Pompa do nawadniania ogrodu – jaką wybrać

pompa do nawadniania ogrodu

Trawnik, rabaty kwiatowe czy grządki warzywne wymagają regularnego podlewania. Ich utrzymanie jest zatem dość kłopotliwe i zajmuje sporo czasu. Z tego względu warto zainwestować w ogrodową instalację nawadniającą, której głównym elementem jest pompa. Sprawdzamy, jaka będzie najlepsza pompa do nawadniania ogrodu.

Pompa do nawadniania ogrodu – zastosowanie

Obecnie na rynku mamy do dyspozycji wiele sprzętów i narzędzi, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę w ogrodzie. Jednym z nich jest pompa wodna, która ma naprawdę wiele zastosowań.

  • – Może służyć do wpompowania lub wypompowania wody ze zbiornika, np. basenu lub oczka wodnego, ale również przyda się w nagłej sytuacji podtopienia lub zalania piwnicy.
  • – Pompa świetnie sprawdzi się również do nawadniania trawnika z alternatywnych źródeł, np. deszczówką z beczki czy wodą pochodzącą ze studni głębinowej.
  • – Pompę ogrodową można również wykorzystać do podlewania warzyw, owoców i innych roślin, a także do zraszania krzewów.

Pompa do nawadniania ogrodu – dostępne rodzaje

Jeśli chcemy zbudować system nawadniania ogrodu, który znacznie ułatwi nam pielęgnację trawnika i grządek, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać odpowiednią pompę nawadniającą. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje pomp – każda z nich ma inne zastosowanie.

  • Pompa głębinowa – to właśnie ta pompa przeznaczona jest do studni i odwiertów. Jest to pompa ciśnieniowa, która cechuje się pionową osią i niewielką średnicą.
  • Pompa zanurzeniowa – to inaczej pompa zatapialna. Jest to agregat składający się z hermetycznego silnika przystosowanego do pracy w wodzie. Pompę montuje się poniżej lustra wody, dzięki czemu można ją czerpać nawet z dużych głębokości.
pompa do nawadniania ogrodu
Pompa zanurzeniowa z zasysaniem płaskim Karcher SP 2 Flat dostępna w sklepie online Inlago.pl
  • Pompa powierzchniowa – inaczej samozasysająca, ssąca lub hydroforowa. Najczęściej znajdziemy ją pod nazwą „pompa ogrodowa”. Jest ona wygodna w użytkowaniu, ponieważ nie wymaga zalania wodą w momencie uruchomienia. Dzięki temu może być umieszczona poza studnią lub innym zbiornikiem wody. Taką pompę ogranicza jednak wysokość ssania, gdyż z reguły nie przekracza ona 6-8 metrów. Z tego względu taka pompa do nawadniania ogrodu sprawdzi się jedynie wtedy, gdy poziom lustra wody znajduje się na takiej wysokości i w miarę blisko źródła.

Jaką wybrać pompę do nawadniania ogrodu?

Wybór pompy ogrodowej będzie w dużej mierze uzależniony od tego, z jakiego źródła będzie ona pobierać wodę. Osoby, które mają studnię w ogrodzie, powinny zainwestować w pompę zanurzeniową, która może być w całości zakryta wodą podczas pracy. Tego typu urządzenie świetnie sprawdzi się jako pompa do nawadniania trawnika, ponieważ charakteryzuje się dużą mocą silnika i wydajnością. Jeśli źródłem wody będzie staw, sadzawka albo inny zbiornik wody, to również należy zakupić pompę zanurzeniową.

Jeżeli na naszej działce jedynym źródłem wody jest studnia głębinowa, wówczas konieczny będzie zakup hydroforu. Z nim dobrze będzie współpracować pompa głębinowa.

pompa do nawadniania ogrodu
Pompa do zasysania wody z beczek Karcher BP 1 Barrel 1.645-460.0 dostępna w sklepie online Inlago.pl

W przypadku, gdy zamierzamy zainstalować w ogrodzie zraszacze, które będą automatycznie podlewać trawę, przyda nam się pompa do zraszaczy, która zasili je wodą za pomocą węża ogrodniczego. W takim wypadku sprawdzi się pompa głębinowa, do której z powodzeniem podłączymy około 4-5 urządzeń.

Pompa do nawadniania ogrodu – jaka wydajność?

Wybierając pompę ogrodową, warto jeszcze wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Jednym z nich jest wydajność, która określa, ile wody jest w stanie przepompować pompa w danej jednostce czasu. Ten parametr należy jednak dostosować do wydajności zbiornika, czyli studni czy beczki. Jeśli bowiem w studni nie zdąży się zebrać nowa woda, może dojść do uszkodzenia pompy. W niewielkim ogrodzie w zupełności wystarczy nam pompa, której wydajność wynosi ok. 1000 l/h, natomiast przy dużym metrażu będziemy potrzebować urządzenia o wydajności aż 6000 l/h.

Przy wyborze pompy warto również zwrócić uwagę na jej wielkość i materiał wykonania. Najlepiej wybierać pompy, które są odporne na korozję i mają dobrej jakości okablowanie.

Na górnym zdjęciu: pompa ogrodowa Karcher BP 7 Home & Garden 1.645-373.0 dostępna w sklepie online inlago.pl