ortopeda

Ortopeda – kim jest i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Czas czytania:2 minut/y, 8 sekund/y

Lekarz ortopeda

Ortopedia jak powszechnie wiadomo, to bardzo popularna dziedzina medycyny, która wraz z traumatologią (chirurgią urazową) zajmuje się leczeniem i diagnozowaniem wszelkich chorób i urazów, które powiązane są bezpośrednio z narządami ruchu. Ortopedia zajmuje się praktycznie wszystkimi dolegliwościami naszego szkieletu (oprócz czaszki), układem więzadłowo-stawowym i wszelkimi uszkodzeniami mięśni, stawów i nerwów. Lekarze, którzy zajmują się na co dzień ortopedią nazywani są ortopedami. Aby rozpocząć specjalizację w ortopedii, lekarz musi odbyć podyplomowy staż lekarski.

Czym różni się ortopeda od traumatologa?

Ortopeda zajmuje się przede wszystkim leczeniem wad i urazów, które w dużym stopniu dotyczą układu kostnego, mięśniowego i stawowego. Między innymi dlatego też zdecydowana większość pacjentów, którzy korzystają z usług lekarza ortopedy, to przede wszystkim pacjenci ze złamanymi kośćmi. Traumatolodzy to z kolei lekarze-chirurdzy, którzy specjalizują się głównie w leczeniu urazów tkanek i kości po wypadkach.

Czym zajmują się ortopedzi?

Lekarz ortopeda specjalizuje się głównie w rozpoznawaniu i leczeniu wad narządów ruchu, które nabyte są w trakcie rozwoju albo które pacjenci mogą posiadać od urodzenia. Aby dobrze zrozumieć na czym tak naprawdę polega ortopedia, przyszli ortopedzi muszą perfekcyjnie opanować wszelkie zagadnienia związanie z anatomią człowieka, a przede wszystkim jego fizjologią ruchową i patofizjologią. Bardzo ważne są także zagadnienia związane z zakresem biomechaniki. Dopiero nabywając wiedzę z tych gałęzi nauki, ortopedzi będą w stanie prawidłowo określić rodzaj danego schodzenia ortopedycznego i zaproponować najskuteczniejsze metody leczenia. Wielu schorzeniom można zapobiec korzystając z takich badań jak np.: badanie radiologiczne, elektrodiagnostyka czy jądrowy rezonans magnetyczny.

Leczenie ortopedyczne a rehabilitacja

Podczas leczenia ortopedycznego można bardzo często spotkać silne powiązania z rehabilitacją i bioinżynierią. Spowodowane jest to w dużej mierze tym, że leczenie ortopedyczne wymaga zazwyczaj zastosowania wielu różnych form unieruchomienia kości i stawów. W dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych uruchomień gipsowych i stosuje się specjalne tworzywa sztuczne. Pamiętać należy także i o tym, że ortopedia stosuje również aparaty ortopedyczne i różnorodne zabiegi operacyjne, których głównym zadaniem jest prawidłowa rekonstrukcja kości i mięśni. W ortopedii coraz częściej wykorzystywane są także specjalne stabilizatory implantowane i protezy. Nawet po mało inwazyjnych zabiegach zawsze przyda się kompleksowa rehabilitacja pacjenta.

Ortopeda. Kiedy warto skorzystać z pomocy?

Do ortopedy warto wybrać się w sytuacji kiedy złamiemy kość albo nadciągniemy mięśnie. Warto skorzystać z fachowej pomocy ortopedycznej również w sytuacji, kiedy to zaobserwujemy u siebie skrzywienia albo wady postawy. Rodzice powinni systematycznie odwiedzać ortopedę, aby upewnić się, czy ich dziecko ma odpowiednio zbudowane stawy biodrowe.

Ortopeda. Tekst przy współpracy ze spo*t-med.pl.

https://www.spo*t-med.pl/
Link zdjęty 25 maja 2020. Dziękujemy za współpracę. Jeśli chciałbyś ponownej emisji, prosimy o kontakt.

Świecie ciekawostki zamek krzyżacki w Świeciu Poprzedni post Zamek krzyżacki w Świeciu
klapy przeciwpożarowe odcinające Następny post Klapy przeciwpożarowe odcinające od A do Z