków to większa zabawa! Zbierz je wszystkie”. Jednak takie zbieranie nie służy żadnemu konkretnemu celowi, czyli np. możliwości uzyskania nagrody z zebrania kompletu rysunków. Nie wiadomo też ile tych rysunków jest czyli kiedy klient zgromadzi komplet.
2008-04-16
30 lat rysowania
Mirosław Hajnos rysuje od 30 lat. Tyle czasu minęło od jego debiutu na wystawie Satyrykon’78 w Legnicy
13 kwietnia 1978 r. w Legnicy otwarto Ogólnopolską Wystawę Satyry Satyrykon 78. Jednym z rysunków zaprezentowanych na wystawie był rysunek debiutanta Mirosława Hajnosa. W tym samym roku jego pierwsze rysunki ukazały się w prasie – w Głosie Nauczycielskim i Karuzeli.
Potem były publikacje w licznych tytułach prasowych, udział w dużej liczbie wystaw w Polsce i za granicą. Stale uczestniczy w konkursach rysunku satyrycznego, co jakiś czas zdobywając nagrody i wyróżnienia. Jurorował w konkursach (Polska, Czechy, Turcja, Iran, Azerbejdżan). Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (kilka lat temu zrezygnował z członkostwa). W internecie prowadzi interesujący serwis informacyjny dla rysowników.
Mirosław Hajnos urodził się w 1957 roku w Nowej Soli, mieszka w Lubuskiem. I nieustannie coś rysuje.
2008-04-15
Na dobre i na złe i inne informacje w archiwum: (c) Sadurski.com30 lat