Ciekawostki o długopisach. Historia długopisu
Krótka historia długopisu – wynalazku, który zmienił świat. Długopisy żelowe i olejowe, niezmywalne i zmywalne. Długopisy szpiegowskie, 3D i długopisy do tatuaży. Długopis ciekawostki
Historia długopisu
1) Wynalazcą długopisu jest węgierski dziennikarz Laszlo Biro (1899-1985). Jak każdy, kto pisał piórem, narzekał na kleksy i inne kłopoty związane z używaniem pióra wiecznego. Jego skonstruowany w 1938 r. długopis początkowo plamił. Pomógł mu brat, który był chemikiem. Wspólnie wymyślili metalową kulkę, która obraca się oraz rurkę, z której będzie pobierany tusz – czyli późniejszy wkład do długopisu. Podobno sprzedali swój wynalazek brytyjskiemu RAF-owi. Piloci samolotów dzięki długopisom mogli robić notatki na dużych wysokościach bez obawy, że narzędzie którym piszą eksploduje, jak to miało miejsce w przypadku piór wiecznych.
2) Po wybuchu II wojny światowej bracia Biro na krótko pojechali do Francji, a stąd wyemigrowali do Argentyny, gdzie udoskonalali swój wynalazek i zaczęli wytwarzać długopisy. W 1944 r. sprzedali udziały swojej firmy i w Argentynie ruszyła produkcja długopisów na większą skalę.
3) Wkrótce długopisem zainteresowali się Amerykanie, a niedługo potem Europejczycy. Niemiec Christian Schneider (1887-1972), właściciel firmy Schneider, w 1947 r. uruchomił produkcję wkładów wymiennych do długopisów. Cztery lata później, w 1951 r. kupił od braci Biro licencję na długopis.
4) W 1950 r. Francuz Marcel Bich (1914-1994), szef firmy BIC, kupił od braci Biro patent i zaczął produkcję swoich długopisów.
5) W 1957 r. firma Schneider doprowadziła do ustalenia normy DIN 16554 dla wkładów do długopisów. Obecnie jest jednym z liderów produkujących długopisy.
Ciekawostki o długopisach
6) W języku angielskim na długopis mówi się: pen, ale wciąż niektórzy używają nazwy: biro, od nazwiska jego wynalazców.
7) Podobne rozwiązanie techniczne, jak w przypadku długopisów (kulka umieszczona w gnieździe, dzięki czemu długopis pisze) wprowadzono potem w produkcji antyperspirantów “w kulce”.
8) Podobno w jednej sekundzie na świecie sprzedawanych jest kilkadziesiąt długopisów.
9) Długopisy, w zależności od technologii produkcji, dzielimy na olejowe i żelowe. Także na niezmywalne i zmywalne.
10) Ponieważ długopis jest przedmiotem, używanym przez mnóstwo ludzi na świecie, po nadrukowaniu dowolnego logo, pełni funkcję reklamową. Są też ekskluzywne metalowe długopisy, na których wygrawerowano logo firmy lub nazwisko właściciela.
11) Produkowane są też długopisy szpiegowskie, z wbudowaną kamerą i dyktafonem.
12) Są także długopisy do wykonywania tatuaży.
13) W ostatnich latach produkowane są też długopisy 3D. Trzyma się w dłoni jak zwyczajny długopis, a ze środka wychodzi tworzywo, przy pomocy którego można “narysować” dowolną, trójwymiarową rzecz.
14) Uczniowie piszący egzaminy i klasówki czasem korzystają z długopisów, w których jest ściągawka, pisana małymi literkami.
Długopis ciekawostki: (c) Sadurski.com > Fin
Zobacz też:
>
>