Fakty i ciekawostki o województwie kujawsko-pomorskim
Województwo kujawsko-pomorskie znajduje się w północno-centralnej Polsce. Są tu dwa spore miasta oraz liczne atrakcje turystyczne, jednak nie są one tak popularne, jak te znajdujące się w województwach ościennych. Warto jednak przyjechać do tego miejsca choćby na kilka dni i przekonać się, co ciekawego oferuje kujawsko-pomorskie
Województwo kujawsko-pomorskie w liczbach
Kilkaset lat temu, województwo kujawsko-pomorskie odgrywało istotną rolę na tle Polski i jej mieszkańców. Było to miejsce przepełnione sporymi (jak na tamte czasy) ośrodkami miejskimi, które podtrzymywały wodny szlak handlowy, pozwalały na różnego rodzaju rozrywki, takie jak gry hazardowe, a nawet na edukację wyższego szczebla.
Aktualnie województwo kujawsko-pomorskie zamieszkuje ok. 2,1 mln mieszkańców, którzy rozlokowani są na powierzchni niemal 18 tysięcy kilometrów kwadratowych. Trzeba mieć jednak na względzie, że 23% tej wartości, to lasy.
Spory udział tego typu terenu sprawia, że w kujawsko-pomorskim zlokalizowane są 94 rezerwaty przyrody i 8 parków krajobrazowych. Osoby, które preferują odpoczynek na świeżym powietrzu, z pewnością nie będą zawiedzione!
Jedyne województwo z dwoma stolicami
Jedną z ciekawszych spraw, jeśli chodzi o administracyjny podział województwa jest fakt, że posiada ono dwie stolice. Choć wojewoda oraz spora część innych urzędników stacjonują w Bydgoszczy, to w Toruniu ulokowano sejmik województwa oraz administrację samorządową.
To ewenement na skalę Polski, choć trzeba przyznać, że rozwiązanie jest całkiem przystępne i sprawiedliwe. Dwa podobnej wielkości miasta otrzymały podobną rolę administracyjną i nikt nie może zarzucić, że jedno z nich jest faworyzowane.
Muzeum, którego nie znajdziesz nigdzie indziej
Gdy otworzysz jakikolwiek przewodnik po Bydgoszczy, prawdopodobnie jedną z pierwszych rzeczy, która rzuci ci się w oczy, będzie Muzeum Mydła i Historii Brudu. To niezwykle oryginalne muzeum jest jednym z nielicznych na świecie o takiej tematyce.
Poza swoją oryginalnością, wyróżnia się także wysokiej jakości ekspozycją. Obiekt otrzymał nominację do 7 nowych cudów Polski magazynu National Geographic Traveler, a także nagrodę za najciekawsze muzeum w Polsce, wydaną przez ten sam miesięcznik.
Tematyka tego miejsca doskonale zapisana jest w jego nazwie. Znaleźć tam można głównie eksponaty związane z utrzymaniem higieny przez człowieka na przestrzeni wieków, a także sporo ciekawostek odnośnie produkcji i użytkowania mydła.
Kanał bydgoski – ważne miejsce w historii, okupione przykrymi wydarzeniami
To miejsce jest dobrze znane mieszkańcom Bydgoszczy. Nad kanał bydgoski przychodzi się odetchnąć od miejskiego zgiełku, zażyć nieco kontaktu z przyrodą, a nawet zorganizować małą imprezę.
Kanał bydgoski odgrywał ważną rolę w transporcie wodnym w XVII i XIX wieku. Powstał za panowania władcy Prus – Fryderyka Długiego. Jego budowa trwała 18 miesięcy i zaangażowała niemal 10 tysięcy robotników. Ciemną stroną tego przedsięwzięcia jest jednak fakt, że około 20% z nich przypłaciło pracę życiem.
Kruszwica i jej walory przyrodnicze
Jednym z mniejszych miasteczek kujawsko-pomorskiego jest Kruszwica. Mimo niewielkich rozmiarów, skrywa w sobie dużo ciekawych atrakcji. Główną z nich jest jezioro Gopło – największe w województwie, bowiem liczące niemal 21 kilometrów kwadratowych.
Ten duży zbiornik wodny jest ostoją dla wielu gatunków ryb i ptaków. Wartym odnotowania jest fakt, że w Gople znaleźć można największą słodkowodną rybę naszego kontynentu – suma europejskiego. Wokół porośniętych brzegów jeziora znaleźć można ślady osadnictwa Goplan, a także sporo artefaktów sztuki romańskiej.
1196 / zawsz / 24.7.24 out
Na górnym zdjęciu: Bydgoszcz. Zdjęcia (2): (c) Sadurski.com
Uwaga. W Polsce hazard jest nielegalny, dlatego treść zamieszczona w tym artykule jest wyłącznie informacyjna i dostępna dla użytkowników spoza Polski.