rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Karykatury na warszawskich Bielanach

Czas czytania:4 minut/y, 57 sekund/y

Warszawskie Bielany i karykatury oraz inne informacje satyryczne

10 lat Salonu

Jubileuszową wystawą na 10-lecie Ogólnopolskiego Salonu Karykatury i Satyry na warszawskich Bielanach będzie wystawa rysunku satyrycznego Andrzeja Graniaka

Już 10 lat działa w Bielańskim Ośrodku Kultury (Warszawa, ul. Goldoniego 1) Ogólnopolski Salon Karykatury i Satyry. Salon wymyślił i nieustannie prowadzi aktor i rysownik Maciej Pietrzyk.

W Salonie przez minionych 10 lat na Bielanach prezentowano wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Swoje rysunki satyryczne i karykatury wystawiali m.in. Juliusz Puchalski, +Jerzy Flisak, +Zbigniew Lengren, +Antoni Chodorowski, Jacek Urbański, Krzysztof Toboła, Szczepan Sadurski, Dariusz Pietrzak, Andrzej Lichota, Julian Bohdanowicz i Witold Mysyrowicz.

Na scenie przed otwarciem wystaw, występowali znakomici satyrycy i aktorzy, m.in. Tadeusz Drozda, Marcin Wolski, Jan Pietrzak, Krzysztof Daukszewicz, Tadeusz Ross, +Jan Tadeusz Stanisławski, Stefan Friedman, Paweł Dłużewski, Waldemar Ochnia, Jacek Fedorowicz, +Jerzy Ofierski, Andrzej Rosiewicz, Jan Jakub Należyty, Jacek Kleyff, Bohdan Łazuka, Marta Lipińska, Barbara Wrzesińska i Kuba Sienkiewicz.

Liczba wystaw oraz artystów jest imponująca, tym bardziej Maciejowi Pietrzykowi oraz Bielańskiemu Ośrodkowi Kultury należą się gratulacje za 10 lat Salonu i za jego wysoki poziom artystyczny.

12 marca (środa) 2008 r. o godz. 18.00 w Bielańskim Ośrodku Kultury odbędzie się wystawa rysunku satyrycznego Andrzeja Graniaka, którego miłośnikom rysunku satyrycznego przedstawiać nie trzeba. Na scenie wystąpią: Joanna Brodzińska i Damian Damięcki, a gospodarzem wieczoru będzie jak zwykle Maciej Pietrzyk. Portal satyryczny Sadurski.com zaprasza.
2008-03-06. Bielany

Aresztowania za karykaturę

Białoruski reżim Aleksandra Łukaszenki rozprawia się z opozycją. Pretekstem jest karykatura Łukaszenki, którą niedawno rozdawano w Witebsku

Przesłuchania, rewizje, aresztowania – tak aktualnie wygląda codzienność opozycji politycznej oraz opozycyjnych dziennikarzy na Białorusi. Obecna fala represji stosownych przez białoruską KGB, jaka ma miejsce równocześnie w różnych miejscach kraju, związana jest z karykaturą Aleksandra Łukaszenki. Karykaturę tę w połowie marca rozdawano w Witebsku. Wszyscy jednak uważają, że owa karykatura jest jedynie pretekstem do obecnych represji politycznych.

Obecna akcja KGB trwa w całym kraju: w Homlu, Pińsku, Berezie, Grodnie, Mińsku. Wśród zatrzymanych są m.in. dziennikarze z Radia Racja, Europejskiego Radia dla Białorusi (EBR) i telewizji BiełSat (nadającej program z Polski i finansowanej przez polski rząd). Konfiskowane są komputery, nośniki z informacjami, aparaty fotograficzne i inny sprzęt służący dziennikarzom do wykonywania zawodu.
2008-03-27

Francuski sąd nad karykaturami

Francuski sąd: karykatury Mahometa w czasopiśmie satyrycznym “Charlie Hebdo” nie obrażają Muzułmanów

W lutym 2006 r. francuski tygodnik polityczno-satyryczny “Charlie Hebdo” opublikowało serię rysunków przedstawiających proroka Mahometa. Było wśród nich 12 karykatur, które we wrześniu 2005 r. opublikował duński dziennik “Jyllands-Posten” (a wkrótce po tym fakcie miały miejsce zamieszki w kilku krajach muzułmańskich).

Organizacje islamskie działające we Francji podały do sądu Philippe’a Vala – wydawcę “Charlie Hebdo”. 22 marca 2007 sąd uniewinnił wydawcę, a decyzję tego sądu zaskarżyły Unia Organizacji Islamskich Francji i Światowa Liga Islamska.

Obecnie identyczną decyzję podjął sąd apelacyjny w Paryżu. Podtrzymał, że opublikowanie karykatur nie obrażało muzułmanów. Wydawca czasopisma został uniewinniony.

Ciekawostki:
• W liczącej ponad 60 mln mieszkańców Francji mieszka ok. 5 mln muzułmanów.
• Dla muzułmanów sportretowanie proroka Mahometa, zwłaszcza w szyderczej formie, jest bluźnierstwem
2008-03-13

Złota Beczka Cebuli

Rysunek Henryka Cebuli zwyciężył w czternastej edycji międzynarodowego konkursu rysunkowego Golden Keg 2008 w Presovie (Słowacja)

W tym roku na konkurs nadesłano rekordową liczbę prac: 425 rysunków od 159 autorów z 34 krajów świata. Spośród tej liczby jury wybrało laureatów. Zlatý súdok (Złota Beczka) – czyli Grand Prix 14. International Cartoon Competition “Golden Keg 2008” w tym roku przypadł rysownikowi z Polski. W Słowackim Presovie triumfował Henryk Cebula (zwycięski rysunek powyżej).

Autor przybył z Polski na wręczenie nagród i otwarcie pokonkursowej wystawy. Na konferencji prasowej była ekipa lokalnej telewizji, dziennikarze, a także miłośnicy rysunku satyrycznego oraz piwa. Bo tematem konkursu niezmiennie od 14 lat jest piwo.

Pozostali nagrodzeni:
I nagroda: Andreas A. Malecki (Niemcy)
II nagroda: Camilla Tabaka (Polska)
III nagroda: Nikolaj Arnaudov (Bułgaria)

Nagrody specjalne: Ivan Popovič (Słowacja), Giorgio Giaiotto (Włochy), Leszek Hermanowicz (reprezentujący Australię), Pavel Major Vorel (Czechy), Seyran Caferli (Azerbejdżan), Jindřich Otta (Słowacja), Roman Kubec (Czechy).
2008-04-07

Pięć kółek – wyniki

Rozstrzygnięto konkurs rysunku satyrycznego “Pięć kółek nad Pekinem”. Zwyciężyła praca Rosława Szaybo

29 marca 2008 r. odbyło się posiedzenie jury Konkursu na rysunku satyryczno-humorystycznego “Pięć kółek nad Pekinem”. Przedstawiamy wyniki obrad jury:

Miejsce I – Rosław Szaybo za pracę “Pekin”,
Miejsce II – Paweł Kuczyński za pracę “Basen”,
Miejsce III – Bianka Rolando za cykl prac “Pięć kółek nad Pekinem”.

Jury odstąpiło od przyznania trzech wyróżnień po 2 tys. zł. Do nagrody specjalnej ufundowanej przez Polski Komitet Olimpijski Jury zarekomendowało pracę Pawła Kuczyńskiego pt. “Skok w dal”.

Wystawa pokonkursowa trwa obecnie w Muzeum Sportu w Warszawie. Będzie czynna będzie do połowy maja br.
2008-04-06. Bielany

Straszą rysunkiem Hitlera

Elektrownia na Ukrainie rozesłała swoim dłużnikom rachunki, na których był rysunek przedstawiający Adolfa Hitlera

Na oryginalny pomysł walki z klientami, którzy nie regulują zaległych rachunków za prąd, wpadli pracownicy elektrowni na Ukrainie. Dłużnikom wysłali rachunki, wraz z rysunkiem przedstawiającym Adolfa Hitlera. Jego głowa nadziana była na bagnet sowieckiego żołnierza, a pod spodem umieszczono hasło: “Ci, którzy nie płacą za ogrzewanie, zostaną ukarani!”.

Mimo że od śmierci kanclerza III Rzeszy minęło ponad 60 lat, ostrzeżenie zadziałało. Wielu dłużników w krótkim czasie zapłaciło zaległe rachunki.
2008-04-05. Bielany

Sawka rysuje u Cejrowskiego

“Po mojemu” – to nowy telewizyjny program w TVN Style, prowadzony przez Wojciecha Cejrowskiego. Program urozmaicają rysunki Henryka Sawki

6 marca 2008 w TVN Style miała miejsce premiera cyklicznego programu “Po mojemu”. Prowadzący program Wojciech Cejrowski jak zwykle wyraża swoje oryginalne i często trafne opinie na temat otaczającego go świata. Cejrowski, jako osoba lubiąca dalekie i interesujące podróże, opowiada sporo anegdot i komentarzy z nimi związanych, jednak program w zamyśle realizatorów nie ma zawężać się jedynie do tematyki rozrywkowo-podróżniczej. Powstanie co najmniej 12 odcinków.

Program “Po mojemu” urozmaicają rysunki humorystyczne autorstwa Henryka Sawki. Emisja premierowego programu: każdy czwartek, godz. 22.00. Powtórki:
• wtorek, godz. 16.35
• środa, godz. 20.30
• piątek, godz. 11.00
• sobota, godz. 00.15
• niedziela, godz. 11.00
2008-03-09

Bielany – informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Rysownik w Na dobre i na złe, karykaturzyści i Noc Muzeów
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Satyrykon i inne informacje