Dzień Humoru i satyry. Rysunki satyryczne i karykatury

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Dzień Humoru i satyry. Rysunki satyryczne i karykatury

Woliński Dzień Humoru i Satyry

Humor i satyra na wyspie Wolin, 1 kwietnia 2016 r. Program imprezy

Ośrodek Kultury Gminy Wolin organizuje Woliński Dzień Humoru i Satyry. Odbędzie się on w Prima Aprilis czyli 1 kwietnia (początek o godz. 18.00) w Wolińskim Dworku, ul. Zamkowa 23 a. W programie: otwarcie wystawy indywidualnej Anatolija Lernera – kijowskiego rysownika od lat mieszkającego w Niemczech, karykatury na żywo które będą rysowali: Daniel Strzelczyk i Tomasz Wołoszyn, występ clowna Tomasza Kubika „Diabeł też anioł”.
2016-03-19

25 batów za karykaturę

Ile można zarobić w Iranie za jedną karykaturę wydrukowaną w gazecie?

Jak poinformowała irańska agencja Ilna, w minioną środę sąd skazał miejscowego karykaturzystę Mahmuda Szokraye na karę 25 batów. Czym zasłużył sobie na taką karę? Stworzył karykaturę przedstawiającą deputowanego Ahmada Loftiego Asztianiego w stroju piłkarza, co są uznał za podważenie powagi polityka oraz parlamentu. Karykatura została opublikowana w lokalnym dzienniku „Nameye Amir”, największej gazecie ukazującej się w mieście Arak (prowincja Markazi). Nie wiadomo, czy i jak ukarano także wydawcę i redaktora naczelnego gazety.
2016-04-26

Oceany i Michał Graczyk

Gwiazdy muzyki w wykonaniu Michała Graczyka podczas festiwalu Oceany w Niemodlinie

13 maja 2014 r. odbędzie się XII Ogólnopolski Konkurs Na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej – OCEANY. Wydarzenie odbędzie się w Ośrodku Kultury w Niemodlinie i będzie mu towarzyszyła wystawa prac Michała Graczyka, przedstawiająca znane postacie muzyki rozrywkowej i poważnej. Wystawa będzie eksponowana do końca maja.
2016-04-24

Kołaczek zwyciężył w Rumunii

Były jedynym uczestnikiem z Polski i został nagrodzony za karykaturę przedstawiającą Mircea Eliade

12 kwietnia 2016 roku w Art Caragiale Home w stolicy Rumunii Bukareszcie otwarto międzynarodową, pokonkursową wystawę „Romanian Personalites”. Została ona zorganizowana w ramach 15 edycji międzynarodowego festiwalu „Acasa la Caragiale”, dla uczczenia przypadającej w tym roku 100. rocznicy powstania nowoczesnego państwa rumuńskiego.

Na wystawie zaprezentowano portrety wybitnych rumuńskich osobowości ze świata kultury i sztuki, autorstwa plastyków z 23. krajów świata. Pierwsze miejsce za portret pisarza i religioznawcy Mircea Eliade otrzymał Zbigniew Kołaczek, który był jedynym Polakiem biorącym udział w konkursie. Na wystawie zaprezentowano jeszcze cztery portrety żyrardowskiego artysty, przedstawiające: dramatopisarza Eugena Ionesco, rzeźbiarza Constantina Brancusi, twórcy dadaizmu Tristana Tzary i poety Mihai Eminescu.

Wystawa będzie później pokazana w 10. miastach rumuńskich. Planowane jest też wydanie okolicznościowego albumu „Romania 100”. Pomysłodawcą i kuratorem wystaw jest Nicolae Ionita.
2016-04-24

1 kwietnia – karykatury w Inowrocławiu

Wystawa karykatur Grzegorza Pietkiewicza i karykatury od Jarosława Wojtasińskiego – to nie Prima aprilis

Nie tylko w Inowrocławiu będzie obchodzony Światowy Dzień Humoru czyli Prima aprilis, ale tu będą dwa humorystyczne akcenty, a dokładniej akcenty związane z karykaturą. Pierwszy, to wystawa rysunków satyrycznych i karykatur Grzegorza Pietkiewicza ze Szczecina, w Saloniku Literacko-Artystycznym (otwarcie o godz. 18.00). Na wystawie, jak zapowiadają media internetowe, m.in. rysunki gadających zwierząt i polityka na wesoło oraz możliwość otrzymania pocztówek z rysunkami autora. Wystawa potrwa do 19 kwietnia 2016.

Drugi akcent, to karykatury portretowe w wykonaniu inowrocławskiego rysownika Jarosława Wojtasińskiego. Autor będzie je wykonywał wszystkim chętnym w godz. 18-20 w restauracji Róże, Fiołki i Aniołki.
2016-03-29

Rysunki satyryczne znów w Bydgoszczy

Od 7 marca 2016 r. w Galerii Miejskiej BWA można oglądać pokonkursowa wystawę XVIII Międzynarodowego Salonu Karykatury Antywojennej „Kragujevac 2015”

Na wystawie zobaczymy kilkadziesiąt prac satyrycznych o charakterze antywojennym. Są to wybrane prace nadesłane na międzynarodowy konkurs w Kragujevac (Serbia). Na najnowszą, osiemnastą edycję konkursu 292 autorów z 55 krajów nadesłało 793 karykatury. Jury przewodniczył turecki karykaturzysta Metin Peker, prezes Tureckiego Związku Karykaturzystów. Grand Prix, nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, zdecydowano się przyznać Xiao Qiang Hou z Chin, Złotą odznakę otrzymał Andrej Popov (Rosja), srebrną – Jovo Skomac (Serbia), brązową Konstantin Kazanchev (Ukraina), a nagrodę Prezydenta Bydgoszczy otrzymał ukraiński artysta Sergey Semandayev.

Uroczyste otwarcie wystawy w Galerii Miejskiej BWA odbędzie się 7 marca (poniedziałek ) o godzinie 18.00. Potem ekspozycja będzie prezentowana w Płońsku, Wieluniu i Oświęcimiu.

Wystawa pokonkursowa konkursu z Kragujevac trafia do Bydgoszczy po raz kolejny. W 2005 roku prezentowano ją w Galerii Miejskiej BWA, w 2007 roku w Galerii nad Brdą Wyższej Szkoły Gospodarki, w 2009 roku w Spichrzach nad Brdą i w 2014 roku w Galerii Miejskiej BWA. Prezydent Bydgoszczy funduje jedną z głównych nagród w konkursie. W 2015 roku nagrodę w wysokości 750 euro otrzymał ukraiński artysta Sergey Semandayev.

Konkurs Karykatury Antywojennej organizowany jest w Kragujevc od 1981 roku co dwa lata. Inicjatorami byli rysownicy z Kragujevca oraz dziennikarze tygodnika „Svetlost”. Pierwszy konkurs w 1981 roku upamiętniał tragiczne wydarzenia z dnia 21 października 1941 roku, kiedy niemieccy faszyści zabili tysiące mieszkańców Kragujewca i okolic.
2016-03-02

Rysunki Polaków w konkursie w Kairze

Prace pięciu Polaków zakwalifikowano wstępnie do międzynarodowej wystawy – konkursu 3rd International Cartoon Gathering – Cairo 2016

Jan Surma, Marcin Bondarowicz, Sławomir Łuczyński, Szczepan Sadurski i Zbigniew Kołaczek – to autorzy z Polski, których prace wstępnie zakwalifikowano do konkursu i wystawy trzeciej edycji konkursu organizowanego w Kairze (Egipt). Na liście jest też Tomasz Wołoszyn (aktualnie Niemcy). Z Egiptu uczestników konkursu jest najwięcej, bo aż siedemdziesięciu.
2016-03-01

Dzień Humoru i satyry i inne teksty – z archiwum portalu Sadurski.com