fuga do płytek fugi

Fuga. Zwykła spoina czy coś więcej?

Czas czytania:3 minut/y, 46 sekund/y

Fuga to nic innego, jak spoina między płytkami. Wypełnia przestrzenie pomiędzy nimi, dzięki czemu płytki prawidłowo utrzymują swoją pozycję. W dzisiejszych czasach fuga ma jednak większe znaczenie, niż tylko wypełnianie przestrzeni. Ma też zadanie estetyczne lub nawet dekoracyjne. Dlatego warto, żebyś dokładnie przemyślał odpowiedni dobór fugi w stosunku do płytek, przestrzeni i funkcji.

  • Jaki rodzaj fugi wybrać?
  • Jak dobrać kolor fugi?
  • Jak obliczyć potrzebną ilość fugi?
  • Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem fugi?

Jaki rodzaj fugi wybrać?

Wybierając fugę, powinieneś zwrócić uwagę na jej parametry, miejsce zastosowania, płytki, do których będzie używana, itp. W sklepach spotkasz kilka rodzai fugi. Różnią się od siebie składem chemicznym i właściwościami.

Jedną z podstawowych fug, którą coraz rzadziej można spotkać w sklepach, jest fuga cementowa. Używa się jej głównie przy małych płytkach ceramicznych i kamiennych (oprócz marmurowych) na powierzchniach wewnątrz pomieszczeń, które nie ulegają żadnym odkształceniom. Takie powierzchnie tworzą np. ściany. Ten rodzaj fugi niezbyt nadaje się do miejsc ze stałym kontaktem z wodą czy środkami czyszczącymi. Może dojść do wypłukania części fugi lub odbarwienia.

Najczęściej w sklepie spotkać można fugi cementowe o podwyższonych parametrach np. o podwyższonej odporności na ścieranie czy mniejszym chłonięciu wody. Tego typu fugi można używać w miejscach kontaktu z wodą, a nawet na zewnątrz.

Fugi epoksydowe są droższe niż cementowe, ale idzie za tym lepsza jakość. Są odporniejsze na różne czynniki i warunki, dlatego nadają się w miejsca stale narażone na kontakt z wodą czy środkami chemicznymi. Dobrze sprawdzą się w kuchni, pod prysznicem czy w basenie. Nie wchłaniają żadnych zanieczyszczeń, dlatego łatwo je utrzymać w czystości stosując standardowe środki myjące.

Fugi cementowo-epoksydowe nadają się do kładzenia nieporowatych płytek. Mogą być wykorzystywane na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Dobrze sprawdzą się w takich miejscach jak ganek czy wiatrołap. Mogą być też z powodzeniem wykorzystywane w miejscach o podniesionym parametrze obciążeniowym.

Fugi akrylowe to najwygodniejsze w użyciu rozwiązanie. Występują jako gotowe fugi, które można od razu używać. Nie wymagają mieszania z wodą. Mają konsystencję gęstej pasty. Posiadają właściwości hydrofobowe. Często są odporne na pleśń. Są dostępne w wielu kolorach. Nadają się do płytek ceramicznych, gresowych i szklanych. Stosuje się je raczej we wnętrzu. Na zewnątrz sprawdzą się tylko na ścianach. 

Fugi do płytek. Jak dobrać kolor?

Zazwyczaj palety barw fug są bardzo bogate. Dzięki temu możesz dobrać odpowiedni kolor w stosunku do Twoich potrzeb czy zamysłu. Warto, żebyś przemyślał na początek parę spraw. Jednym z głównych pytań, jakie powinieneś sobie zadać, będzie to dotyczące tego, czy fuga ma być uniwersalna, czy ma mieć charakter dekoracyjny.

Wybierając fugę pod kątem dekoracyjności, rozejrzyj się za kolorami kontrastującymi do Twoich płytek lub wnętrza. Może chcesz mieć we wnętrzu jakiś kolor przewodni? Warto wtedy dopasować odcień fugi do takiego koloru. Jeśli szukasz jednak czegoś bardziej tradycyjnego i uniwersalnego, dobierz kolor fugi do płytek. Im bardziej zbliżony kolor, tym lepiej.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór odpowiedniego koloru fugi do płytek jest miejsce użytkowania powierzchni. Jeśli dobierasz fugę do przedpokoju lub na taras, dobrym pomysłem może być zastosowanie ciemniejszego koloru. Na ściany jak najbardziej nada się jasny kolor.

Dodatkową gratką dla wymagających są fugi z dodatkiem np. błyszczących drobinek. Stanowi to spotęgowany efekt dekoracyjny, a Twoje wnętrze nabierze blichtru.

Jak obliczyć potrzebną ilość fugi?

Zużycie fugi zależy od wielu czynników. Jednym z takich czynników będzie doświadczenie osoby kładącej płytki. Jeśli masz z tym doświadczenie i posiadasz odpowiednie narzędzia i wiedzę, zużyjesz na pewno dużo mnie fugi do płytek, niż osoba, która doświadczenia nie ma.

Istnieje uniwersalny wzór, który można użyć do obliczenia przybliżonej ilości fugi, która zostanie zużyta na danej powierzchni. Składowe tego wzoru to: długość płytki (a), szerokość płytki (b), grubość płytki (c), szerokość spoiny (d), współczynnik (g) 1.6 dla fug epoksydowych i 1.5 dla fug cementowych.

zużycie fugi w kg = a+b*c*d*g

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem fugi?

Warto, żebyś sprawdził, jakie wybierasz płytki. Jedne z nich będą wymagały położenia szerszej fugi, inne węższej, a kolejne mogą nie mieć jej prawie wcale. Wszystko zależy od budowy i wielkości płytki.

Przyjęto, że szerokość standardowej fugi we wnętrzu waha się pomiędzy 3 mm do 7 mm. Jednak można kłaść fugi węższe lub dużo szersze w zależności od potrzeb, czy miejsca zastosowania.

W ostatnich latach panuje trend, że w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, praktycznie nie widać fug. Ma to podnieść efekt estetyczny. Za to na zewnątrz, gdzie chętnie kładzie się płytki kamienne o nieregularnych krawędziach, dobrze wyglądają szerokie fugi, które mają nawet 2 cm szerokości.

Fugi do płytek w Sadurski.com. Link zdjęty 8.12.22, dziękujemy za współpracę.

Brzesko ciekawostki historia zabytki rynek Florian Poprzedni post Brzesko – 10 ciekawostek
miasto Łódź ciekawostki o Łodzi atrakcje co zobaczyć łódzkie zabytki Następny post 25 ciekawostek o Łodzi