rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, rysunek satyryczny

Czas czytania:3 minut/y, 53 sekund/y

Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, karykaturzyści i satyrycy

Manufaktura Satyry w Grodzisku Mazowieckim

Od 25 marca do 30 kwietnia 2011 r. plon konkursu “Fabryka” można będzie zobaczyć w Grodzisku Mazowieckim.

25 marca (piątek) o godz. 18.00 w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Spółdzielczej 9 odbędzie się wernisaż Ogólnopolskiej Wystawy Rysunku Satyrycznego pt. „Fabryka”. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace uczestników konkursu zorganizowanego w ubiegłym roku przez Urząd Miasta Żyrardowa, w ramach Manufaktury Satyry. Ekspozycję będzie można odwiedzać do końca kwietnia br.
2011-03-17. Grodzisk Mazowiecki

> Grodzisk Mazowiecki ciekawostki

Karykaturzyści, satyrycy i prawo

SLD chce zmiany art. 196 kodeksu karnego. Czy satyrycy będą mieli lepiej?

“Kto obraża uczucia religijne innych osób (…) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” – to fragment wspomnianego wyżej, obecnie obowiązującego przepisu. Nakazuje on ścigać z urzędu (przez prokuraturę) każdego, kto obraża uczucia religijne. SLD chce, aby odbywało się to na wniosek “obrażonych”, a wniosek w tej sprawie wkrótce wpłynie do Sejmu. Wbrew pozorom, może to oznaczać więcej pracy dla prokuratury oraz większe kłopoty osób tworzących satyrę, np. w internecie, także rysowników satyrycznych i karykaturzystów oraz innych twórców satyry.

Obraza uczuć religijnych – to bardzo delikatny i subiektywny temat. Bo każdego obraża co innego. Niżej podpisany nie raz otrzymywał e-maile od osób, które po obejrzeniu rysunku satyrycznego, którego bohaterem był ksiądz Tadeusz Rydzyk lub który nawiązywał do prowadzonego przez niego Radio Maryja. Odbiorcy takiego rysunku satyrycznego ze wzburzeniem pisali, że zostały obrażone ich uczucia religijne.

Po zmianie prawa według pomysłu SLD nie wykluczone, że prokuratury zostaną zalane wnioskami od osób twierdzących, że np. rysunek satyryczny umieszczony na prywatnym blogu, obraził ich uczucia religijne. I nie chodzi o obrazoburcze szydzenie z symboli tej czy innej religii. Każdy, komu nie spodobała się np. karykatura T.Rydzyka i napisze do prokuratury, że obraziła ona jego uczucia religijne, będzie czekał na wyjaśnienie sprawy przez prokuraturę.

Trzeba mieć nadzieję, że prokuratury będą podchodzić do tych spraw bardziej trzeźwo niż osoby, których uczucia religijne są obrażane co chwila, z nawet najdziwniejszych powodów…
Szczepan Sadurski
2011-03-20

Śmierć za karykaturę Kaddafiego

Kais Ahmed Hilali – libijski karykaturzysta z Bengazi, zapłacił najwyższą cenę za narysowanie Muammara Kaddafiego

Gdy kilka tygodni temu w Libii wybuchła rewolucja, Kais Ahmed Hilali (l. 28) postanowił walczyć z reżimem najlepiej, jak potrafi – rysował karykatury związane z libijskim przywódcą. Ukazywały się one w gazetce rewolucyjnej, czytanej przez powstańców. Karykatury rysował też na murach domów. Wkrótce zaczął odbierać anonimowe telefony. Grożono mu śmiercią.

Kilka dni temu, gdy powstańcy poprosili go, aby zrobił rysunek na ścianie budynku, wsiadł w samochód. Okazało się, że była to zasadzka. Otrzymał sześć kul i zmarł na miejscu. Osoby jadące wraz z nim samochodem, puszczono wolno.
2011-03-27

Rumunia w karykaturze

15 marca 2011 r. w Warszawie otwarcie wystawy rysunku satyrycznego Mihaia Stănescu

“Śmiechem w dyktaturę. Rumunia w karykaturze Mihaia Stănescu 1979-1989” – to tytuł wystawy rysunku satyrycznego. Zostanie ona otwarta 15 marca (wtorek) o godz. 18.00, w Domu Spotkań z Historią (Warszawa, ul. Karowa 20). Na wystawie zaprezentowanych zostanie 50 oryginalnych rysunków artysty. Na wernisażu będzie obecny autor, Mahai Stănescu oraz polski rysownik, Jacek Frankowski. Ekspozycja potrwa do 5 maja.

Mihai Stănescu ukończył on w 1966 roku Akademię Sztuk Pięknych w Bukareszcie, na kierunku grafika reklamowa. Jego pierwsze rysunki ukazały się w czasopiśmie satyrycznym Urzica (Pokrzywa) w roku 1960. W czasach dyktatury Nicolae Ceausescu albumy rysunków satyrycznych: “Mihai Stănescu” (1982) i “Humor 50%” (1985) zostały wycofane ze sprzedaży i do grudnia1989 krążyły w drugim obiegu jako fotokopie. Stănescu był nagradzany na międzynarodowych konkursach karykatury w Belgii, Francji Kanadzie, Turcji i Japonii.
2011-03-14

Satyra w Teatrze Wielkim

14 kwietnia 2011 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie otwarcie wystawy rysunku satyrycznego “Opera i balet” oraz wręczenie Eryków

14 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00 w salach Muzeum Teatralnego w Gmachu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (Warszawa, Plac Teatralny 1) odbędzie się wernisaż pokonkursowej wystawy „Opera i Balet”. Konkursowe prace uzupełniono o nowe karykatury artystów opery i baletu. Wystawie towarzyszyć będzie obszerny katalog. W czasie wernisażu zostaną wręczone nagrody – przypominamy rezultaty konkursu.

Wernisaż będzie okazją do wręczenia dorocznych nagród Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury – Eryków. Nagrody za rok 2009 przyznano (tak zwane Eryki duże):
– Teatr i Galeria Sztuki “RAMPA”
– TVP Warszawa
– oraz Konkurs “Karpik” (Eryk mały).
2011-03-13

Zmarł Stanisław Dąbrowski

Zmarł rysownik Stanisław Dąbrowski (1925-2011), rysujący m.in. dla Karuzeli

7 marca 2011 r. zmarł Stanisław Dąbrowski, rysownik satyryczny o rozpoznawalnym stylu, którego rysunki w minionych kilkudziesięciu latach drukowało wiele tytułów prasowych. W ostatnich latach, z racji wieku, w prasie drukował bardzo rzadko. Jego pogrzeb odbędzie się 15 marca, na cmentarzu bródnowskim w Warszawie.
2011-03-11

Grodzisk Mazowiecki i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Warszawska Giełda Papierów Wartościowych i karykatury
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Karykatury Łódź, Düsseldorf, rysunki o poczcie