psychiatra wizyta u psychiatry

Wizyta u psychiatry to nie powód do wstydu

Czas czytania:2 minut/y, 30 sekund/y

Jeszcze niedawno korzystanie z pomocy specjalisty od zdrowia psychicznego było społecznym tabu, jednak obecnie coraz więcej osób otwarcie mówi o terapii lub leczeniu u psychoterapeuty czy psychiatry. Dowiedz się, kiedy warto skorzystać z pomocy psychiatry.

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra, choć kojarzony z niektórymi poważnymi chorobami psychicznymi, jak schizofrenia i choroba dwubiegunowa, w rzeczywistości pomaga osobom z wieloma innymi problemami, np. znajdującym się w kryzysie po przeżyciu trudnej sytuacji życiowej. Zakres jego działalności jest więc dość szeroki, ponieważ poza znajomością psychiki człowieka, poznanej podczas pięcioletniej specjalizacji, ma on szeroką wiedzę na temat organizmu człowieka, którą posiadł na sześcioletnich studiach medycznych. Psychiatra jest więc wysoko wykwalifikowanym specjalistą.

Jakie choroby może diagnozować i leczyć psychiatra?

Jedną z chorób niezwykle często diagnozowanych we współczesnym świecie jest depresja. Może ona być wywoływana przez różne czynniki, w tym zarówno przez trudne przeżycia, jak i czynniki biologiczne, np. zaburzenia hormonalne czy biochemii mózgu. Bardzo częste są również różnego typu zaburzenia lękowe, w tym fobie czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw), traumy i stany pourazowe, a niekiedy nawet zaburzenia pamięci (dysocjacyjne).

Kolejna grupa pacjentów to osoby z zaburzeniami odżywiania, w tym nie tylko pacjenci cierpiący na bulimię czy anoreksję, lecz także kompulsywne objadanie się czy ortoreksję (restrykcyjne dobieranie produktów spożywczych bez podstaw medycznych). Dość częstymi pacjentami będą również osoby uzależnione.

Do pozostałych osób korzystających z pomocy psychiatry należą między innymi te cierpiące na zaburzenia urojeniowe, chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD) oraz schizofrenię. Z pomocy psychiatry skorzystać mogą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci czy młodzież – pacjenci poniżej 18. roku życia kierowani są do psychiatry dziecięcego.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychiatry?

Z pomocy psychiatry warto skorzystać w sytuacji, gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, takie jak:

  • > bezsenność lub inne zaburzenia snu, w tym również nadmierna senność;
  • > obniżony nastrój lub jego wahania;
  • > uczucie lęku lub niepokoju;
  • > drażliwość i wybuchowość;
  • > trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków oraz utrzymaniu codziennej aktywności;
  • > zaburzenia pamięci i koncentracji;
  • > zaburzenia odżywiania;
  • > natrętne myśli;
  • > apatia, utrata zainteresowania hobby i kontaktami międzyludzkimi;
  • > uzależnienie;
  • > słyszenie i/lub widzenie rzeczy, których nie słyszą/widzą inni;
  • > samookaleczanie i myśli samobójcze.

Pamiętaj również, że problemy psychiczne nierzadko dają również, a czasem jedynie, objawy somatyczne. Bóle głowy i brzucha o nieznanej przyczynie oraz wiele innych problemów zdrowotnych, których przyczyny nie udało się zdiagnozować u innych specjalistów, powinny skłonić do wizyty u psychiatry.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Jeszcze zanim wybierzemy się na pierwszą wizytę u psychiatry, powinniśmy wybrać odpowiedniego specjalistę. Psychiatra w Warszawie przyjmuje m.in. w oddziałach enel-med. Możesz też zdecydować się na wizytę online. Podczas pierwszego spotkania psychiatra z pewnością przeprowadzi głębszy wywiad z pacjentem. Zapyta o powód wizyty oraz czas, w którym zaczęły się dręczące pacjenta problemy, jego sytuację życiową z tamtego okresu oraz obecną, wykonywany zawód, ewentualne objawy somatyczne, a także przyjmowane leki.

Pamiętaj, że diagnoza niekoniecznie zostanie postawiona podczas pierwszej wizyty. Jeśli specjalista przepisze Ci leki, musisz też mieć świadomość, że konieczna może być ich zmiana, aby dopasować je odpowiednio do Twojego problemu. Poza farmakoterapią psychiatra może też zalecić dodatkową terapię, np. indywidualną czy grupową psychoterapię.

opuchlizna pod oczami Poprzedni post Opuchlizna pod oczami. Jak się jej pozbyć?
domy budownictwo architektura Następny post Budowa domu energooszczędnego krok po kroku