Drezdenko ciekawostki pomnik rynek

Drezdenko – ciekawe fakty o mieście w woj. lubuskim

Czas czytania:2 minut/y, 22 sekund/y

Z czego słynie Drezdenko ciekawostki i fakty o mieście. Historia, zabytki i ciekawe miejsca Drezdenka

Drezdenko – fakty

1) Drezdenko, to 10-tysięczne miasto w woj. lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim. Jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Drezdenko. Stąd do Gorzowa Wielkopolskiego jest 49 kilometrów.

2) W przeszłości nazwę miasta pisano na wiele sposobów. Nie ma pewności skąd się wzięła. Pochodzi ona od nazwy drzewa, od miejscowości w której budowano na palach lub od imienia Drzesław.

3) Drezdenecki Klub Sportowy Lubuszanin Drezdenko, powstał w 1946 roku. Piłkarze klubu rozgrywają mecze na piłkarsko-lekkoatletycznym Stadionie Miejskim im. J.Nojiego. Obiekt ma 1 tys. miejsc i znajduje się przy ul. Mickiewicza 4.

Drezdenko ciekawostki z przeszłości

4) Miejscowość prawa miejskie uzyskała w 1317 roku.

5) Położenie Drezdenka spowodowało, że miało ono niespokojne dzieje. Należało do hrabstwa polskiego, Brandenburgii, Krzyżaków, zdobywali je Szwedzi (potop szwedzki), wkraczały do niego wojska francuskie podczas wojen napoleońskich. Co ciekawe, II wojna światowa nie przyniosła większych strat z zabudowie miasta i przetrwał zabytkowy układ urbanistyczny.

6) Z kroniki Jana Długosza wiemy, że zamek w Drezdenku istniał w 1092 roku. Potem zamek zbudowali tu Krzyżacy. Został rozebrany w 1907 roku i do dziś zachowała się jedynie wieża bastionowa z XIV wieku.

7) W latach 1603-1605 zbudowano w Drezdenku twierdzę bastionową o formie pięcioramiennej gwiazdy. Zniszczyły ją wojska szwedzkie podczas wojny siedmioletniej i w 1765 r. została rozebrana. Na jej fundamentach kupiec z Poznania J.G. Teppmacher zbudował swój pałac oraz tzw. nowe miasto z rynkiem (obecnie plac Wileński).

Drezdenko ciekawostki zabytki kościół
Drezdenko ciekawostki: najwyższa wieża kościoła w woj. lubuskim. Foto: Staszek99 / cc by-sa 3.0

Zabytki i atrakcje Drezdenka

8) Neogotycki Kościół Przemienienia Pańskiego (pl. Kościelny 2) zbudowano w 1902 roku. Ma 78-metrową wieżę i jest najwyższym kościołem w województwie lubuskim. Początkowo był świątynią ewangelicką, od 1945 r. jest kościołem rzymskokatolickim.

9) W szachulcowym spichlerzu z ok. 1640 r. (pl. Wolności 11) mieści się Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia, założone w 1985 roku. Budynek początkowo był arsenałem (przechowano w nim broń i amunicję).

10) W 1662 r. wielki pożar strawił niemal całe miasto, którego cała ówczesna zabudowa była z drewna. Spłonął też wtedy budynek ratusza. W 1884 r. wybudowano następny, neorenesansowy ratusz. Stoi przy ul. Warszawskiej, w roku Rynku Starego Miasta.

11) Barokowa kamienica od drugiej połowy będąca budynkiem mieszkalnym, niegdyś była bramą fortecy o nazwie Holm. Jej szczyt obecnie zdobi maczuga z kolcami.

12) W 1766 r. wybudowano w Drezdenku późnobarokowy pałac. Stoi przy pl. Wolności 8 i obecnie mieści się w nim szkoła.

13) U zbiegu ulic Marszałkowskiej i Kościuszki, stoi budynek mieszkalny o konstrukcji ryglowej. To budynek dawnego młyna, prawdopodobnie z XVII wieku.

Drezdenko ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: pomnik na rynku. Foto: Rysnal / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Krosno Odrzańskie
> Kostrzyn nad Odrą

kuchenki gazowe ciekawostki o kuchenkach gazowych kuchenka gazowa Poprzedni post Niezwykłe fakty o kuchenkach gazowych
komin wkłady kominowe Następny post Wszystko, co musisz wiedzieć o wkładach kominowych