dziewanna ciekawostki zalety zdrowie

Dziewanna – zalety zdrowotne, jak ją stosować

Czas czytania:2 minut/y, 12 sekund/y

Dziewanna drobnokwiatowa. Zalety zdrowotne i jak nią stosować. Dziewanna ciekawostki i informacje

Dziewanna jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że jego cykl życiowy trwa dwa lata. Pochodzi z Azji i Europy. Rośnie na nasypach, przydrożach, łąkach, u podnóża niskich murków, na podłożu wapiennym i kamienistym. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Roślina może dorastać do jednego metra wysokości. Charakteryzuje się ciętą, mocną łodygą. Jej owalne liście są szerokie, ząbkowane i pokryte białawymi włoskami. Żółte, pachnące kwiaty składają się z pięciu płatków ułożonych wzdłuż łodygi. Oprócz estetycznego wyglądu, dziewanna posiada wiele właściwości. W fitoterapii stosuje się kwiaty i liście tej rośliny, ponieważ w nich koncentrują się jej walory.

Dziewanna – roślina lecznicza

Dziewanna drobnokwiatowa, to bogactwo korzyści. Roślina ta stosowana jest w celu złagodzenia bólu gardła związanego z suchym kaszlem i przeziębieniem. Znana jest również z właściwości wykrztuśnych. Wykorzystywana w leczeniu “katarów dróg oddechowych”, tj. patologii, które wytwarzają śluz, takich jak zapalenie oskrzeli lub zapalenie gardła.
Roślina ta może również łagodzić swędzenie i podrażnienia skóry lub jamy ustnej.

Dziewanna może złagodzić te objawy dzięki swoim kwiatom, które zawierają śluzy, dużą ilość wody, flawanoidy, substancje o właściwościach przeciwutleniających, saponiny, silne środki przeciwzapalne i irydoidy, które mają działanie przeciwbólowe. Zioło to ma również właściwości lecznicze. Może działać na egzemy, ropnie i odparzenia. Związki zawarte w dziewannie mogą być również stosowane w leczeniu dolegliwości żołądkowych.

Jak używać dziewanny, aby korzystać z jej zalet?

Dziewannę można wykorzystać na różne sposoby. W leczeniu kaszlu i bólów brzucha zaleca się stosowanie naparu. Aby go przyrządzić, należy wsypać 1,5 do 2 g suszonych kwiatów do filiżanki wody i zagotować. Pozostawić do zaparzenia na 15 minut, a następnie pić gorący napój trzy do czterech razy dziennie. Jeśli objawy utrzymują się przez ponad tydzień po użyciu dziewanny, należy skonsultować się z lekarzem.

Aby złagodzić swędzenie i podrażnienie skóry lub jamy ustnej, zaleca się stosowanie odwaru. Aby to zrobić, 10 g suszonych kwiatów gotuje się przez kilka minut w 300 ml wody. Stosuje się go na podrażnione obszary skóry lub używa jako płynu do płukania jamy ustnej. Dziewanna jest również dostępny w formie kapsułek. W takim przypadku pacjent musi przestrzegać dawkowania, które zawsze musi być podane na opakowaniu produktu.

Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne?

Dziewanna nie jest zalecana dla wszystkich. Odradza się stosowanie tej rośliny w okresie ciąży i karmienia piersią. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat nie zostało ustalone ze względu na brak odpowiednich danych. Dlatego zioło to jest również przeciwwskazane dla tej grupy wiekowej. Dla przypomnienia, przed użyciem dziewanny, zaleca się zasięgnąć porady lekarza. Do tej pory nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych związanych z używaniem tej rośliny.

Dziewanna ciekawostki: (c) Sadurski.com / GT

Zobacz też:
> Estragon
> Lawenda

pomnik Płowce ciekawostki bitwa pod Płowcami historia Poprzedni post Wieś Płowce i bitwa pod Płowcami
kościół Pniewy ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Z czego słyną Pniewy na Wielkopolsce