Fakty i ciekawostki o gminie Szczerców

kościół św. Barbary Gmina Szczerców ciekawostki atrakcje zabytki

Gmina Szczerców ciekawostki i fakty, które warto wiedzieć. Informacje, zabytki, ciekawe miejsca. Także atrakcje na wesele Bełchatów i okolice (informacja na dole)

Wieś Szczerców ciekawostki

1) Szczerców, to wieś nad rzeką Widawką. Znajduje się w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim. Jest siedzibą gminy Szczerców. Mieszka tu 3 tys. ludzi. Do Bełchatowa jest ok. 18 kilometrów.

2) Nazwa wsi pochodzi od osoby Szczyrzec, która kiedyś była założycielem lub jej właścicielem. Szczyrzec pochodzi od słowa: szczery, prawdomówny.

3) Z dokumentów wiadomo, że Szczerców istniał w 1332 roku.

4) Od XIV wieku do 1870 roku Szczerców był miastem. Prawa miejskie utracił, jak wówczas wiele innych miast, za udział miejscowej ludności w powstaniu styczniowym.

5) 3 września 1939 r. do wsi wkroczyły wojska niemieckie. Żołnierze wroga podpalili zabudowania i spłonęło 80% całej zabudowy. Kilkunastu mieszkańców zamordowano.

kościół NMP Gmina Szczerców ciekawostki atrakcje na wesele zabytki
Kościół NMP w Szczercowie. Foto: Sławomir Milejski / cc by-sa 4.0. Gmina Szczerców ciekawostki

6) Istnieje legenda o księciu Kazimierzu Sprawiedliwym, który w 1176 r. był w tutejszej puszczy na łowach. Zobaczył chatę, w której mieszkała biedna wdowa z dziećmi – synami. Książę zabrał ich do Sandomierza, potem do Krakowa, a gdy dorośli, wrócili w rodzinne strony i założyli kuźnicę, w której wytapiali żelazo.

7) W Szczercowie stoi neoromański kościół Narodzenia N.M.P. Kościół oraz stojąca obok kaplica są zabytkami. Tutejszymi zabytkami są też: drewniana kaplica cmentarna, cmentarz żydowski na Górze Junga (zachowały się tylko 4 nagrobki), ruiny XIX-wiecznego młyna oraz aleja blisko pięciuset drzew na drodze do wsi Lubiec.

Gmina Szczerców ciekawostki i fakty

8) Gmina Szczerców ma blisko 129 km² powierzchni i mieszka w niej ponad 8 tys. ludzi. Składa się z 23 sołectw i 42 wsi. 2/3 powierzchni, to użytki role, reszta to użytki leśne.

9) Gmina zajmuje ponad 13% całej powierzchni powiatu. Sąsiaduje z gminami: Kleszczów, Kluki, Rusiec, Rząśnia, Sulmierzyce, Widawa oraz Zelów bełchatowskiego.

10) Gmina Szczerców w 2022 r. znalazła się na 5. miejscu najbogatszych gmin w Polsce, w przeliczeniu na mieszkańca.

11) Co z gminą Szczerców ma wspólnego Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów? Jest tu Odkrywka Szczerców, z której wydobywany jest węgiel kamienny. Eksploatacja prowadzona przez KWK Bełchatów przewidziana jest do 2038 roku.

12) Urząd Gminy mieści się w Szczercowie, przy ul. Puławskiego 8.

13) W 2022 r. Dożynki Gminne odbyły się 21 sierpnia. Po mszy św. w kościele NMP w Szczercowie, uczestnicy udali się na uroczystość, która odbyła się na „Wyspie”. Na scenie wystąpił Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon”, gwiazdą imprezy był zespół Top Girls, a potem DJ Manki
poprowadził dyskotekę pod gwiazdami.

Wesele w Szczercowie, Bełchatowie, okolicach

Sale weselne i atrakcje na wesele Bełchatów i okolice, wybrane obiekty. Wśród ciekawych obiektów na firmowy event, wesele i inne uroczystości, są m.in.:

 • Hotel Podklasztorze,
 • Dwór Słupia w Bełchatowie,
 • Hotel Porto, Bełchatów,
 • Restauracja Jan w Bełchatowie,
 • Sala Bankietowa Arresto,
 • Biały Dwór – sala weselna,
 • Hotel Górski,
 • Restauracja Dajana,
 • Hotel Wodnik,
 • Sala bankietowa Rednex,
 • Malutkie Resort,
 • Sala bankietowa Kim,
 • Malinowy Dwór,
 • Dom weselny Kamila.
wesele przyjęcie weselne atrakcje na przyjęcie weselne
Atrakcje na wesele Bełchatów oraz na firmowy event w Bełchatowie i okolicach: błyskawiczne portrety od najszybszego karykaturzysty z Karykatury.com

Super atrakcja na wesele Bełchatów i okolice

Jeden z najszybszych karykaturzystów świata. Zapraszano go do programów telewizyjnych, rysuje dla ogólnopolskiej prasy, ilustruje książki. Karykatury na żywo rysuje w całej Polsce, co jakiś czas odwiedza m.in. Bełchatów. Karykatury na żywo w wykonaniu mistrza kreski, to unikalna atrakcja na wesele i event w Bełchatowie i okolicach. Zapytaj o wolny termin oraz wycenę.

> Tu informacje

Gmina Szczerców ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: zabytkowy, drewniany kościół św. Barbary na cmentarzu w Szczercowie. Foto: Krzysztof Wiśniewski / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Ciekawostki o Bolimowie
> Konstantynów Łódzki
> Brzeziny