Warszawa, Kraków, Gdańsk, Zielona Góra – karykatury
Gdańska Galeria Dobrego Humoru 2014
Najpierw ekspozycja na telebimie, jesienią ekspozycja tradycyjna, dla zwiedzających. Oto lista uczestników
Wystawa rysunku satyrycznego Gdańska Galeria Dobrego Humoru 2014 zaprezentowana będzie w formie elektronicznej (na telebimie) w czasie Gali Festiwalu Dobrego Humoru, w dniu 28 czerwca. Rysunki wytypowane przez autorów wezmą też udział w plebiscycie internautów. Spośród trzech najlepszych rysunków wyłonionych z tego plebiscytu internautów, jury wybierze jednego zwycięzcę. Poza już po festiwalu, jesienią, wystawa będzie pokazana w tradycyjnej formie, dla zwiedzających.
Oto (w kolejności alfabetycznej) pełna lista karykaturzystów, których prace zobaczymy na wystawie podczas Festiwalu Dobrego Humoru: Julian Bohdanowicz, Henryk Cebula, Jerzy Głuszek, Zbigniew Jujka, Zbigniew Kołaczek, Paweł Kuczyński, Andrzej Lichota, Sławomir Łuczyński, Dariusz Łabędzki, Witold Mysyrowicz, Ireneusz Parzyszek, Dariusz Pietrzak, Andrzej Andre Pijet, Szczepan Sadurski, Henryk Sawka, Anna Sokolska, Janusz Stefaniak, Grzegorz Szumowski, Jakub Wiejacki.
2014-06-20. Galeria Dobrego Humoru
Szczecin, wystawa rysunku satyrycznego
“Uśmiech na twarzy” – to tytuł wystawy Jerzego Baszkowskiego, która zostanie otwarta 24 czerwca 2014 r. w Szczecinie
W Cafe 22 (Szczecin, Plac Rodła 8) 24 czerwca odbędzie się wernisaż wystawy rysunku satyrycznego „Uśmiech na twarzy”. Autorem rysunków jest Jerzy Baszkowski (ur. 1922) – członek ZPAP i Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykaturzystów. Z zawodu stomatolog (w 1950 r. ukończył studia stomatologiczne w Akademii Medycznej w Poznaniu), jego prace prezentowano na wielu wystawach w Polsce i za granicą.
2014-06-18
Karykatura Krajów Nadbałtyckich
Informacje o jednej z wystaw rysunku satyrycznego, organizowanych w ramach Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku
Karykatura Krajów Nadbałtyckich (Caricature Baltic Countries) – to jedna z wystaw, którą zobaczymy podczas tegorocznej edycji Festiwalu Dobrego Humoru. Wystawę można będzie oglądać między 20 czerwca a 6 lipca 2014 w galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35).
Na wystawie zobaczymy 190 prac 19. artystów z Polski, Rosji, Estonii, Łotwy i Litwy. Uroczysta “połowinka” wystawy (zamiast wernisażu) odbędzie się 28 czerwca 2014 (sobota) godz. 15.30 i wezmą w niej udział karykaturzyści z Litwy.
Wystawę przygotowali: Ryszard Wasyluk (Polska) i Arunas Vaitkus (Litwa). Pomocy w jej przygotowaniu udzielili: Victor Bogorad (Rosja), Andrus Tamm z humor magazine Palikaja (Estonia) i Gatis Sluka (Łotwa).
Lista autorów wystawy:
Janaitis Alvydas (LT)
Vladimiras Beresniovas (LT)
Victor Bogorad (RUS)
Erki Evestus (EST
Jerzy Głuszek (PL)
Hugo Hiibus (EST)
Ernests Klavnis (LV)
Priit Koppel (EST)
Paweł Kuczyński (PL)
Saulius Medzionis (LT)
Sławomir Łuczyński (PL)
Andrey Popov (RUS)
Alexander Sergeyev (RUS)
Viaczesław Shilov (RUS)
Gatis Sluka (LV)
Grzegorz Szumowski (PL)
Edmundas Unguraitis (LT)
Tarmo Vaarmets (EST)
Zaharanas Zemgus (LV)
2014-06-12
Celebryci – wyniki konkursu
W Zielonej Grze rozstrzygnięto XVI Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny, którego tematem byli: Celebryci
7 czerwca 2014 r. obradowało jury konkursu zorganizowanego przez Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych “Debiut” i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida. Jury w składzie: Zygmunt Zaradkiewicz – przewodniczący, Ryszard Błażyński, Mirosław Hajnos, Wojciech Kozłowski, Krzysztof Rutkowski po zapoznaniu się z 545 pracami 191 autorów z 35 państw postanowiło przyznać 4 nagrody główne oraz nominować zestaw rysunków do nagród i wyróżnień sponsorskich.
Nagrody główne:
Grand Prix – Zbigniew Woźniak (Polska)
I nagroda – Bretislav Kovarik (Czechy)
II nagroda – Sławomir Makal (Polska)
III nagroda – Antonio Garci (Meksyk)
2014-06-10
Będzie stała wystawa Lengrena?
Być może jeszcze w tym roku Zbigniew Lengren (1919-2003) będzie mieć swoją stałą ekspozycję
Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem stałej ekspozycji, w której będzie można oglądać rysunki Zbigniewa Lengrena, twórcy m.in. słynnego przekrojowego profesora Filutka. Miejscem tym będzie pracownia artysty na warszawskiej Starówce. Miejsce to od niedawna weszło w skład Muzeum Karykatury, które ma siedzibę przy ulicy Koziej, także na warszawskiej Starówce. Dyrektor Muzeum Karykatury Zygmunt Zaradkiewicz ma nadzieję, że ekspozycja zostanie pokazana zwiedzającym jeszcze pod koniec obecnego roku.
Jak dowiedział się portal Sadurski.com, córka artysty Katarzyna Lengren wkrótce przekaże dla Muzeum Karykatury w darze zestaw oryginalnych prac Zbigniewa Lengrena.
2014-06-09
Krakowscy karykaturzyści mają problem
Pomysł krakowskich urzędników może pozbawić możliwości zarabiania wielu tamtejszych artystów
Urzędnicy są m.in. od tego, aby tworzyć nowe prawo. Krakowscy urzędnicy niedawno zajęli się artystami ulicznymi, wśród których są zarabiający na ulicach Starego Miasta karykaturzyści, portreciści oraz plastycy sprzedający swoje obrazy.
Lada dzień nie będą już mogli ustawiać swoich “kramików” tam, gdzie dotychczas. Urzędnicy wyznaczyli im dwa miejsca: przy ulicy Pijarskiej (w rejonie Bramy Floriańskiej) oraz w pobliżu kościoła św. Wojciecha.
Podobno poziom pracy i talentu poszczególnych karykaturzystów będzie oceniać plastyk miejski. Ciekawe, w jaki sposób można ocenić karykatury, karykaturzystą nie będąc?
Czy karykaturzyści, portreciści i inni artyści plastycy sprzedający w Krakowie swoje obrazy i obrazki, zastosują się do nowych przepisów i będą tłoczyć się w dwóch miejscach, czy powiększą rzesze bezrobotnych? O tym przekonamy się za jakiś czas.
2014-05-31
Galeria Dobrego Humoru i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com