noc praca w nocy nocna zmiana

Praca w nocy niebezpieczna dla zdrowia

Czas czytania:1 minut/y, 46 sekund/y

Około 15-20 procent osób czynnych zawodowo Europejczyków pracuje na zmiany, w tym także w nocy. Badania wykazują, że taki tryb życia powoduje zaburzenie naturalnego rytmu, co z kolei może mieć wiele negatywnych skutków dla zdrowia

Jednym z nich jest zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór piersi. Tak wynika z przeglądu badań opublikowanego kilka lat temu w „Medycynie Pracy” przez Joannę Brudnowską i Beatę Pepłońską.

W kilku z analizowanych przez uczone artykułów opisano korelację między tym rakiem a pracą zmianową. Chodziło tu o badania przeprowadzone na dużej grupie norweskich pielęgniarek, które przepracowały na zmiany ponad 30 lat. Uczeni przyjrzeli się też przedstawicielkom innych zawodów i związek między zmianową pracą a częstszymi zachorowaniami na raka piersi była widoczny. Badaczki odnotowały też zwiększone ryzyko zachorowania także na inne nowotwory, m.in. jelita grubego, prostaty czy endometrium (złośliwy rak trzonu macicy).

Lepiej unikać pracy w nocy

W nocy powinniśmy pracować tylko wtedy, kiedy absolutnie musimy. Nie każdy jednak może uniknąć pracy zmianowej – tak jest np. w przypadku zawodów, w których nocna praca jest regułą: pielęgniarek, lekarzy, policjantów czy taksówkarzy.

– Po przepracowanej nocy należy przespać się, odpocząć. Nie należy jednak spać przez cały dzień. Wystarczy kilka godzin, by organizm się zregenerował – radzi lekarz rodzinna z Olsztyna Ewa Zakrzewska.

Praca w nocy dłuży się, a wykonywane zajęcia wydają się dużo cięższe i bardziej wymagające, niż te same czynności wykonywane w dzień. Są dużym obciążeniem dla organizmu, dlatego powinny z niej zrezygnować ciężarne.

Niepokojące sygnały

Jakie objawy mogą wskazywać na to, że nasz organizm nie radzi sobie z zaburzeniem naturalnego rytmu dobowego? Na przykład ból głowy i mięśni, nieustanny głód (osoby pracujące na zmiany mają często problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi), lub całkowity brak apetytu.

Organy człowieka, np. żołądek czy jelita, są przyzwyczajone do nocnego odpoczynku. Praca w nocy powoduje, że mogą wystąpić kłopoty z układem pokarmowym. Osoby pracujące w nocy mogą mieć również kłopoty ze snem, a tym samym – regeneracją sił. To zaś naraża na kłopoty z krążeniem oraz zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Przemęczenie, jakie odczuwa się po nieprzespanej, przepracowanej nocy może z kolei doprowadzić do nadmiernej drażliwości. Osoby takie z kolei częściej mają kłopoty natury psychicznej.

Justyna Wojteczek / zdrowie.pap.pl

ciśnienie w oponach opony samochód Poprzedni post Znaczenie ciśnienia w oponach dla prowadzenia samochodu
słodycze praca przekąski biuro Następny post Słodycze w pracy? Zły pomysł