ratusz Góra Kalwaria ciekawostki atrakcje zabytki

Góra Kalwaria – z czego słynie to miasto?

Czas czytania:2 minut/y, 16 sekund/y

Góra Kalwaria ciekawostki i najważniejsze informacje

Góra Kalwaria

1) Góra Kalwaria, to 12-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim. Jest tu siedziba gminy Góra Kalwaria. Miasto leży nad Wisłą.

Góra Kalwaria ciekawostki z historii

2) W XIII w. istniała szlachecka wieś o nazwie Góra. Została zniszczona podczas potopu szwedzkiego. Miastem została w 1670 (była wtedy własnością biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego), który chciał miasto nazwać: Nowa Jerozolima. Zabroniono wtedy Żydom osiedlania się w mieście. Zakaz zniesiono na początku XIX wieku wieku, a wkrótce miasto stało się jednym z najważniejszych w Polsce centrów chasydyzmu, odłamu judaizmu.

3) Miastem przestała być w 1883 roku, a od 1919 roku znów jest miastem.

4) Góra Kalwaria Wąskotorowa, to kolejka otwarta w 1900 roku. Obecnie nie działa.

5) W 1940 r. niemieccy okupanci stworzyli w Górze Kalwarii getto dla ludności żydowskiej. Istniało do lutego 1941, gdy wszystkich czyli ok. 3,5 tys. mieszkańców wywieziono do getta w Warszawie lub rozstrzelano.

Góra Kalwaria zabytki, co zobaczyć

6) Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego stojący przy ul. Dominikańskiej, zbudowano w XVII wieku. Wewnątrz jest m.in. gotycka, woskowa pieta z końca XVI wieku.

kościół Niepokalanego Poczęcia NMP Góra Kalwaria ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Góra Kalwaria ciekawostki

7) Barokowy Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zbudowano dla bernardynów w XVIII wieku, w miejscu wcześniejszej świątyni drewnianej. Na tyłach dawnych zabudowań klasztoru stoi XVIII-wieczna kaplicę św. Antoniego Padewskiego, w której jest figura tego świętego, uznawana za cudowną.

8) Stojący przy ul. 3 Maja 10 budynek ratusza, to dwukondygnacyjna, klasycystyczna budowla wzniesiona w latach 1829-1834. Po zniszczeniach podczas II wojny światowej, został odbudowany. Obecnie jest tu także Urząd Stanu Cywilnego.

9) przy ulicy księdza Zygmunta Sajny stoi zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku dawny Pałac Biskupi, a potem sąd. Po 1945 r. był budynkiem mieszkalnym, a od 1958 r. jest tu archiwum państwowe.

10) Obok ratusza znajdują się klasycystyczne, dawne jatki miejskie (do 1945 r. miejsce o charakterze handlowym), zbudowane w 1836 roku. W latach 50. zostały zrekonstruowane, po zniszczeniach wojennych.

11) Dawny dwór Cadyka Altera (ul. Pijarska 10/12) obecnie jest budynkiem mieszkalno-handlowym.

12) Przy ul. Kalwaryjskiej znajdują się pozostałości dawnego żydowskiego cmentarza otwartego w 1826 roku. Na powierzchni 1,3 ha obecnie jest ok. 60 nagrobków oraz pomnik ku czci ofiar Holokaustu.

13) Wśród kilku pomników w Górze Kalwarii, wspomnimy o pomniku – popiersiu marszałka Józefa Piłsudskiego, stojącym od 1931 roku. Po zniszczeniu w 1951 r. z powodów ideologicznych, pomnik ponownie stanął w 1989 r.

14) W pobliżu Góry Kalwarii jest zamek w Czersku, a w Lninie stoi XIX-wieczny wiatrak-koźlak, który przestał działać po II wojnie światowej.

Góra Kalwaria ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: ratusz miasta. Oba zdjęcia: Klemens / cc by-sa 2.5

Zobacz też:
> Komorów
> Ożarów Mazowiecki
> Legionowo

kroplówki witaminowe Bielsko-Biała Poprzedni post Kroplówki witaminowe Bielsko-Biała – najskuteczniejsza forma suplementacji
Las Vegas kasyna bonusy Następny post Warunki uzyskania kasyna bonusy bez depozytu