Z czego słyną polskie miasta Polska

Z czego słyną największe polskie miasta?

Czas czytania:6 minut/y, 2 sekund/y

Największe i najbardziej znane polskie miasta. Napisano o nich już wszystko, więc czytelnika trudno czymś nowym zaskoczyć. Ale gdy spytamy o jedną rzecz, z której słynie konkretne miasto – jest już problem z wyborem i odpowiedzi na to pytanie. Oto zestawienie 10 miast w Polsce. I moja konkretna, choć subiektywna podpowiedź – z czego każde z tych miast słynie. Z czego słyną polskie miasta?

Kraków słynie nie tylko ze smoka wawelskiego

Szczególnie a propos naszpikowanego wspaniałymi zabytkami i ciekawymi miejscami Krakowa, odpowiedź jest niełatwa. Kościół Mariacki, Zamek królewski, barbakan, a może legendarny smok wawelski? Wybrałem coś innego, mianowicie krakowskie sukiennice. Stoją na środku rynku czyli miejsca, w które trafia każdy turysta odwiedzający Kraków. Nie sposób ich nie zauważyć, a potem wejść aby kupić jakąś pamiątkę.

Sukiennice stały już w połowie XIV wieku czyli ponad 6 i pół wieku temu. Choć architekturą nie przypominają już pierwszych budynków (kilka razy były odbudowywane i zmieniane), od zawsze jest to miejsce handlowe. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1875–1879. Nie każdy wie, że
wchodząc do Sukiennic, można podziemnym korytarzem dojść do stojącego przy rynku budynku Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W Podziemiach Rynku Głównego w Krakowie są też ekspozycje historyczne.

> Ciekawostki o Krakowie

krakowskie Sukiennice Kraków Rynek atrakcje zabytki
Krakowskie Sukiennice – 6 i pół wieku handlu na krakowskim Rynku
Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie
Muzeum Powstania Warszawskiego – warto je odwiedzić

Warszawa – nie tylko zamek Łazienki i Pałac Kultury

Stolica Polski, to kolejne miasto, z którego niełatwo wskazać jedno jedyne, wyjątkowe miejsce, które należy odwiedzić. Odbudowany po wojnie Zamek Królewski, pałac w Łazienkach? Może spojrzeć na miasto z Pałacu Kultury i Nauki albo odwiedzić szalenie popularne głównie wśród młodych, Centrum Nauki Kopernik?

Mój wybór, to Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarte w 2004 roku. Ulica Grzybowska 79 nie jest daleko od dworca kolejowego Warszawa Centralna, co jest dodatkowym atutem dla przyjezdnych. Wizyta w tym muzeum, to okazja do cofnięcia się w czasie do dramatycznych dni powstania warszawskiego (1 sierpnia – 3 października 1944) oraz niezwykła lekcja historii. Zwiedzanie nie jest nudne, wizyta robi ogromne wrażenie i zapada w pamięci na zawsze.

> Ciekawostki o Warszawie

Wrocław rynek Stary Ratusz z czego słyną polskie miasta
Z czego słyną polskie miasta? Stary Ratusz na wrocławskim rynku

Co zobaczyć we Wrocławiu?

Do stolicy Dolnego Śląska można przyjechać koleją, a potem zrobić dłuższy spacer i dotrzeć na Stare Miasto. Na jego środku stoi wspaniały, późnogotycki budynek Starego Ratusza, znany z wielu zdjęć Wrocławia. Plan minimum, to spacer wokół budynku oraz zobaczenie kamienic stojących przy rynku. Plan maksimum, to wejście do budynku ratusza, poznanie jego wnętrz (piękne sklepienia) i odwiedzenie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej czyli poznanie eksponatów związanych z historią miasta.

> Ciekawostki o Wrocławiu

Lublin Brama Krakowska z czego słyną polskie miasta
Z czego słyną polskie miasta? Lublin z Bramy Krakowskiej

Lublin – w mieście koziołka i Unii Lubelskiej

W ostatnich latach miasto wypiękniało i stało się jeszcze nowocześniejsze. Podkreślono też widok miejsc historycznych. Na pewno trzeba odwiedzić lubelski zamek i znajdujące się nieopodal Stare Miasto, z pięknie odremontowanymi kamienicami i zachęcającymi do wizyty (szczególnie w okresie wakacyjnym) restauracjami. Potem można przejść deptakiem (ul. Krakowskie Przedmieście) do Placu Litewskiego. Jak wystarczy czasu, można pójść ta samą ulicą dalej i pospacerować po parku – Ogrodzie Saskim.

To plan maksimum na wizytę w stolicy Lubelszczyzny, choć oczywiście nie obejmuje wielu innych ciekawych i zabytkowych miejsc, choćby kilka kościołów lubelskiego renesansu. Tym niemniej, na wspomnianej wyżej trasie jest symbol Lublina – Brama Krakowska, którą koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy i sfotografować. Tuż obok jest piękny ratusz miejski, nieco dalej lubelska katedra.

> Ciekawostki o Lublinie

Gdańsk Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku – czy już tu byłeś?

Co zobaczyć w Gdańsku?

Tu wszyscy turyści odwiedzają efektowne Stare Miasto, w którym aż roi się od zabytków i wciąż jest coś ciekawego do sfotografowania. Spacer od Targu Drzewnego, przez ul. Świętego Ducha (obok jest Bazylika Mariacka), aż po średniowieczny żuraw portowy – to obowiązek każdego turysty.

Ja zachęcam do wizyty w Europejskim Centrum Solidarności, znajdującym się na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej. Półtora kilometra od Targu Drzewnego, to dłuższy spacerek. Dlaczego akurat tam? To ciekawe, interaktywne muzeum, w którym poznasz najnowszą historię Polski, w tym okres stanu wojennego. Okazja, aby zrozumieć czemu Polska jest taka, jaką obecnie mamy.

> Ciekawostki o Gdańsku

Poznań ratusz w Poznaniu z czego słyną polskie miasta
Z czego słyną polskie miast? Ratusz i (z lewej) domki budnicze na rynku w Poznaniu

Szlakiem poznańskich zabytków

W tym mieście również jest co oglądać. Osoby lubiące historię odwiedzą wyspę Ostrów Tumski i jej zabytki, a każdy turysta na pewno trafi na poznański rynek. Kolorowe domki budnicze wraz ze strzelistym gmachem ratusza, to piękny widok i okazja zrobienia efektownych zdjęć, szczególnie jeśli jest słoneczna pogoda. Postaraj się dotrzeć tu przed południem, gdyż równo w południe, na wieży ratusza pojawiają się dwa koziołki. Dzięki specjalnemu mechanizmowi, trykają się swymi rogami, co nawiązuje do najbardziej znanej legendy Poznania. Atrakcja oryginalna i szczególnie lubiana przez najmłodszych.

> Ciekawostki o Poznaniu

Szczecin Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Szczecin Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

A może odwiedzić Szczecin?

Większość historycznych miejsc Szczecina wartych odwiedzenia, znajduje się przy powstałych w XIX wieku Wałach Chrobrego i w ich okolicach. Można tu zrobić dłuższy spacer, a przy okazji odwiedzić stojący niedaleko (ul. Korsarzy 34) Zamek Książąt Pomorskich. Nie jest może tak wielki i wspaniały jak zamek na Wawelu w Krakowie, ale warto go zobaczyć. W końcu nie w każdym mieście jest zamek!

> Ciekawostki o Szczecinie

Rzeszów Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie – magiczne miejsce nie tylko dla dzieci

Co ciekawego zobaczyć w Rzeszowie?

Kolejne miasto, które w ostatnich latach wypiękniało, także jeśli chodzi o zabytkowe centrum wraz z rynkiem. Również w Rzeszowie trudno wybrać jedyną destynację godną odwiedzenia. Jednak jeśli odwiedzasz stolicę Podkarpacia z dzieckiem, wybór może być jeden: Muzeum Dobranocek, znajdując się w pobliżu rynku. Twoje dziecko pozna “prehistorycznych” bohaterów polskich filmów dla dzieci, a ty cofniesz się do czasów swego dzieciństwa. Pojawią się wspomnienia związane z oglądaniem Koziołka Matołka, misia Uszatka i misia Coralgola oraz innych postaci.

> Ciekawostki o Rzeszowie

Olsztyn Mikołaj Kopernik ławeczka
Mikołaj Kopernik spogląda na zamek w Olsztynie

Olsztyn, miasto Kopernika

Także w stolicy Warmii i Mazur każdy odwiedza Stare Miasto. Stoi tu okazały zamek, który Krzyżacy zbudowali w pierwszej połowie XIV wieku – jeszcze zanim powstawały pierwsze budynki późniejszego Olsztyna. W zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur (warto je odwiedzić, jeśli masz odpowiednią ilość czasu). A w pobliżu wejścia na zamek jest
Ławeczka Mikołaja Kopernika z figurą słynnego astronoma, który w Olsztynie spędził część życia. W tym miejscu chyba każdy robi sobie pamiątkowe zdjęcie, więc jeśli lubisz korzystać z takich okazji – wrócisz do domu ze zdjęciem, na którym siedzisz obok słynnej postaci.

> Ciekawostki o Olsztynie

Białystok Cerkiew świętego Ducha dzwonnica
Białystok. Największa cerkiew w Polsce i jej strzelista dzwonnica

Co ciekawego zobaczyć w Białymstoku?

W stolicy Podlasia turyści odwiedzają Stare Miasto i Pałac Branickich (z tyłu są piękne ogrody). Jeśli jednak masz więcej czasu, wyszukaj też na własną rękę inne ciekawe miejsca, aby się przespacerować po Białymstoku. Ja polecam miejsce dosyć oryginalne. Nie kościół katolicki, lecz wybudowaną pod koniec XX wieku Cerkiew świętego Ducha – największą cerkiew w Polsce. Architekturą nie przypomina świetnie nam znanych świątyń katolickich, poza tym tu obok stoi strzelista, efektownie wyglądająca dzwonnica. Z bliska wygląda jeszcze lepiej niż na zdjęciach!

> Ciekawostki o Białymstoku

Z czego słyną polskie miasta – tekst + zdjęcia: (c) Wesoły Wieżowiec dla Sadurski.com

Z czego słyną polskie miasta Wesoły Wieżowiec
Z czego słyną polskie miasta Wesoły Wieżowiec

Opisane wyżej miasta i miejsca odwiedził podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec – siedziba Partii Dobrego Humoru, najmniejszy wieżowiec świata. Zgadnij, jakie 4 miasta są na powyższych zdjęciach! Może rozpoznasz też nazwy tych miejsc? A może w tych miejscach już byłeś?

język angielski dla firm Poprzedni post Angielski dla firm – rodzaje kursów. Co warto wybrać?
erotyka humor erotyczny dla dorosłych penis penisy dowcipy o penisach żarty członek długość penisa Następny post Niegrzeczne dowcipy o penisach (członkach, fallusach)