gimbal co to jest

Gimbal – czym jest i kiedy się przydaje?

Czas czytania:2 minut/y, 16 sekund/y

Lubisz nagrywać filmy z podróży i chciałbyś nadać im bardziej profesjonalny wygląd? Na rynku jest wiele urządzeń pozwalających osiągnąć zamierzony efekt, a jednym z nich jest gimbal. Czytaj dalej

Kiedy przydaje się gimbal?

Niejednokrotnie chcieliśmy nagrać coś fajnego, ale ograniczały nas możliwości posiadanego sprzętu. Przy pomocy gimbala można je łatwo rozszerzyć i cieszyć się wysoką jakością nagrań.

Możliwości dodatkowej stabilizacji docenią ludzie wybierający się w wakacyjną podróż. Klipy nagrane podczas wycieczki często trafiają do sieci lub chcemy się nimi pochwalić przed znajomymi. Kręcąc je z ręki narażamy się na niewyraźny obraz i drgania, które popsują odbiór materiału i nie pozwolą wykorzystać go podczas montażu filmu z wczasów.

Możliwości gimbala docenią również ludzie uprawiający sporty ekstremalne –zaawansowana technologia i trzy osi stabilizacji zapewnią gładki obraz podczas poruszania się po nierównych terenach, zjazdach ze stromych gór i biegania z kamerą. Nagrane w ten sposób wideo będzie dynamiczne i zrobi wrażenie na każdym.

Czym jest gimbal?

Wideo różni się od zdjęcia tym, że poza jakością obrazu liczy się również ruch – jest to dosyć oczywiste. Ciężko patrzeć klip, który trzęsie się w niekontrolowany sposób i nie uratuje tego nawet wysoka rozdzielczość, dlatego w coraz większej ilości urządzeń pojawia się stabilizacja. Radzi sobie lepiej lub gorzej, ale zadowoli podstawowe potrzeby amatora. Dla bardziej zaawansowanych powstały gimbale – urządzenia stabilizujące kamerę w trzech osiach, dzięki czemu niwelują drgania przenoszone przez rękę.

Większość z nas kręci wideo telefonem – posiadają coraz wyższą rozdzielczość, są łatwe w obsłudze i zawsze mamy je przy sobie, a niektóre pozwalają na manualne ustawianie parametrów nagrywanych klipów, co przekłada się na większą kontrolę nad materiałem. Choć współczesne smartfony posiadają stabilizację optyczną, wykorzystują ją głównie do zdjęć, żeby fotografie nie były poruszone. Przy wideo korzysta się z połączenia jej z cyfrową, co wpływa na końcową jakość nagrania – wideo musi być przycięte i nieco przybliżone.

O czym warto pamiętać?

Gimbal pozwala uniknąć konieczności używania rozwiązań softwarowych. Dzięki temu unikniemy spadku jakości. Często zdarza się, że telefony nie pozwalają skorzystać z żadnej formy stabilizowania ujęć, kiedy wybierzemy najwyższą rozdzielczość. Nagranie w 4K może być bardzo szczegółowe, ale przez drgania i poruszone kadry nie będzie nadawało się do późniejszego wykorzystania. Korzystając z gimbala ograniczenia po stronie telefonu nie mają znaczenia, a nasze klipy będą perfekcyjnie ostre i stabilne.

Należy pamiętać, że za jego pomocą można stabilizować nie tylko telefon – z powodzeniem znajdziemy urządzenia do stabilizacji kamerek sportowych, a nawet dużych aparatów i kamer. Ze względu na poręczne rozmiary i powszechność posiadania smartfonów, największą popularnością cieszą się gimbale dedykowane właśnie nim. Po zakupieniu odpowiedniej nakładki ustabilizujemy na nich kamerkę sportową. W przypadku bardziej zaawansowanych sprzętów zwiększa się waga i zmniejsza poręczność, ale one poradzą sobie zarówno z lustrzanką i telefonem.

Gimbal co to jest. Link zdjęty 21.04.21, dziękujemy za współpracę.

Reykjavik ciekawostki o Reykjaviku Islandia stolica Poprzedni post Stolica Islandii. Ciekawostki o Reykjaviku
jak doładować kartę miejską Warszawa karta miejska Następny post Jak doładować kartę miejską w sklepie spożywczym?