Co robić, by marka była zapamiętana?
Branding
Przebicie się na rynku z ofertą firmy jest trudne, jednak jeszcze trudniejsze okazuje się być działanie, które prowadzi do zapamiętania marki przez jej kluczowych klientów. Aby w pamięci konsumenta pozostała trwała informacja o istnieniu marki i pozytywne skojarzenia z nią, należy podjąć konkretne działania.
- Branding i co-branding
- Strategia firmy a jej wizerunek
Strategii prowadzących do zapamiętania marki przez konsumentów jest tak wiele, jak wiele istnieje na świecie firm. Każda firma działa inaczej i może mieć inną wizję na marketing. Wszystkie jednak opierają się na kilku głównych nurtach.
Branding i co-branding
O ile branding jest pojęciem znanym wielu przedsiębiorcom, tak co-branding już mniej. Pierwsza metoda oznacza budowanie świadomości marki u konsumenta, a więc obejmuje działania, które mają na celu wytworzenie trwałego śladu w jego pamięci, dotyczącego nie tyle istnienia samej marki, ale głównie produktów czy usług, które ta firma oferuje. Natomiast co-branding, choć ma ten sam cel, to przebiega nieco inaczej. Polega bowiem na połączeniu działań brandingowych dwóch lub więcej firm, które wszystkim kooperantom przyniosą korzyści marketingowe.
Wyróżnia się kilka rodzajów co-brandingu, a wybór jednego z nich zależy od tego, jakie są interesy współpracujących firm. Cel ogólny pozostaje ten sam, natomiast różnice powstają w celach szczegółowych. I tak, jedna z marek może promować drugą w swojej grupie docelowej albo pokazywać swoje wartości poprzez podkreślenie wartości innej marki. Drugi przypadek zachodzi zwykle wtedy, kiedy jedna firma wykorzystuje produkty drugiej do stworzenia własnego asortymentu. Współpracujące marki mogą też reklamować się nawzajem poprzez stworzenie wspólnie nowego produktu albo pokazanie, że wspierają te same wartości.
Strategia firmy a jej wizerunek
Dobrze zarządzana firma jest jak najlepsza armia – dział profesjonalnie i zdobywa wszystkie założone cele. Żadna dobra armia nie wykonuje zadań w ciemno, a na podstawie strategii, dlatego prężnie działające organizacje również taką strategię powinny posiadać. Budowanie świadomości marki u konsumentów jest jak wojna. Wygrywa w niej ten, kto ma lepszą strategię i potrafi ją realizować w sposób konsekwentny. Co więcej, konsumenci zapamiętują lepiej firmy, z którymi kontakt był dla nich przyjemny. A więc, jeśli na skutek wprowadzonej strategii poprawi się sposób obsługi klienta i dojdzie on do poziomu satysfakcjonującego dla obu stron, znacznie zwiększy się szansa, że klient zapamięta markę i powróci do niej przy najbliższej okazji.
Czym zatem jest biznesowa strategia firmy? To, najczęściej sformalizowany, plan działania, który zawiera cele organizacji, zarówno te krótko-, jak i długoterminowe, oraz sposób dążenia do nich. Dzięki strategii biznesowej każdy dział wie nie tylko co ma robić, ale też jak ma to zrobić, a to wszystko prowadzi całą firmę do osiągnięcia założonego celu. Firmy, które działają w oparciu o precyzyjnie przygotowaną strategię, są efektywniejsze od tych, które takiej strategii nie opracowały. Z tego powodu często lepiej radzą sobie na rynku, a tym samym przyciągają większą uwagę konsumentów i pozostają w ich pamięci na długi czas. Strategia biznesowa pozwala na opracowanie procedur działania zarówno w sytuacjach codziennych, jak i kryzysowych, a to znacznie ułatwia rozwiązanie tych drugich w sposób korzystny zarówno dla firmy, jak i jej klienta. To, jak działa firma, przekłada się więc na jej wizerunek w oczach konsumenta, co jednocześnie wpływa na świadomość marki i jej zapamiętanie.
http://h*****ers.io/blog/co-branding-co-to-jest
http://h****ers.io/blog/strategia-firmy-czym-jest-strategia-biznesowa
Branding – Linki zdjęte 6-2-23.